Kerítésen innen
Mi lesz veletek rendfenntaró szervek? Könnygázt és bilincseket senki, elektromos sokkolót egy cég szállított volna, ám érvénytelennek bizonyult az ajánlata
A kényszerítő eszközök beszerzésére kiírt legutóbbi állami tender minden pontjában eredménytelenül végződött. Elektromos sokkolóra egyetlen ajánlat érkezett, az is érvénytelen volt, könnygáz- és bilincsszállításra senki nem jelentkezett, „a rendőrbotokat pedig túl alacsony áron adta volna az egyetlen jelentkező” – tudhattuk meg a G7 beszámolójából.
A kényszerítő eszközök beszerzésére kiírt legutóbbi állami tender minden pontjában eredménytelenül végződött. Elektromos sokkolóra egyetlen ajánlat érkezett, az is érvénytelen volt, könnygáz– és bilincsszállításra senki nem jelentkezett, „a rendőrbotokat pedig túl alacsony áron adta volna az egyetlen jelentkező” – tudhattuk meg a G7 beszámolójából.
Emlékeztetőül…
A 2020-ban megalakult a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) felállítását az új biztonságpolitikai kihívások indokolták – közölte a nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért, valamint a haderő-modernizáció koordinálásáért felelős kormánybiztos titkársága januárban.
A központi ügynökség felállítása – a közlemény szerint – tervezettebbé, rendszerezettebbé, szakszerűbbé és átláthatóbbá teszi a kormány által irányított állami szervezetek védelmi és biztonsági beszerzéseit.
A beszerzési folyamat megújítása egyaránt szolgálja az ország védelmi rendszerének hatékony korszerűsítését és a közpénzekkel való felelős gazdálkodást.
Az állami ügynökség fő feladata, hogy tervezetten, költséghatékonyan és transzparensen folytassa le a kormány irányítása, illetve felügyelete alatt álló költségvetési szervek, gazdasági társaságok, alapítványok védelmi és biztonsági beszerzéseit.
A VBÜ kizárólagos hatáskörébe tartozik
- a honvédelmi,
- rendvédelmi,
- bűnüldözési,
- bűnmegelőzési,
- büntetőeljárási,
- büntetés-végrehajtási,
- nemzetbiztonsági,
- határőrizeti és határforgalmi,
- katasztrófavédelmi,
- adóhatósági és vámhatósági, őrzési, védelmi, illetve önvédelmi célú haditechnikai eszközök, valamint szolgáltatások beszerzése.
A szervezet beszerzési eljárást csak akkor indíthat, ha az adott igényt a Nemzetbiztonsági Kabinet véleményezte, a kormány pedig jóváhagyta. Ha a beszerzési körbe tartozó állami szervezet jóváhagyás nélkül köt szerződést, a megállapodás semmisnek minősül. A jóváhagyott beszerzések dokumentumait a VBÜ közzéteszi, a minősített adatokra vonatkozó szabályok figyelembevételével. Ugyancsak a közpénzekkel való felelős gazdálkodást szolgálja, hogy az ügynökség ellenőrizheti a megkötött szerződések teljesítését.
A beszerzések rendszerezettsége és költséghatékonysága érdekében a VBÜ határozza meg azokat a szempontokat, amelyek alapján az érintett szervezetek elkészítik éves beszerzési tervüket. Az ügynökség évente összegzi tapasztalatait, hogy azok ismeretében javaslatot tegyen a kormánynak a védelmi és biztonsági fejlesztések irányára, megvalósítására – olvasható a közleményben.
Mai hír: homok a gépezetben….
A kormány irányítása alatt álló költségvetési szervek, gazdasági társaságok és más szervezetek védelmi és biztonsági beszerzéseit intéző Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. még tavaly ősszel írt ki egy négyéves keretmegállapodásra szóló tendert. A kényszerítő eszközöket egyebek mellett a rendőrségnek, az adóhatóságnak, a büntetés-végrehajtásnak szerezték volna be.
A közbeszerzést várhatóan újra kiírják, de egyelőre nem tudni, hogy mikor és milyen paraméterekkel.
Könnygázt és bilincseket senki nem akart szállítani, elektromos sokkolóra csak érvénytelen ajánlat érkezett, a rendőrbotokat pedig túl alacsony áron adta volna az egyetlen jelentkező. Egyébként az ilyen felszerelések ára eléggé szórhat. Egy könnygázspray-t mérettől függően jellemzően két- és húszezer forint között vásárol az állam, míg egy gumibot három-négyezer, egy bilincs pedig durván 15 ezer forintba kerül.
Volt is, lesz is…?
Nem ez volt az egyetlen kudarcos beszerzés a közelmúltban: ugyancsak eredménytelenül zárult egy nem sokkal korábban, direkt paprikaspray-k vásárlására kiírt közbeszerzés is.
Az adóhatóság vásárolt volna 350 gázspray-t a VBÜ-n keresztül, de az ő tenderükre sem futott be érvényes ajánlat.
Pedig az ügynökségnek elég jól bejáratott beszállítói vannak, amelyek közül ezeken a tendereken is próbálkozott néhány. Az elmúlt évek legnagyobb ilyen beszerzését például az állami tulajdonban lévő HM Elektronikai Zrt. nyerte, amellyel még tavaly szerződött le a VBÜ, illetve az ügynökségen keresztül a rendőrség. Az Országos Rendőr-főkapitányság
ötvenezer kisebb és tízezer nagyobb kiszerelésű könnygázspray-t vásárolt az állami beszállítótól közel 290 millió forintért.
További részletek ide kattintva olvashat.
Szerző
Friss
- ‘Drága’ -a szó szoros értelmében!- Kollár Kinga! – 20 milliót feccölt a kormányprop. a lejáratására
- 6.700 milliónkba fájt a legutóbbi két nemzeti konzultáció – Mit tippel, mennyit égetnek el erre 2025-ben?
- ‘Szia Urak, megcsináltuk!’ – Lehallgatást gátló telefontok-ajánlás a Magyarországra utazó EP-delegációnak
- Varju: Orbán Viktor feltette magára az elé dobott kínai pórázt
- Akkora maflást kapott Schmidt Mária Juszt Lászlótól, hogy a fal adta a másikat
- 200 milliós pert nyertek úszók a magyar álam ellen
- Brüsszelben nem éri meg sunyinak lenni – EU-s vizsgálat Orbán Balázs MCC-jének cége ellen
- Politikusok egymás közt 2025 Magyarországán: ‘annyira ócska válasz lett ez, hogy az még Önhöz is méltatlan – pedig ez a léc eleve nincs túl magasan’
- Lázár György: Palladino USA-ügyvivő már be is nyújtotta a számlát…? – Trump azt követeli, hogy….
- Feketelista infó: 517 ezerre nőtt a bankoknak hosszasan tartozók száma