Connect with us

Kerítésen innen

Ukrajna: OTP felfüggesztve

Megosztás

A kisebbségi nyelvhasználati tiltáson  túl a magyar kormány egyik valódi bánata,  hogy Ukrajna feltette a háborút „szponzoráló” cégek közé az OTP-t.

Előzmény

Május 4-én az ukrán nemzeti korrupciómegelőzési ügynökség  bejelentette, hogy a magyar OTP Bank Groupot is feltette „a nemzetközi háborús szponzorok” listájára, mert a pénzintézet továbbra is együttműködik Oroszországgal. A minősítés tényét az OTP Csoport is megerősítette, hangsúlyozva: az OTP Csoport minden nemzetközi szankciós intézkedést és helyi törvényi előírást betartva működik valamennyi piacán, így Oroszországban is- írja a portfolió.

Váratlan jó hír

Az ukrán korrupciómegelőzési ügynökség ideiglenesen felfüggesztette az OTP Bank státuszát a háború nemzetközi támogatóinak listáján. Ahhoz, hogy az OTP végleg lekerüljön róla az ukránok is várnak cserébe valamit:

Az ügynökség reményei szerint a felfüggesztés következtében, és ez a végleges törlést is meghozhatná a bankcsoportnak, a magyar kormány is felfüggeszti az Ukrajnának szánt 500 millió eurós támogatás kifizetésének blokkolását.

 

Kérdés, hogyan reagál majd erre a lépésre a magyar kormány. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július elején beszélt arról, hogy Magyarország mindaddig nem járul hozzá az ukrajnai fegyverszállítás semmilyen további európai uniós finanszírozásához, amíg Kijev le nem veszi az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról.

Magyarország és az EU szankciók

Magyarország mára már alig titkoltan orosz-barát kormánya, az orosz agresszorral szembeni szankciók folyamatos felpuhítására törekszik és ennek érdekében a statáriális zsarolásoktól sem riad vissza. Nem telik el hét, hogy ezzel kapcsolatban valami újabb gátat be ne jelentene Szijjártó Peter, most viszont az ukrán lépés után valódi diplomáciára lenne szükség, ami az Orbán-kormánynak soha nem volt az erőssége.

Szijjártó Péter a TASZSZ-nak

otp

 

A magyar külügyminiszter azután adott interjút az orosz TASZSZ-nak, hogy nemzetközi felháborodást kiváltó találkozót tartott az ENSZ közgyűlésen  Szergely Lavlov orosz külügyérrel, ebben arról beszélt, hogy a szankciókat az Európai Unió szakmai alapon még nem elemezte ki, a szankciókról szóló vita pedig „mindig érzelmi, politikai és ideológiai jellegű”.

„Ha összehasonlítom az Oroszországra és Európára gyakorolt hatásokat, úgy értem, mi többet veszítünk. (…)  Ezért úgy gondoljuk, hogy nincs szükség további szankciócsomagokra. Reméljük, hogy egyszer visszatérhetünk a civilizált kelet-nyugati együttműködéshez, mert ez a mi érdekünk”

– tette hozzá.

Kapcsolódó

Szerző