Kerítésen innen
Vatikáni rájder is részt vett az országúti kerékpáros világbajnokságon
Bár Don Matteo mindenhová kerékpárral ment, az mégis igazi kuriózum, hogy az idei országúti kerékpárosok mezőnyversenyében a 40 esztendős Rien Schuurhuis a Vatikán színeiben állt rajthoz.
Bár Don Matteo mindenhová kerékpárral ment, az mégis igazi kuriózum, hogy az idei országúti kerékpárosok mezőnyversenyében a 40 esztendős Rien Schuurhuis a Vatikán színeiben állt rajthoz.
Remco Evenepoel nyerte a férfi mezőnyversenyt az országúti kerékpárosok Wollongongban rendezett világbajnokságán, Valter Attila 23. lett
Rien Schuurhuis 2016 és 2021 között állt rajthoz különféle országúti versenyeken, többször tekert Malajziában és Új-Zélandon is, tavaly a holland egyéni időfutamon a 40. helyet szerezte meg.
A Groningenben született kerékpáros felesége Chiara Porro, az ausztrál diplomatát 2020 szeptemberében neveztek ki a szentszéki nagykövetnek. Schuurhuis és Porro így került a Vatikánba.
„Amikor Ferenc pápa 2019-ben találkozott néhány kerékpárossal elismeréssel szólt erről a sportágról, hiszen ha valaki bukik, vagy defektet kap a társak bevárják, kisegítik és felviszik a mezőnyhöz”
– mondta el Giampaolo Mattei a Vatikáni Atléták elnöke.
A Szentszék 200. államként tavaly nyert felvételt a Nemzetközi Kerékpáros Szövetségbe (UCI).
A holland és ausztrál útlevéllel rendelkező Schuurhuis idén így kapott lehetőséget, hogy a Vatikán színeiben álljon rajthoz Ausztráliában.
Schuurhuis a civil életben Rómában működttet egy 3D nyomtatásban érdekelt kis vállalkozást, ém szabadidejében rendszeresen kerékpározik az olasz fővárosban, a Vatikánban vagy éppen elteker a pápa nyári rezidenciájáig Castel Gandolfóig.
Rien Schuurhuis az AP-nek telefonon elmondta, hogy számára óriási megtiszteltetés, hogy a világbajnokságon a Vatikánt képviselheti.
„Egyszer a fiammal áttekertünk a Szent Péter téren is, de a rendőr nagyon leszidott, mert ott nem lehet kerékpározni.”
A versenyző egykori társa és edzője Valerio Agnoli elmondta, hogy Rien nagyon jó kerékpáros. „Igazán különleges, hogy Schuurhuis a vatikán fehér-sárga szerelésében állt rajthoz a világbajnokságon.”
Giampaolo Mattei szerint már volt arra példa, hogy az egyház üzenetét képviselte egy országúti kerékpáros. Az 1938-ban, majd 1948-ban Tour de France-győztes Gino Bartali hithű keresztény volt, gyakran nevezték Il Piónak, azaz Jámbornak.
Volt, hogy lekéste a rajtot, mert előtte misén vett részt. Az egyik legnagyobb rajongója maga az egyházfő XII. Pius volt. Ő bízta meg Bartalit, hogy Assisiből Firenzébe csempéssze a zsidó menekültek iratait.
Gino vállalta a korántsem veszélytelen feladatot. Assisiben felvette az iratokat, és azokat kerékpárja nyergének csövébe rejtve szállította el Firenzébe. Volt alibije, mivel ismert sportoló volt. Több ellenőrzőponton is átjutott, sikerült leadnia az életmentő dokumentumokat.
Gino Bartali 2013-ban megkapta a Világ Igaza kitüntetést
Mattei azt is elmondta a Vatikán meg fogja alakítani a Szentszék olimpiai bizottságát és reméli, hogy felvételt nyernek a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai sorába.
És akkor egyszer majd vatikáni olimpikonok is rajthoz állhatnak az ötkarikás játékokon.
