Kerítésen innen
Tudta, hogy a 2.100.- forintért akciózott Nemzeti-jegyárhoz az adózók további 38.900 forintot tesznek?
Mondhatjuk, hogy így könnyű, mármint a színház nagyképű vezetőjének az öntömjénezés. Nem kell osztania-szoroznia, számolni a „fényes forintokat”, hogy fizetni tudja a művészeket, a villanyszámlát, a bérleti díjat, nem kell kéztördelve figyelnie a jegyeladás számait, hiszen Vidnyánszkynak teljesen mindegy, mit mondanak. Eldöntötte, hogy sikeres, a közönségnek tetsző intézmény az „övé” és ebben nem ingatják meg holmi mutatók.
Négyszemközt a tükörrel…
Emlékeznek? „Van mire büszkének lenni: mi vagyunk a legjelentősebb magyar színház – nemzetközileg is. Ott vagyunk Európa színházi térképén” – mondta Vidnyánszky Attila vezérigazgató június 19-én, a Nemzeti Színház évadzáró társulati ülésén. Az alábbiak fényében annyit mondhatunk, hogy üsse fel az igazgató-közszolga az értelmező szótárt a „büszkeség” címszónál.
27.140 forint: ennyi minisztériumi támogatás jutott a Nemzeti Színház minden egyes nézőjére, vagyis legyen az kultúra-közvetítő céllal ingyen biztosított vagy nyomott árú, háromezer forintos jegy, az állam huszonhétezer-egyszáznegyven forintot tett hozzá, hétszáz forinttal többet, mint a megelőző évben. A 2,9 milliárddal támogatott repertoár 129 milliós jegybevételt hozott – a Nemzeti Színház 2023-as beszámolója szerint a közönsége harmada nem fizet a megtekintett előadásért.
-számolt be a Revizor.
Ehhez az kellett, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) 2.685.619.789 forint működési alaptámogatást nyújtson és a színháznak tavaly 98.722 nézője legyen, ezek hányadosa az egy főre jutó átlag, a huszonhétezres összeg.
Mind a két feltételhez érdemes ugyanakkor kiegészítéseket tenni: a támogatáshoz is, a nézőszámhoz is.
- Egyrészt nem csak ennyi volt a Nemzeti Színház összes tavalyi állami támogatása. További 200 milliót kapott a Madách Nemzetközi Színházi Fesztivál megrendezésére, 45 milliót a tavaly júliustól a színház által kezelt Jászai Mari Színészház működtetésére (melyből 11,1 milliót költött el) és 4,2 milliót az Ádámok és Évák ünnepe megrendezésére. Még 3,4 milliót a 2022-es fenntartói működési többlettámogatásából hozott át 2023-ra, így a tavalyi adóévben összesen 2,9 milliárd pályázati, támogatási pénzt költhetett el.
- Másrészt a 99 ezer nézőből a beszámoló szerint a fizető nézők aránya 66,8%. Tehát míg 34 ezer néző színházi élményhez jutását finanszírozta az állam a kultúra-közvetítés jegyében, 65 ezer néző volt annyira kíváncsi a nemzet színházára, hogy teljes vagy kedvezményes árú jegyet váltson egy előadására. Ez az arány rosszabb, mint a megelőző évben, amikor 72,3% volt.
Ellenben….
- A nemzet színháza 181 fős társulattal működik, hasonló méretű, szintén nemzeti színház például a Pécsi Nemzeti Színház, mely 1,6 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapott. Fizető nézőinek száma így is 23 ezerrel volt több, és a jegybevétele több mint kétszerese lett tavaly a Nemzetiének.
- Egy majdnem fele akkora társulat harmadennyi támogatást, 988 milliót kap és 84 ezer fizető nézőt hoz, ők pedig a színháznak 358,9 millió forint jegybevételt: ez az Örkény, aminek a fizető közönsége tehát negyedével több, jegybevétele pedig két és félszer annyi, mint a Nemzetié.
