Connect with us

Banánköztársaság

Szanyi Tibor: fizika az USA-ban

Szanyi Tibor: fizika az USA-ban
Megosztás

Aki ismer engem, az többnyire a politika világához köt, és talán el se tudja képzelni, hogy a gimnáziumban fizika tagozatra jártam, sőt, a fizika iránti érdeklődésemet a mai napig fenntartottam.


A fizika, mint tudomány, a világ egyik legérdekesebb dolga,

s a mai napig is elképesztő újdonságokat hoz az életünkbe, sőt, az emberiség talán mostanra jutott el odáig, hogy gyakorlatilag az összes eddigi ismerete megkérdőjeleződött. Az ókori görögök fantasztikus megfigyelésekre tettek szert, azonban az igazi fizikának tekinthető elmélet mégis Isaac Newton nevéhez fűződik, aki már huszonéves korában lefektette axiómatikus tételeit, amire aztán a 20. század közepéig nagyjából minden további épült. Newton megkérdőjelezhetetlen igazságok garmadáját jegyezte fel, s ma sem nagyon tudnánk nála okosabb embert mondani, hacsak nem Neumann Jánosra gondolunk. Jött azonban Albert Einstein is, aki bár nem döntötte romokba Newton elméleteit, csak éppen felfedezte, hogy a Newton-i fizikai alighanem egyedül a földgolyó környezetében működik, az univerzum többi pontján viszont egészen más viszonyok uralkodnak. Az más kérdés, hogy az említettek után jött még Stephen Hawking (effektíve Newton katedráját betöltve), aki pedig azt bizonyította be, hogy a nagy elődei csak kitárták a tudás kapuit, ám eleddig sajnos nem jutottunk sokkal beljebb.

Newton azonban 2060-ra jövendölte meg a világvégét, úgyhogy eszerint van még 35 évünk, hogy ezt a végső pusztítást tető alá hozzuk. Időarányosan nem állunk rosszul, hiszen más számítások szerint úgymond a 24. órában vagyunk.

Itt van éppen Donald Trump,

aki a maga iskolázatlanságával, ám köznapi üzleti tapasztalataival olyannak képzeli a világgazdaságot, mint egy sima káeftét, s tényleg azt hiszi, hogy az adok-veszek (deals) az országok közötti ügyletekben is ugyanúgy működnek, miközben az USA a gazdasági “naprendszer” központi bolygója.

Márpedig ahogy Ikarosznak sem sikerült valami fényesre a repkedés, úgy néhány tétel elnöki benézése okán az USA is a maga sajátos bukásával játszik.

Az utóbbi időkben Magyarországon is szinte valamennyi magára valamit adó újságíró megnyilatkozott, hogy Donald Trumpot a zseni, illetve az idióta közötti skálán elhelyezze. A legtöbben mestertervet emlegetnek, csak hát a már emlegetett fizika törvényszerűségeihez hasonlóan a gazdasági törvényszerűségek ugyancsak működnek.

Lehet persze, hogy csak a Föld nevű bolygón, s az univerzumban minden másként van, azonban az üzletek manapság még mindig itt lent köttetnek.

Márpedig Trump elnök jelenleg olyasmit akar, ami például a Marx Károly által világosan körülírott kapitalizmusban nem lehetséges, pontosabban csak akkor, ha azt nem a gazdasági folyamatok, hanem a fegyverek erejével érvényesítik. Konkrétan az USA elnöke úgy akarja fenntartani az amerikaiak évtizedek óta űzött jelentős túlfogyasztását, hogy a bevezetett vámok növeljék a központi költségvetés bevételét, de semmiképp ne okozzanak tetemes inflációt, ezáltal maradjanak alacsonyak, sőt csökkenjenek a kamatok, tehát elkerüljék a recessziót, azaz a gazdasági visszaesést.

Ez nagyjából úgy néz ki, hogy emelkedjék a rakéta, de ne fogyasszon üzemanyagot, sőt, egy halom dollárt eregessen magából, miközben a föld felé zuhan.

Nos, az említett műveleti sorok a mai ismereteink szerint nem lehetségesek

Ne zárjuk ki, hogy mégis létezik valamilyen, földön kívüli matek, amely mégis lehetővé tenné ezeket a jelenségeket, s ezáltal Orbán Viktor hasonlóan szellemes gondolatai is valóra válhatnának.

Orbán szerint ugyanis kormánya a földbe döngölte az inflációt (sajnos nem), emelkedik a termelés (sajnos nem), növekszik a beáramló tőke (sajnos nem), illetve meglendül a magyar belső fogyasztás (sajnos nem), valamint az árukivitel is (sajnos nem), s mindez nagy barátjának, a zseniális Donald Trumpnak és patrióta gazdaságpolitikáinak lesz köszönhető (sajnos igen).

2025-ből eltelt nagyjából egyharmad esztendő, ám a hazai eredmények egyelőre több, mint siralmasak, mondhatnánk katasztrofálisak. Húsvéti hétvégén nincs is más dolgunk, mint bizakodni a feltámadás perspektíváiban és derűsen várni a bármilyen jövendőt.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző