Connect with us

Kerítésen innen

Erre van Pintér-ember? – Elkezdődött a gyermekvédelemben dolgozók rendőri ellenőrzése

Erre van Pintér-ember? - Elkezdődött a gyermekvédelemben dolgozók rendőri ellenőrzése
Megosztás

A „retorziótól tartva” név nélkül számolnak be a nevelőszülők és intézetben dolgozók arról, hogy van, akinél már járt a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”. „Pénteken hívtak és szombaton már itt is voltak”. Elmesélte, hogy „a kitöltött papírt beszéltük át, megnézték a lakásunkat is, kikérdezték a szomszédainkat”.

2024, Magyarország…

Elkezdődött a gyermekvédelemben dolgozók rendőri ellenőrzése a kifogástalan életvitellel összefüggésben. Arról már tegnap beszámoltunk a Népszava cikke alapján, hogy

a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) alkalmazottainak bő 6 százaléka, 265 munkavállaló távozik a rendszerből. Az SZGYF fenntartásában lévő intézményekben 4241-en dolgoznak, közülük 137-en megtagadták a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 128-an kérték jogviszonyuk megszüntetését.

Az ellenőrzés gyorsan megkezdődött, hiszen az adatlap leadási határideje augusztus 25-e volt. A témában a portál megkereste a rendőrséget, ahonnan azt a választ kapták, hogy levelet továbbították

„a válaszadásra illetékességgel rendelkező Nemzeti Védelmi Szolgálatnak”.

Onnan egyelőre nem érkezett válasz.

Csak úgy….

2024-ben több, mint 1,7, jövőre pedig 2 milliárd forintot különít el a kormány a gyermekvédelmi intézmények esetében a vezetői-, és a szakmai munkakörben foglalkoztatottak pszichológiai alkalmassági vizsgálatához, illetve a kifogástalan életvitelük ellenőrzéséhez

– derül ki a Magyar Közlönyben kihirdetett kormányhatározatból. Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének (SzMME) elnöke szerint

bruttó 25 ezer forint óradíjjal számolva 80-100 ezer órányi segítő szolgáltatásra, vagy képzésre telne belőle.

A Népszava témával kapcsolatos új cikkében nevelőszülők és intézetben dolgozók számoltak be arról, hogyan is zajlik ez az ellenőrzés.

„…belenéztek a fiókokba, és megkérdezték, tartunk-e otthon alkoholt, és miért dohányzunk a lakásban, miközben csak a most divatos hevítéses cigit használjuk”.

Van aki arról írt, hogy még a tyúkólba is benéztek,

„sátánista jelképeket kerestek”.

Más arról számolt be a Népszavának, hogy a telefonhívás és a látogatás között két nap telt el, az egyik rendőr rögtön a szomszédhoz csöngetett be, a másik a családnál ült le.

„Rákérdezett a havi bevételükre, és a törlesztőrészlet nagyságára, majd a lakásban kellett végigvezetnünk őket, és fényképeken szereplő családtagokról meséltettek minket.”

– mondta egy érintett.

Idegösszeroppanás szélén

Egy intézményvezető a kollégák beszámolója alapján azt mondta, csak a beírt válaszokra kérdeztek rá az ellenőrök, és már mentek is. Egy másik intézményben dolgozó nevelőhöz szeptember közepére jelentkezett be telefonon az ellenőr.

„Azzal nem volt tisztában, hogy két helyen dolgozom. Mondtam neki, hogy jó lenne, ha emiatt nem kétszer zargatnának, de az volt a válasz, hogy ezt nem tudja garantálni.”

Az intézményi nevelő elmesélte, hogy mindkét intézményben ki kellett töltenie, és le kellett adnia az adatlapot, mert nincs olyan rubrika, ahol jelezni lehet a több munkahelyet.

„Ezért azt tudtam csinálni, hogy külön-külön leadtam mindkét intézetben, emiatt viszont kétszer vagyok nyilvántartva. Az is hülyén jön ki, hogy be kell írni a havi átlagbéremet. Mert, ha mindkét papírra külön-külön csak az adott cégtől kapott pénzt írom, akkor az nem valós adat, hiszen nem annyiból élek. Ugyanakkor az sem tükrözi az igazságot, ha mindkét papírra a két helyről kapott béremet jelzem. Teljesen értelmezhetetlen a kérdőív.”

Egyikük megfogalmazásában:

Akik kitöltötték az adatlapot, azok közül a jövőben sokan felmondanak, mert „idegösszeroppanást kapunk”

Azok az intézeti nevelők, aki most párban 20-30 gyerekkel vannak, a kényszerű összevonások miatt a jövőben 50-nel lesznek.

Kapcsolódó

 

Szerző