Állami kényszer, vagy etikus fejlesztés eredménye a Szputnyik V klinikai tesztje és hol tart az AstraZeneca bevizsgálása?
Megosztás
Az emberiség nem olyan távoli múltjában, már volt példa, méghozzá tömegesen is, arra, hogy akaratunk ellenére váltunk emberkísérletek részeseivé. A hatalom erre a célra nagy előszeretettel használja a neki leginkább kiszolgáltatottabbakat: koncentrációs táborokba zártakat, foglyokat, katonákat, és mint az a Szputnyik V esetében is felmerült, az állami alkalmazottakat. Ez utóbbit, vizsgálja most az EMA.
Az emberiség nem olyan távoli múltjában, már volt példa, méghozzá tömegesen is, arra, hogy akaratunk ellenére váltunk emberkísérletek részeseivé. A hatalom erre a célra nagy előszeretettel használja a neki leginkább kiszolgáltatottabbakat: koncentrációs táborokba zártakat, foglyokat, katonákat, és mint az a Szputnyik V esetében is felmerült, az állami alkalmazottakat. Ez utóbbit vizsgálja most az EMA.
Etikai kérdések
A HVG a Financial Times-ra hivatkozva írja, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálja, hogy az orosz Gamaleja Kutatóintézet által kifejlesztett Szputnyik V koronavírus elleni oltóanyag klinikai tesztjei megfelelnek-e a nemzetközileg elfogadott etikai irányelveknek. Erre azért van szükség, mert egyes orosz katonák és állami alkalmazottak ennek az ellenkezőjét állítják – arról beszéltek, hogy a feletteseik nyomására vettek csak részt a vakcina klinikai tesztjein. Kirill Dimitrijev, a vakcinafejlesztést finanszírozó orosz alapkezelő vezetője tagadta ezeket a vádakat, és kijelentette: nincs tudomásuk arról sem, hogy az Gyógyszerügynökségnél kérdések merültek volna fel a Szputnyik V tesztjeinek etikusságáról.
AstraZeneca-oltás, és a vérrög képződés
Ugyancsak az EMA vizsgálta azt is, hogy összefüggés lehet az AstraZeneca-oltás és a nagyon kisszámú, véralvadással kapcsolatos eset között – jelentette be az Európai Gyógyszerügynökség szerdán a gyógyszerkockázat-értékelő bizottságának (PRAC) újabb vizsgálata után-írja a hvg.hu. Ennek ellenére az EMA továbbra is ajánlja az AstraZeneca-oltások használatát, mivel annak előnyei jóval meghaladják a hátrányait. Az Európai Gyógyszerügynökség szerint ugyanakkor az alacsony trombocitaszámot az AstraZeneca nagyon ritka mellékhatásaként kell feltüntetni, fel kell hívni az egészségügyi dolgozók és a beoltottak figyelmét arra, hogy az oltást követő két hétben vérrög képződhet a szervezetükben.
Emer Cooke, az EMA igazgatója az eredményeket ismertető sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy:
„ha valakinek AstraZeneca-oltást ajánlanak, azt el kell fogadni, ugyanis sokkal nagyobb esélye van annak, hogy valaki a koronavírusban meghal, mint annak, hogy a vakcina mellékhatásaként életét veszti.”