Connect with us

Kerítésen innen

Orbán Viktor Magyar Péter zsebében kutakodna és ezért törvényt is módosítana – Ön szerint megszavazzák a ‘bátrak’?

Orbán Viktor Magyar Péter zsebében kutakodna és ezért törvényt is módosítana - Ön szerint megszavazzák a 'bátrak'?
Megosztás

Orbán: „egy törvénymódosítás után a magyar európai parlamenti képviselőknek is a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozatot kell majd tenniük”. A nemzetközi jogász szerint „ebben a kérdésben nem igazán alkothatna jogot a magyar állam, merthogy ez az EU ügye. Kiváltságot, mentességet stb. állapíthat meg EP-képviselők tekintetében (az uniós szabályokkal összhangban), de plusz kötelezettséget nem róhat rájuk, hiszen arra semmilyen felhatalmazással nem rendelkezik.

„Nemaddiga….”

Orbán Viktor nem hagyta szó nélkül, hogy Magyar Péter húsz évre visszamenő vagyonosodási vizsgálatokat ígért, és meghirdette az Út a börtönbe programot a politikusoknak és oligarcháknak.

„Úgy látom, az ellenfeleink újra fenyegetőznek. Mi nem fenyegetünk, de azt se szeretjük, ha bennünket fenyegetnek. Nem is ajánljuk senkinek, hátha a végén még komolyan vesszük”

– fogalmazott vészjóslóan a miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében, majd bejelentette:

egy törvénymódosítás után a magyar európai parlamenti képviselőknek is a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozatot kell majd tenniük.

Azonnal ki is adta a feladatot Kocsis Máténak, hogy készítse elő a jogszabálymódosítást, amely hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet. A Fidesz frakcióvezetője másnap a Kossuth Rádióban már arról beszélt: azért módosítják a szabályokat, mert úgy lenne fair, ha mindenki azonos mérce alá esne, aki közéleti szerepet vállal, és hatalomra tör vagy hatalommal bír. Azt is jelezte, hogy neki még lesznek más javaslatai is a témában, de részleteket egyelőre nem árult el.

Lattmann Tamás nemzetközi jogász kommentárja: „ha a Fideszt valóban érdekli Magyar Péter vagyona, emlékeztetnék az „adóbevallás” intézményére, amiből azért meg lehet állapítani ezt-azt. No meg még annak idején, 2010 előtt be lett vezetve a vagyonsodás vizsgálatának lehetősége, mondjuk azt nem kellett volna szétverni 2010 után, miért is, jaaa, hogy a rezsim kiszolgálói vagyonosodhassanak. Hát, ciki.”

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Fiúk, ezt nem láttátok?

2024 júliusának végén írtuk meg, hogy

„közzétették vagyonnyilatkozataikat a Tisza Párt EP-képviselői. A politikusoknak az elmúlt 3 évből származó bevételeikről kellett nyilatkozniuk”.

A sort Magyar Péter papirosa nyitotta: a Tisza Párt elnöke a dokumentum alapján a pártelnökségért nem vesz fel fizetést. Magyar emellett 100 százalékos tulajdonosa az LLM Zrt.-nek, azonban a cégből még nem származott jövedelme. Bevétele így csak korábbi munkáiból keletkezett, egész pontosan a következőkből:

  • Hodler Alapkezelő, jogi igazgató, befektetési tanácsadó, 2022. április – 2022. március: havi 3 millió forint,
  • Diákhitel Központ Zrt., vezérigazgató, 2019. június – 2022. február: havi 3,5 millió forint,
  • Diákhitel Központ Zrt., igazgatósági tag, 2021. január – 2022. július: havi 400 ezer forint,
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag, 2022. augusztus – 2022. december: évi 1 millió 875 ezer forint,
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag, 2023. január – 2023. december: évi 1 millió 475 ezer 800 forint,
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag, 2024. január – 2024. február: évi 1 millió 794 ezer forint,
  • Hiventures Zrt., befektetési bizottsági tag, 2021 – 2024. február: havi 400 ezer forint,
  • Volánbusz Zrt., igazgatósági tag, 2023. április – 2023. december: havi 1,1 millió forint,
  • MBH Bank Nyrt., felügyelőbizottsági tag, 2022. szeptember – 2024. február: havi 1,5 millió forint.

