Connect with us

Kerítésen innen

Mi az: Szijjártó és a kormány szerint randa, de Tiborcz úr mégis nyomul a témában?

Tényleg próbálom megfejteni a Lázár János taplósága mögötti pszichés problémát, de nem sikerül
Megosztás

Mondhatnánk, hogy ízlések és pofonok…, de ebben az esetben feltehetően nem Tiborcz István kifinomult érzékszerve lehet a mozgatóerő. Emlékeznek még Szijjártó Péter egyértelmű kinyilatkoztatására, miszerint „nem akarja a kormány szélerőművekkel tönkretenni országunk gyönyörű tájait”? Erre miről szólnak a hírek?

Bizony, bizony….

Tiborcz István üzleti köre lett az egyik befutó a komoly perspektívát ígérő szélerőmű-fejlesztéshez kötődő tenderen. Ám az eddig ismeretlen, dadi illetőségű másik nyertes, Szűcs Ádám és családja sem áll távol az aktuális hatalomtól – derítette ki a HVG. Mint írják, június végén frissítette a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal a csatlakozási engedéllyel rendelkező szélerőmű-fejlesztők listáját, s ebben már felbukkantak azok a vállalkozások, amelyek a tavaly év végén kiírt, januári leadási határidejű tenderen nyertek.

A két befutó, amely 2030-ig Vadosfa közelében építhet összesen 695 megawatt kapacitású szélerőművet a közismerten Tiborcz Istvánhoz köthető Green Energy Investhor Zrt., amely 499 MW-os erőműre kapott csatlakozási engedélyt és a rejtélyes Euronergy Arrabona Kft., amelynek négy, egyenként 49 MW-os teljesítményű szélkerekeire bólintott rá a hivatal.

Miután a kerekek között legalább 5-600 méteres távolságot kell tartani, az engedélyezett erőműparkban

minimum száz, de inkább több oszlopot kell majd felhúzni.

A jó öreg „háborús veszélyhelyzet”….

A tenderen vesztes fejlesztők úgy tartják, a kormány menet közben, idén márciusban – a háborús veszélyhelyzet ürügyén – alakította át úgy a szabályokat, hogy csak a vélhetően előre helyzetbe hozott kedvencei nyerhessék el a csatlakozási jogot; az egyikük ezért azt fontolgatja, hogy az uniós hatóságoknál támadja meg a döntést.

A feltételezésüket erősíti az a tény, hogy a két nyertes üzleti csoport már jóval az eredményhirdetés, illetve az adott fejlesztési terület kijelölése előtt elkezdte megdolgozni a térségbeli önkormányzatokat, hogy kikövezzék az utat a fejlesztéseik számára.

De ki is az az új szereplő, amely látszólag a Tiborczhoz kapcsolható nyertes konkurenciája, valójában azonban nagyon is a tűzhöz közelinek tűnik? A választ a HVG360-on olvashatják.

Háttér

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Vadosfa közelében összesen 695 megawatt kapacitású szélerőműparkot építhet két vállalkozás, a Green Energy Investhor Zrt. és az Euronergy Arrabona Kft.

– írta meg a Telex. Az energiahivatal nemrég frissített adatbázisa szerint a Green Energy Investhor egy 499 megawatt kapacitású projektre kapott engedélyt a szóban forgó csatlakozási ponton, az Euroenergy Arrabona pedig négyszer 49 megawattra kapott engedélyt.

A tatabányai Euronergy Arrabona Kft. Szücs Ádám 35 éves dadi üzletember többségi tulajdonában áll, a lap információi szerint Szücs ismert szélenergiás vállalkozó. Érdekesebb történet a Green Energy Investhor, a cég tavaly 341 millió forintos forgalom mellett 583 millió forint veszteséget termelt, tulajdonosa 99,05 százalékban a Central European Opportunity Magántőkealap, 0,95 százalékban a mogyoródi Ritter Antal, akinek a lakcímére van bejegyezve a cég. Az állam által is feltőkésített alapot az Equilor Alapkezelő kezeli. A Tiborcz István érdekeltségében álló Gránit Bank 2022-ben szerzett többségi tulajdonrészt az Equilor Befektetési Zrt.-ben, ám az alapkezelő nem került az érdekeltségébe. Egyelőre úgy tűnik, a kormány a vadosfai csatlakozási pontra akarja koncentrálni a 2030-ig felépítendő szélerőművi kapacitásokat. A kormány az unió felé ezer megawatt szeles kapacitást vállalt – ebből 330 megawatt már megvan, vagyis ha a vadosfai projektek megvalósulnak, teljesül is a vállalás.

A kormány immár deklaráltan nem híve a szélerőműveknek, legutóbb Szijjártó Péter külgazdasági miniszter mondott olyat, hogy azok „elcsúfítják a tájat”.

Pedig a szélerőművek legalábbis részben alkalmasak lennének a naperőművi termelés kiegyenlítésére, hiszen a szél akkor is fúj, amikor nem süt a nap. Ehhez azonban a tervezett ezer megawatt kapacitás többszörösét kellene a villamosenergia-rendszerbe integrálni.

A kormány évekig évekig gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítette új szélerőművek telepítését, egyebek mellett lehetetlenül nagy biztonsági távolság meghatározásával. 2023 végén úgy tűnt, érdemi változás lesz – a szabályozás valóban változott, de kormány továbbra sem igyekszik előmozdítani a szeles projekteket. (forrás)

Szerző