Koronavírus
“Szégyen és gyalázat” – értékelte a DK egészségpolitikusa a hazai tesztelést – járványhelyzet
A gyanú alapján is diagnosztizálhat a háziorvos, ennek azonban megvannak a kritériumai. Komáromi Zoltán foglalta össze az ATV Egyenes beszéd című műsorában, milyen bonyolult jelenleg járványhelyzet logisztikája.
“Valóban, én azt mondhatom, hogy ön beteg, koronavírusos beteg” – nyilatkozta a DK egészségpolitikusa, hogy most akkor adhat-e diagnózist távolról is a háziorvos vagy sem.
Szó esett arról is, hogy a mentősöknél sem egyszerű az adminisztráció: Komáromi Zoltán azt mondta, hogy bár van egy egyszerűsített, generálható PDF-fájl, ami alapján kiküldheti a mentősöknek a mintavételhez szükséges formanyomtatványt, de a mentősök később jelezték, hogy ne ezt, hanem a kézzel kitölthető dokumentumot használják.
Hasonló fejetlenséggel találkozott a bejelentett tizenhét ambuláns mintavételi pontnál is:
több szerv mutogat egymásra, kitől lehetne információt szerezni, hogy pontosan hogy fog működni a tervezet
Komáromi Zoltán szerint nem bírja a rendszer a terhelést.
“Gyalázat, hogy van egy olyan Országos Mentőszolgálatunk, aminek Gábor Aurél óta, az 1970-es évek óta csodájára jár a világ. Olyan szakemberek ülnek a mentőautókon, akik ténylegesen a helyszínen mindent meg tudnak csinálni. Nem úgy, mint az amerikai filmekben, hogy gyorsan jönnek, felrakják a hordágyra a beteget, és nyomják a gázpedált. Ezeket a szakembereket használjuk most mintavevésre, ahelyett, hogy sürgős eseteket látnának el – az egészségpolitikus szerint az elmúlt 10-15 évben is szakemberhiánnyal küzdött ez a terület, és most is azzal küzd. Vidékről rendelnek fel a fővárosba kocsikat személyzettel együtt, akiknek helyismerete sincs.”
Nem győzi a rendszer, így azt sem fogjuk tudni pontosan, hány beteg van
Komáromi elmondta, hogy ne csodálkozzon senki, hogyha napi hatezer tesztet csinálnak, akkor leesik az új betegszám ötszáz körülire, amikor meg 13 ezret, akkor ezer körüli újonnan regisztrált fertőzött jön ki.
Magyarországon a tesztpozitív (a tesztek számához viszonyított pozitív eredmények aránya) arány nagyon magas, tíz százalék körüli.
Ezt a körülményes tesztprocedúrát akkor lehet elkerülni, ha a háziorvos betegnek nyilvánítja a pácienst, és elrendeli az elkülönítést. De ilyenkor senki nem ellenőrzi azonnal, hogy tényleg otthon maradt-e az illető, sőt, Komáromi arra is felhívta a figyelmet, hogy akár fel is jelenthetik károkozásért, ha valakit nem engedett be dolgozni.
Végül azzal zárul a beszélgetés, hogy a DK egészségpolitikusa úgy látja, minderre a nyáron fel lehetett volna készülni.
Forrás: ATV
Szerző
Friss
- Vonatozást tervezett a jövő héten a Balaton északi oldalára? Nem jön össze…..
- ‘Lassan egy század védelmezi a péntekenkénti Orbán-haknit az MTVA-nál!’ – véli a politikus
- MOK-közlemény: Takács Péter egészségügyi államtitkár állításával szemben az igazság az….
- Még jó, hogy kapni lehet! – Családi büdzsé-ürítő árakkal vár a Vörösmarty téri húsvéti vásár
- Perintfalvi Rita: elindult a Lázár-trip – Most már Magyar Péter ‘felesége(!) a pe:ofisegítő’?!
- Mikor végeztek nemváltó műtétet Orbánon?
- Dragomán György: pontosan nyolcvanegy évvel ezelőtt kerültek fel a kabátokra a sárga csillagok
- ‘Jó, hogy a miniszterelnöknek ennyi barátja van, csak többet ne szerezzen, mert abba beledöglünk’ – Hétvégi Lendvaiságok…
- Ha Magyar Péter az MBH bank felügyelőbizottságában bennfentes információhoz juthatott, akkor Mészáros Lőrinccel mi a szitu?
- Horoszkóp: nem minden habostorta – Őket támogatja a horoszkóp áprilisban