Kerítésen innen
Wittinghoff Tamás: a Fidesznek tényleg Magyarország az első, nagy részét már el is vitték
Karácsony Gergely, az MSZP- Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje vasárnap bemutatta árnyékkormányának tagjait. Az önkormányzati ügyekért felelős tárca miniszter-várományosaként Wittinghoff Tamást, Budaörs polgármesterét ismerhettük meg.
Csak egy maradhat!
A polgármester évek óta azt mondja, hogy csak akkor lehet leváltani, vagy legalább megszorítani a Fideszt, ha létrejön a „Hegylakó-projekt”, azaz minden választókörzetben csak egy ellenzéki jelölt marad a kormánypártival szemben:
„Több, mint négy éve ezt mondom. A 2014-es országgyűlési választáskor a Fidesz gyakorlatilag mindenhol nyert, mi viszont a Budaörs Fejlődésért Egyesület színeiben, ugyanebben az évben, októberben minden budaörsi választókörzetben megvertük a kormánypárti jelöltet, volt, ahol 80 százalékos eredménnyel. Ha ezt települési szinten meg lehet csinálni, akkor országosan is. Egyébként már 2010-ben is ezt próbáltam elmondani a helyi ellenzéki pártoknak, nem hallgattak rám, a képviselő-testületben akkor kisebbségbe kerültem.”
Úgy véli, az ellenzéki pártok történelmi felelőssége, hogy ennyi idő alatt nem sikerült ezt a kérdést megoldaniuk:
„Ki tudott Márki-Zayról fél évvel ezelőtt? Vagy ki tudott Kész Zoltánról, Veszprémben? Valóban nekem is azt mondták országosan ismert közvélemény-kutatók, hogy oké Tamás, te itt vagy x éve, neked könnyű. Pedig az országban rengeteg kulturált, értelmes, jó megjelenésű, a társadalom és a pártok számára is elfogadható szakember van. Közös miniszterelnök-jelöltre is szükség lett volna, a szándék nem volt meg hozzá. Azt az érvet nem fogadom el, hogy ne lett volna alkalmas jelölt.”
A kussolás rendszere
Kitért arra, az egész Kádár-rendszer arra épült, hogy ha nem nyitom ki a számat, nem lesz bajom, ha nem lógok ki a sorból, akkor a fűnyíró-elv alapján nem vágják le a fejem:
„A rendszerváltáskor pedig az volt az álmunk, hogy egyszer egy olyan országban fogunk élni, ahol a tehetség számít, ahol nem a haverok, a hűbéresek vagy családtagok gazdagodnak. Én mérnökként dolgoztam a rendszerváltásig, jó munkám volt, amit szerettem, de hittem, hogy lehet ez egy jobb ország. Most sokkal rosszabb mentális állapotban vagyunk, mint 28 éve. Gyűlöltem a Kádár-rezsimet, ami hazug, a végén puha, de diktatórikus rendszer volt. A maiban azonban sokkal többet lopnak, sokkal több dolgot fojtanak el, gátlástalanul gyakorolják a hatalmat. Legalább a kampányukban őszinték: nekik Magyarország az első, látjuk, hogy a nagyrészét már el is vitték.”
Hangsúlyozta, neki nincsenek egyéni ambíciói vagy érdekei. Hacsak az nem, hogy egy normális országban szeretne élni:
„Mindig akkor szólaltam meg bármelyik párttal kapcsolatban, amikor azt láttam, képtelen felfogni, hogy az ő érdekükkel szemben mi az országé. A nagyon megrögzött hívek között még mindig sokan nem értik, de most már egyre nagyobb az elvárás a választók felől, hogy emelkedjenek felül a pártérdekeken. Ha nem, akkor nagyon megbünteti őket a társadalom. Akik most azon vitatkoznak, hogy kinek hány százaléka lehet és gyilkolják egymást, a mostani hatalom maradása esetén már azon mehetne a diskurzus, hogy Czeglédy Csabához hasonlóan felső, vagy alsó ágyat kapnak-e a börtönben.”
Az alternatíva
A budaörsi városvezető szerint Karácsony Gergely alkalmas arra, hogy valós alternatívaként jelenjen meg Orbánnal szemben:
„Amikor Karácsony bejelentette, hogy miniszterelnök-jelöltként megméretteti magát, akkor küldtem neki egy sms-t, amiben leszögeztem, hogy mindenben támogatom, amiben pedig tudok, segítek. Semmilyen pozícióra nem fogok bejelentkezni, nincsenek olyan céljaim, hogy az itteni feladataimon túl mást is tegyek, de ha erre az igény felmerül, szívesen segítek. „
Úgy gondolja, katasztrófa amit a Fidesz az elmúlt nyolc évben az önkormányzatokkal tett.
„Nem szeretnék abban találgatni, ötleteket adni, hogyan fogják még jobban kiüresíteni, felszámolni az autonóm szervezeteket. Az önkormányzatok ma sem gazdasági, sem döntési kompetenciában nem úgy működnek, ahogy egy modern Európai Uniós országban kellene. Nem is az a kérdés, hogy a Fidesz mit tud még tönkretenni, hanem az, hogyan lehet ezt megakadályozni.”
Szerkesztőség: az árnyékkormánya tagjai bemutatásakor Karácsony elmondta, az önkormányzatokat hagyományosan a Belügyminisztériumhoz szokták csatolni, de az elmúlt években „olyan leépülés és centralizáció volt” az önkormányzati területen, hogy hangsúlyos szerepet kell neki adni. Wittinghoff Tamás arról beszélt, hogy a rendszerváltáskor visszakapták az egyének és a települések az önrendelkezés jogát, de ami ma Magyarországon van, az szerinte éppen az ellenkezője. Rossz döntésnek tartja, hogy azoktól a településektől is elvették az iskoláikat, amelyek tudták működtetni azokat. Szerinte:
„Vastag betűkkel kell rögzíteni az alaptörvényben az önrendelkezés jogát”
(forrás: nepszava.hu)
A bölcsek tanácsa, ők látják el jó tanáccsal Karácsony Gergelyt
Szerző
Friss
- Rácz András: úgy tűnik, hogy Orbán Balázs doktorija egy beosztottja gépén készült
- Nemzetek Ligája: török-magyar osztályozó – Bizakodjunk, hogy nem ez lesz az új Mohács
- Mégis lesz MikulásGyár! – Segítsen, hogy segíthessenek!
- Azt hittem, hogy a „kés, villa, olló, gyerek (és Orbán) kezébe nem való” mondás csak magyarul létezik – Napi Lendvaiság
- Fontos Fidesz-infó: ez kell a nőnek…. – Frissítve!
- A jövő már ismert, a holnap még nem – Orbán szerint a világ
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most