Az X-betegség a 21. század második bibliai csapása
Megosztás
Történelmi léptékben szemlélve egymást szorosan követő hatalmas járványoknak vagyunk kitéve, hiába fejlődik az orvostudomány. A következő pandémia az X-betegség lehet.
A 20. század eleji Spanyolnátha és a 21. századot felvezető Covid -19 óta tudatosult a világ egészségügyéről felelőssen gondolkodó szakemberekben és polgárokban egyaránt, hogy történelmi léptékben szemlélve egymást szorosan követő hatalmas járványoknak vagyunk kitéve. Hiába fejlődik az orvostudomány, a következő pandémia az X-betegség lehet.
X a 11. csapás?
Fotó: Pixabay
A WEF tavalyi Radio Davos-podcastjában Kate Kelland, a Coalition for Epidemic Preparedness Innovations tudományos főmunkatársa és az X-betegségről szóló könyv szerzője azt mondta, hogy a még ismeretlen kórokozó hatásának minimalizálása egyszerűen a már ismert víruscsaládok sok kutatását igényli. Feltéve, hogy az X-betegség olyan forrásokból bukkan fel, vagy olyan formát ölt, amelyet már ismerünk. Kelland a Covid-19-et hozta fel példaként arra, hogy ideális esetben hogyan zajlana az X-betegség elleni küzdelem: Mivel az egy koronavírus volt, amiről elég sokat tudunk, a fertőzés elleni küzdelem valamivel könnyebb volt, mint amilyen lehetett volna.
„Mivel a tudósok évtizedekig vagy még tovább dolgoztak a SARS-vakcinákon és a MERS-vakcinán is, rájöttek néhány nagyon fontos információra a koronavírusokról. Ha ezt a fajta házi feladatot elvégezzük mind a 25 vagy annál több víruscsaláddal kapcsolatban, amelyekről már tudjuk, hogy képesek betegséget okozni az emberekben, akkor valójában sok ismeretet szerezhetünk idejekorán valamiről, ami még nem létezik”
Az X-betegség, bár a neve alapján akár az is lehetne, nem Elon Musk agyából kipattanó rémkép, hanem a lehetséges jövőnk darabja. Nem véletlen, hogy ez aminden eddiginél pusztítóbb betegség, és a „rákészülés” a napokban kezdődő davosi Világgazdasági Fórum témái között is komoly súllyal szerepel.
Védekezés
A WHO nem győzi hangsúlyozni, hogy ez a betegség is azok közé tartozik, aminek elterjedésében nagy szerepet játszhatnak az oltásellenes lobbik, így felhívják a figyelmet a világméretű edukáció fontosságára is, amellett, hogy a tudományos, kutatói összefogást is egyre komolyabb formában sürgetik.