Az Ausztráliában rendezett világbajnoki futam európai idő szerint hajnalban volt, így a reggel Materába utazott Ferenc pápa nem nézte élőben a versenyt, de felvételről minden bizonnyal megtekinti majd.
Sajnos, Rien Schuurhuis több tucat másik versenyzővel ideje korán feladni kényszerült a világbajnoki futamot.
Remco Evenepoel szóló szökésből nyerte a mezőnyversenyt, Valter Attila 23.
Az előzetesen a legnagyobb esélyesek közé tartozó Mathieu van der Poelt a viadal előestéjén bevitték a rendőrségre, miután szóváltásba keveredett és lökdösődött a szállodai folyosón éjjel rohangáló, és az ajtókon kopogtató tinédzserekkel, akik közül az egyik földre esett és könnyebben megsérült. A holland klasszis hajnal négyre ért vissza a hotelbe, és bár rajthoz állt, hamar kiszállt a versenyből.
A 266,9 kilométeres távnak Helensburgh-ből derült időben vágott neki a 169 fős mezőny, benne a magyar bajnok Valter Attilával.
A 3945 méter szintkülönbséget tartalmazó megmérettetés során egyszer mászták meg a 473 méter magas Mount Keirát, majd a wollongongi körpályát 12-szer teljesítve ugyanennyiszer kaptattak fel két rövidebb emelkedőre.
A verseny hosszához képest szokatlanul korán, mintegy 230 kilométerrel a cél előtt növelt sebességet a francia válogatott, ezzel darabokra szakította a mezőnyt. A magas tempót azonban nem lehetett végigvinni, az újra összeálló mezőny megnyugodott, így közel nyolcperces előnyre tett szert a 16 fős szökevénycsoport. Az utolsó 80 km-hez érkezve ismét kettészakadt a mezőny, egy nagyobb csoport – a két hete Vuelta a Espanát nyerő Remco Evenepoellal – zárkózott fel a szökevényekhez.
Ezzel megindult az üldözés, a hátul maradt esélyesek – a csoportban Valterrel – igyekeztek csökkenteni a különbséget, miközben 35 kilométerrel a cél előtt elöl Evenepoel megindult, egyedül Alekszej Lucenko tudott vele tartani, tíz kilométerrel később az emelkedőn a kazah is leszakadt. Innentől még tovább növelte előnyét az egy hete az időfutamban bronzérmes Evenepoel, aki végül az utolsó kilométeren már ünnepelve 2 perc 21 másodperces előnnyel ért célba.
Négy évvel junior vb-címe után a felnőttek között is diadalmaskodott, másodikként sikerült ez neki az amerikai Greg LeMondot követően.
Az olasz Alfredo Binda, a belga Eddy Merckx és a francia Bernard Hinault után Evenepoel negyedikként nyert egy éven belül nagy egynapos versenyt, háromhetest és a vb mezőnyversenyét: a wollongongi arany a Liege-Bastogne-Liege és a Vuelta megnyerését követően került a 22 esztendős belga nyakába. (Érdekesség, hogy a nőknél is a Vuelta győztese, a holland Annemiek van Vleuten győzött a mezőnyversenyben.)
A második helyért a korábbi szökevényeket az utolsó kilométeren utolérő mezőny hajrázott, az ezüstöt a francia Christophe Laporte, a bronzot pedig a hazai közönség örömére Michael Matthews szerezte meg.
A végig jól helyezkedő és taktikusan versenyző Valter a mezőnyben – többek között Wout van Aerttal és Tadej Pogacarral egy csoportban – a 23. helyen ért célba, megelőzve például a címvédő Julian Alaphilippe-et.
Fetter Erik pénteken 12. helyen zárta az U23-asok mezőnyversenyét.
Férfi mezőnyverseny, Helensburgh-Wollongong, 266,9 km, világbajnok:
Remco Evenepoel (Belgium) 6:16:08 óra
2. Christophe Laporte (Franciaország) 2:21 perc hátrány
3. Michael Matthews (Ausztrália) azonos idővel
…23. Valter Attila a. i.
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek