Kerítésen túl
Szia -Привет- orosz oligarcha úr, kérsz Trump 5 millió dolláros aranykártyájából?
Donald Trump repesve várja az annak ellenére Amerikában jövőjüket látni kívánókat, akiknek elég mély a zsebük és hagyják benne turkálni a letelepedési engedélyért. Ennek érdekében bemutatta az első aranykártyát, azt a tartózkodási engedélyt, amit 5 millió dollárért készül értékesíteni az amerikai kormány – nagyjából bárkinek, aki hajlandó fizetni érte.
Na ki néz a kártyáról vásárlójára? Hát persze, hogy Trump!
„Én vagyok az első vásárló”
– mondta az elnök, majd elárulta, hogy a különleges tartózkodási engedélyt két héten belül elérhetővé teszik. Trump azt várja az új vízumtól, hogy olyanokat vonz be, akik munkahelyeket teremtenek, de arra is jó lehet, hogy a bevételek révén csökkentsék az államháztartási hiányt.
„Önnek van zöldkártyája. Ez egy aranykártya. Körülbelül 5 millió dolláros árat fogunk ráírni arra a kártyára, és ez zöldkártyás kiváltságokat ad majd Önnek, ráadásul ez egy út az állampolgársághoz. És gazdag emberek fognak bejönni országunkba, ha megvásárolják ezt a kártyát”
-nyilatkozta az amerikai elnök az Oválisból.
Februárban nagyjából
egymillió vásárlóról beszélt, és azt sem zárta ki, hogy orosz oligarchák is bejuthatnának a kártyával az országba. (AFP)
A CNN szerint Trump arra a kérdésre, hogy fontolóra venné-e a kártyák orosz oligarcháknak való eladását, így válaszolt:
„Igen, valószínűleg. Ismerek néhány orosz oligarchát, akik nagyon kedves emberek.”
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter azt mondta, hogy a kártya felváltja a kormány EB-5 bevándorló befektetői vízumprogramját, amely lehetővé teszi a külföldi befektetők számára, hogy pénzt pumpáljanak munkahelyteremtő amerikai projektekbe, majd vízumot kérjenek az Egyesült Államokba való bevándorláshoz.
„Természetesen át kell esniük egy átvilágításon, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy csodálatos világszínvonalú globális polgárok.”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Csak úgy…
A G7 kiszámolta: a letelepedési kötvényprogram összességében 17,5 milliárd forintos veszteséget okozott a magyar költségvetésnek. Egészen pontosan 17 531 millió forintot. Ha úgy tetszik, minden egyes letelepedési engedélyt 882 ezer forinttal támogatták a magyar adófizetők. Vagy: minden magyar állampolgár beleadott 18 ezer forintot.
A letelepedési papír öt éves futamidejű, euróban kibocsátott magyar államkötvény volt. A jogszabály szerint az ilyen típusú magyar papírok hozamánál 1,5 százalékkal alacsonyabb hozamot biztosít a letelepedési kötvény. Volt viszont még egy fontos szabály, ami igen szokatlan a kötvénypiacokon. A törvény szövegébe bekerült az is, hogy legalább 2 százalékos hozamot garatnál a kötvény. Vagyis, ha az ötéves euróalapú magyar állampapírok másodpiaci hozama 2 százalék alá csökken, a letelepedési kötvény hozama ezt már nem követi, a 2 százalékot mindenképpen kifizeti.
Kik nyertek a programon, ha a magyar állam ekkorát vesztett rajta?
A letelepedési kötvényeket, bár a külföldiek pénzéből jegyezték le, közvetlenül nem ők voltak az állampapírok tulajdonosai. A kötvényeket ugyanis zárt körben bocsátotta ki a magyar állam, és a papírokat csak azok a magáncégek jegyezhették le, amelyek erre engedélyt kaptak az Országgyűlés gazdasági bizottságától. Összesen nyolc vállalkozás kapott engedélyt, ezek közül hét offshore helyszínnek tartott országban volt bejegyezve.
Mivel nem a külföldi állampolgárok jegyezték le a kötvényeket közvetlenül a magyar államtól, a papírok hozama értelemszerűen a közvetítő cégekhez került.
A cégek – 2018-as árfolyamon számolva – 57 milliárd forintos bevételre tesznek szert csak a papírok hozama miatt. Ehhez jön még a szolgáltatási díj, amit a külföldiek fizettek. Cégenként eltérő volt a díj, 45-60 ezer euró között mozgott. A Kajmán-szigeteki cég 45 ezer eurós árazással dolgozott, míg a többi vállalkozás 60 ezer eurót kért az ügyintézésért cserébe.
A közvetítő cégek árfolyamtól függően cirka 99,2 milliárd forintnyi bevételre tettek szert az ügyfelek által fizetett szolgáltatási díjból. A magyar adófizetők a kötvények után fizetett hozamok miatt további 57 milliárd forintot fizetnek ki a magáncégeknek.
A kötvényprogram során a cégek tehát 156,2 milliárd forintnyi bevételre tettek szert a magyar államnak és a magyar Országgyűlésnek köszönhetően. Eközben a magyar állam 17,5 milliárd forintot bukott csak a kötvények túl magas hozamai miatt.
Friss
- Dragomán György: pontosan nyolcvanegy évvel ezelőtt kerültek fel a kabátokra a sárga csillagok
- ‘Jó, hogy a miniszterelnöknek ennyi barátja van, csak többet ne szerezzen, mert abba beledöglünk’ – Hétvégi Lendvaiságok…
- Ha Magyar Péter az MBH bank felügyelőbizottságában bennfentes információhoz juthatott, akkor Mészáros Lőrinccel mi a szitu?
- Horoszkóp: nem minden habostorta – Őket támogatja a horoszkóp áprilisban
- Polgármester: újabb kormányzati szabotázs
- Kövér-büntnök 82 473 744.- forintot megfejelte egy feljelentéssel
- Szia -Привет- orosz oligarcha úr, kérsz Trump 5 millió dolláros aranykártyájából?
- (nagyon)Kisnyugdíjasunk Önért is írtó pipa: lovaknak vízágy, túlsúlyosoknak és egyéb fogyatékkal élőknek kínhalál?
- Posta-jófejség: a januári áremelés után egy ideig mélyhűti a továbbiakat
- Magyar Péter belenézett a varázsgömbjébe