- A Vígszínház: a 268 munkatársával és 2,1 milliárdos támogatásával roppant sikeres üzleti mérleget és eredményt publikálhatott a tavalyi adóévről is. Egy nagyságrenddel jobb eredményt hozott mindegyik eddig vizsgált intézménynél: 1,6 milliárdos jegybevételt fizetett a 331 ezer tavalyi nézője: teljesen külön ligát alkot. (További részletekért kattintson ide.)
A fentiek fényében
„Ajándékozzon kultúrát karácsonyra! A kedvezményes szabadjegy idén is kiváló ajándék lehet mindenki számára.”
-hirdeti a Nemzeti Színház közösségi oldalán magát.
Az utolsókat rúgó Kultúrbrigád szintén közösségi oldalán reagált:
„No, hát itt van a kutya elásva. És ezzel talán válaszolunk azoknak is, akik megkérdezik, ugyan miért hagyjuk abba a színházcsinálást. Meg az „éljetekmegapiacrú”-ozóknak is.
Tehát: a kiváló karácsonyi ajánlatban nem kevesebb, mint 2100 forintos áron lehet egy előadás jegyéhez jutni a Nemzeti Színházban. Micsoda olcsóság, nem? Persze, ha nem nézünk mögé, akkor így van.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Ha viszont mögé nézünk,
akkor – a 2023-as beszámoló alapján – egyetlen jegy a Nemzeti Színházba átlagosan 41 ezer forintba kerül, ha jegyre leosztva beleszámoljuk a költségvetési-fenntartói-stb. támogatást.
Vagyis a kedves néző 2100 forintot fizet, a magyar adózók kiegészítik további 38.900 forinttal. Minden egyes eladott jegy esetében. (Most ne bonyolítsuk az áfával, pedig az is érdekes lenne, hiszen 38.900 forint ráfordítással 446 forint állami bevétel keletkezik, nyilván a hatékonyság jegyében.)
Nálunk az átlagjegyár 10 ezer forint felett van
Ehhez egészen pontosan nulla forint támogatás társul, vagyis minden 10 ezer forintos jegy pontosan 10 ezer forintba kerül (amiből 2126 forint ráadásul eleve az államkasszába vándorol áfa címén, mi a maradékból gazdálkodhatunk).
És a félreértések elkerülése végett:
nem az a baj, hogy egy kiemelt (szívének kedves) színházat jobban vagy éppen akár gálánsan támogat az állam, hanem az, hogy egyeseket egyáltalán nem, ezzel a mértékkel pedig már nem csak torzítja a piacot, hanem megöli. Pedig az nem a hatalom kizárólagos pénze, hanem az adófizetőké, a teljes közösségé.”
Szerző
Friss
- Meloni lemondott a Reformerek-elnökségről és utódot is javasolt
- Ön valójában jobban él, úgyhogy nix ugribugri – Meddig terjed a ’tudatlanok völgye’?!
- Magyar Péter: Miniszterelnök úr! Advent harmadik vasárnapján, az öröm vasárnapján, édesapaként fordulok önhöz
- Tőkés László a 35 évvel ezelőtti romániai vérfürdőbe fordult rendszerváltás utóéletéről
- Bruck András: maradjon inkább Orbán Viktor?
- Karácsonyi kaja-para (?) ezen is segít a horoszkóp
- Tudta, hogy a 2.100.- forintért akciózott Nemzeti-jegyárhoz az adózók további 38.900 forintot tesznek?
- Szijjártó: bombariadó a párizsi nagykövetségünkön – Naná, hogy előrángatták Magyar Péter nevét – Amikor a lényeg a kommentekben lakozik
- Hungarikum: „tegyétek újra kicsivé Oroszországot” feliratú póló kizárást ért a budapesti Functional Fitness Világbajnokságról
- Meg nem történt beszélgetés Lázár Jánossal 2.0