Connect with us

Banánköztársaság

Nagy kópé ez a Pintér mindenminiszter: világszám az új BM-közlemény!

pintér
Megosztás

Hétfő este elérte teljesítménye csúcspontját a NER, a Pintér Sándorra bízott Belügyminisztérium kiadta az év, mit az év, megkockáztatom, hogy az évtized leggázabb közleményét, amihez a sokat-próbált rendőrminiszter adhatta a nevét.

A röhej alanya, állítmánya és tárgya

A közlemény elé csak annyit, hogy mindez nem jöhetett volna létre, ha a regnáló hatalmi mámorában nem őrül meg és nem vonja egy irányítás alá az egészségügyet, az oktatásügyet és a belügyet, mert így  Pintér Sándornak, aki nyugodtan élhetné szépkorú öregkorát a belügyéri bársony székben ücsörögve, nem kellene bohócot csinálnia magából.

Pintér bekukkantana…..?

„BM: Országos vastagbélszűrési program indul még az idén”

-címe jelet meg az MTI sajtószolgálatának oldalán a közlemény. Igen, jól látja, a BM adta ki!

Képernyőkép

Az iromány további része valóban fontos!

A Kormány számára kiemelten fontos a daganatos megbetegedések korai felismerése, ezért a vastagbélszűrés országos kiterjesztéséről döntött.

Vastagbélszűrésre minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező, 50–70 éves életkor közötti nő és férfi jogosult két évente. Az érintettek értesítést fognak kapni a vizsgálatról.

A szűrőprogram megvalósításához idén 1,4 milliárd, 2025-ben pedig több mint 3 milliárd forint áll rendelkezésre.

A vastag- és végbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés világszerte, az összes rákos eset körülbelül 10 százalékát teszi ki, és a daganatos megbetegedésekkel összefüggő halálozások második vezető oka.

Magyarországon a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján évente körülbelül 10 ezer új esetet jelentenek, amelynek mintegy fele halálos kimenetelű. A megbetegedés elsősorban az idősebbeket érinti, az esetek többsége 50 év felettieknél fordul elő. A vastag- és végbélrákot gyakran előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, amikor a kezelési lehetőségek már korlátozottak. Azonban

a betegség még a daganat kialakulása előtt kiszűrhető, így megakadályozható hogy kialakuljon a tumor.

Hazánkban a szűrés kétlépcsős módszertannal történik, melynek első lépcsője a székletbeli rejtett vér kimutatása. Ez egy teljesen fájdalommentes, otthoni mintavétellel kezdődik, majd a mintát laboratóriumban elemzik. A második lépcsője a nem-negatív székletvér-teszttel rendelkezők esetén végzendő kolonoszkópia.

A korai felismerés életet ment. Az érintettek értesítést fognak kapni és kérjük, hogy saját érdekükben minél nagyobb számban vegyenek részt a szűrővizsgálatokon.

Csak úgy….

A kolonoszkópia -vastagbéltükrözés- a XXI. században szinte észrevétlenül is elvégezhető, ám arról nem szól a Pintér-közlemény, hogy a hagyományos „SZTK”-módszerrel -ige fájdalmas- vizsgálják majd azokat, akiknél ez szükséges, vagy rádobnak még egy kis pénzt és a TB-járulékunkért cserébe haladnak a korral és a magánegészségügyben alkalmazott módszert ajánlják fel.

„A kolonoszkópia a végbél (rectum), a szigmabél, a vastagbél, illetve a vékonybél-vastagbél átmenet vizsgálatára szolgáló eljárás, melynek során a vizsgáló a nyálkahártya valós képét látja. Korábban száloptikás eszközöket használtak, jelenleg már a legtöbb laborban videoendoszkópok vannak.

Utóbbi esetben a 130-150 cm hosszú, hajlékony, irányítható véggel rendelkező, ujjnyi vastag eszköz végén mini videokamera van, melynek jelét a vizsgáló külső monitoron figyeli. A vizuális megtekintéshez világítás is szükséges, ezt nagy fényerejű, hideg fényforrás biztosítja. Lehetőség van a vizsgálat során levegő és víz bejuttatására és szívással való eltávolítására, melyek szintén szükségesek a vizsgálat elvégzéséhez.

Az altatásos vastagbéltükrözés ugyan magasabb költséggel jár, de az altatással a vizsgálat kellemetlenségei teljesen kiküszöbölhetők.

De….

A vastagbéltükrözést a megterhelő előkészület és a vizsgálat fájdalmassága miatt próbálják más módszerekkel kiváltani:

  • Irrigoscopia során hasonló előkészületet követően röntgen-átvilágítás során a végbélen át röntgen kontrasztanyagot juttatnak a vastagbélbe (a vizsgálat csak diagnosztikus, egymásra vetülések, széklet zavarhatja a megítélést).
  • CT-kolonoszkópia során szintén alapos béltisztítás után a végbélen keresztül levegővel töltik meg a vastagbelet, majd CT-vizsgálat történik. Ezt követően számítógépes feldolgozás eredményeképpen a vastagbél-nyálkahártya képe megjeleníthető. Korlátai hasonlóak az irrigoscopiához, bár a nyálkahártya sokkal jobb megítélését teszi lehetővé.
  • Kapszulás endoscopia jelenleg ez csak vékonybél vizsgálatára alkalmas, de folynak fejlesztések, hogy vastagbél-vizsgálatra is alkalmas metódust hozzanak létre. (Forrás)

Kapcsolódó

pintér

Szerző