Ezeken kívül kuratóriumi tag volt a Magyar Állami Operaház Balettnövendékeiért Alapítványban, de ott nem kapott fizetést. Magyar Péter akkor  közösségi oldalán pontosított: „Tegnap, az ígéretünknek megfelelően, nyilvánosságra hoztuk minden TISZA párti EP képviselő jövedelmi nyilatkozatát 2021-ig visszamenőleg. Az enyémet is.

Ez ugyan nem egy vagyonnyilatkozat, de már az egész sajtó ezen csámcsog, ezért pár észrevétel:

Soha nem állítottam, hogy jogászként rosszul kerestem az “előző” életemben. Dolgoztam ügyvédkként, nyolc évig diplomataként, majd egy magáncégnél jogi igazgatóként és befektetési tanácsadóként és emelett voltak állami megbízásaim. Most EP képviselőként a fizetésem a korábbi jövedelmemnél jóval alacsonyabb lesz és ennek a felét minden hónapban jótékonysági célra ajánlom fel. Húsz éve dolgozom, van egy nagyobb és egy kisebb budai lakásom, egy üres telkem a Káli-medencében és egy hat éves Volvom, valamint ugyanannyi megtakarításom, amennyi jelzáloghitelem az ingatlanokon.

Talán egyetértünk abban, hogy ez nem egy NER lovag szint, mert oda évi 10 milliárd forint a belépő szint. És nem munkabérből.

Mi a TISZA Pártnál hiszünk az átláthatóságban és az őszinteségben. Nem gondoljuk például, hogy egy miniszterelnöknek azt kell hazudnia, hogy nincs megtakarítása, miközben 10 milliárdos uradalmi birtokot építtet a családjával és a veje pár év alatt 500 milliárdot kuporgatott össze, a haverja pedig 1000 milliárd forintot kezel.

Nekem az aktív húsz évem felében volt kormánytól független, privát munkahelyem. Ilyen a NER elit nagy részének soha nem volt. A miniszterelnöknek bizonyosan nem. Tőlük még inkább elvárható lenne a transzparencia….”

Nincsenek véletlenek….

Nem véletlenül találta ki ezt a módosítást Orbán – véli a Telex újságírója. „Tavaly a Tisza Párt elnökének korábbi barátnője, Vogel Evelin arról beszélt egy titokban, illegálisan rögzített hangfelvételen, hogy

Magyar 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit Vogel állítása szerint olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről nem szabadott volna tudnia.

A kormányzati karaktertámadást folytatva az Index pár hete arról írt, hogy a birtokukba került információk alapján Magyar 2023. július 21-én, pénteken, a tőzsdezárás előtti órákban az összes birtokában lévő részvényt eladta, majd több tízmillió forint értékben vásárolt részvényeket Mészáros Lőrinc cégétől, az Opus Global Nyrt-től. Egy – mások számára nem tudható – visszavásárlási akciónak köszönhetően a tőzsdevásárlás után hirtelen megnőtt ezek értéke, így a rá következő hétfőn már emelt árfolyamon adhatta el a részvényeket, és jelentős haszonra tett szert.

„Az Index című aljas, hazug propaganda lap állításaiból egy szó sem igaz. A cikkben idézett napon nem vettem és nem is adtam el részvényt. Ellentétben a Fidesz számos politikusával és a kitartott propagandistáikkal, én soha nem követtem el tőzsdei bűncselekményt”

reagált a cikkre Magyar, majd sajtó-helyreigazítási pert és büntető feljelentést ígért. Később azt is írta, hogy 2008-ban vette az első részvényeit, és azóta sokfajta értékpapír volt a birtokában, de a tőzsdei ügyleteiből sosem voltak kiemelkedő eredményei, sőt az utóbbi három évben jellemzően „virtuális vesztesége” volt a részvényein. Az Index cikke után Tényi István feljelentést tett, a Központi Nyomozó Főügyészség pedig eljárást indított az ügyben.

Magyar Péter szerint Orbán a szombati bejelentésével

„a saját családjának elképesztő gazdagodásáról kívánja elterelni a figyelmet”.

Ha már lúd, legyen kövér, üzente a miniszterelnöknek a Tisza Párt elnöke Facebookon hétfőn, és azt ígérte: párttársaival állnak a javaslat elébe.

„Ne legyen gyáva, fogadja el a Tisza javaslatát! 20 évre visszamenőleg induljon vagyonosodási vizsgálat a közhivatalt betöltő politikusok és közeli családtagjaik ellen. