Kerítésen innen
Tombol a hepatitis A-járvány Magyarországon: a betegségről ezt mindenkinek tudnia kell!

Fejlett országokban ritka betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, hazánkban hepatitis A-járvány van. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szerint januárban és februárban az előző év azonos időszakához képest hétszeresére nőtt a jelentett fertőző betegek száma. Rusvai Miklós virológus beszélt a tudnivalókról.

Ritka, hogy fejlett országban üti fel a fejét…
„Meglepő, hogy ilyen járvány lépett fel, ráadásul az ország legfejlettebb régiójában, Budapest, Pest és Fejér vármegyékben. A hepatitis-A vírus háborús övezetekben, földrengések, árvizek után szokott jelentkezni, illetve a fejlődő országokban gyakori.
A betegséget úgynevezett fekálszennyeződés idézi elő, ami fejlődő országokban extrém ritka.
Nem tudom, hogy konkrétan ezt most mihez lehetne kötni, a helyi eseteket kell kivizsgálni, utána lehet a megfelelő megállapításokat megtenni – mondta a virológus hozzátéve:
Magyarországon a korábbi években szegregátumokban jelentkezett a vírus először, az utolsó nagy járvány Jászapátin volt. Illetve ezelőtt 20 évvel a nagy tiszai árvíz idején volt egy járvány a Felső-Tisza-vidéken helyi szinten. A jelenlegi esetszámot egyik sem érte el, most még rosszabb a helyzet, mint akkor volt.
Kit érint és mik a tünetek?
Rusvai szerint
„bárkit, mindenki fogékony, de általában gyerekeknél, és fiatal felnőtteknél, 20 éves kor alatt szokott a leggyakrabban jelentkezni. Ha valaki már átesett a fertőzésen, életre szóló védettséget szerez.
A tünetek meglehetősen későn, 2-3 héttel a fertőződés után jelentkeznek, ezért nehéz sokszor az okát megállapítani.
Először hastáji fájdalom jelentkezik, a vizelet sötét színű lesz, a bélsár pedig világos és képlékeny. A későbbiekben megjelenik a sárgaság, a bőr és a nyálkahártyák, tehát a szem, a száj, és a szem fehérjéje is sárgás színezetű lesz. De gyakori a tünetmentes fertőzés is. A vírust csak emberek adhatják át egymásnak.
Védekezés
- Fokozzuk a személyi higiéniát,
- mossunk gyakran kezet,
- fokozottan mossuk meg a gyümölcsöket, zöldségeket és salátákat is, illetve
- amennyire lehet, hőkezeljük az élelmiszereket.
A vírus szájon keresztül, élelmiszerrel vagy ivóvízzel fertőz. Van vakcina, de ez nem kötelező, és nem is ingyenes. Általában a gócoltást szokták ajánlani, ez azt jelenti, hogy ha valahol fellép a betegség, a betegek környezetében élőket, kontaktszemélyeket oltják.

Friss
- Lázár János bilije – ‘Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére’
- Ha Revolut-ügyfél, akkor már tudja, de ha nem: azonnali hatállyal beszüntették kriptoszolgáltatását Magyarországon
- Kérésed asztrológusunknak parancs: friss, ropogós és itt olvasható a hétvégi horoszkóp
- Csillagjegyek és a hűség sorrendbe szedve
- Van arca hozzá: Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó alapítványa, mint pénz-szivattyú?
- Lázár újrázott: a Turul a mondavilágból eredően a magyar kultúra része, ezért marad – Na és a vonat-mizéria, az is marad?
- Magyar Péter vizes posztja Orbán Viktor mai rádiós észosztása után – A legaszályosabb évek 1900-tól napjainkig
- Ez már a médiahatóságnak is megfeküdte a gyomrát: a kormány túltolta a Voks 2025 „érzékenyítést”
- Orbán-betyár örök szerelmei: Nemzeti Sport, Akasztói Csárda, céges partedli és belül 100 fok, ja és a Piroska és a farkasos népi játék
- Péntek hajnaban is beomlott a MÁV