Connect with us

Kerítésen innen

Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni – Bayer Zsolt a listázásukra szólít fel

Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni
Megosztás

MABIE Országos Választmánya pártpolitika-mentes demonstrációra hívja a bírákat, bírósági dolgozókat és mindenkit, aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését! – olvasható a szervezet közleményében. A demonstráció február 22-én 13 órakor kezdődik a Kossuth téri Igazságügyi Palota előtt, onnan vonulnak majd át az Igazságügyi Minisztérium épülete elé.

A közleményből…

  • Követeljük a szolgálati bíróságok függetlenségének megőrzését! Követeljük, hogy a bírói véleménynyilvánítás szabadságát mindenki, a többi hatalmi ág képviselői és a bírósági szervezet csúcsán lévő személyek is tartsák tiszteletben!
  • Követeljük a bérkérdés haladéktalan orvoslását, a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan aránytalanság megszüntetését!

Azt is kiemelik, hogy mivel a

„bírák nem végezhetnek pártpolitikai tevékenységet, ezért felhívjuk a résztvevők figyelmét, hogy pártpolitikai jelvények, szimbólumok megjelenítése, és ilyen jellegű bármilyen egyéb megnyilvánulás a demonstráción nem megengedett!”

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Fel a fotelből…

A szervezők szeme előtt nem titkoltan a lengyel kollégáik példája lebeg, ahol „az ezer talár menete” néven elhíresült varsói demonstráció öt évvel ezelőtt óriási szolidaritási hullámot indított a bírói függetlenségért küzdők iránt Lengyelországban.

A szervezők arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól, szerintük fontos lenne, hogy a szolgálati bíróságok vezetői is kiálljanak a tüntetés mellett.

Az kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak mekkora létszámban mennek tüntetni, mivel megszűnt az egzisztenciális érdekközösségük a bírókkal: ők ugyanis teljesen más illetménytábla hatálya alá kerülnek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesülnek a következő években.

Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást

– mondta el a 24.hu-nak Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki nyáron az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást az igazságszolgáltatásban dolgozók kivéreztetése miatt, a benyújtott panaszához pedig több száz kollégája csatlakozott.

Ő maga a demonstráció fő követelését úgy foglalta össze, hogy

a kormányzat és az országgyűlés a törvényi kötelezettségének megfelelően kezelje egyenrangú félként az igazságszolgáltatást. Ezen követelésnek csupán az egyik eleme a méltó javadalmazás biztosítása.

Mint ismert, az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak csak 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit ráadásul a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.

„Demonstráció a jogállamért, a Koppenhágai Kritériumok teljesüléséért”

Dr. Marczingós László közösségi oldalán fejtette ki véleményét:

„Nem lehet nem kellő mértékben felhívni mindenki figyelmét arra, hogy mi a valódi jogállamért tüntetünk, nem a bírók fizetéséért. Mi a jogállam részeként tekintünk az uniós jog teljes érvényesülésére, a hatékony bírói jogvédelemre, ezen belül a bírósági szervezet anyagi, személyi, tárgyi feltételeire. Anyagilag becsüljék meg az igazságügyi alkalmazottakat! A bírósági irodákban nem nyomort és elkeseredést szeretnénk látni, hanem odafigyelést, türelmet, pontosságot. Elég nekünk saját nyomorunk, mely a bírói jogfosztás terméke. Ők majd a Kossuth téren tüntetnek a fizetésemelésért. Majd hétfőn sok bíró pont ugyanúgy tapossa meg az uniós jogot.”

Magyar Péter reakciója

„Példa nélküli, hogy egyszerre kell az orvosoknak és a bíráknak is demonstrálniuk. (…) A TISZA tudomásul veszi, hogy a szervezők nem várnak politikai szereplőket a rendezvényekre, ugyanakkor teljes mellszélességgel kiáll a bírák és az orvosok követelése mellett és arra biztat minden jóérzésű magyar embert, hogy jelenlétével fejezze ki a szolidaritását és a követelések támogatását. A különböző szakmák követelései csak abban az esetben lehetnek sikeresek, ha kiállunk egymásért és a teljes magyar nemzet szolidaritást mutat. Minden honfitársunk érdeke a működő egészségügy, igazságszolgáltatás és oktatás….”

Bayer Zsolt listája

„Pontosan kell regisztrálni, mely bírók jelennek meg a február 22-i tüntetésen. Mindegyiknek meg kell jegyeznünk a nevét”

– írta Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben arra a hírre reagálva, hogy a bírók és igazságügyi dolgozók érdekképviseletével foglalkozó civil szervezet, a Magyar Bírói Egyesület demonstrációt szervez az igazságszolgáltatás függetlenségéért. Bayer a listázás okaként azt hozta fel, hogy ha a demonstráció után a tüntetésen felvonuló bírák valamelyikét kormánypárti szereplő peréhez osztják be, elfogultság miatt panaszt kell tenniük. Azt írja:

ha „február 22-e után bármelyikünknek, kormánypárti politikusnak, újságírónak, celebnek, közszereplőnek bármilyen peres ügye akad, s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett”.

Szerző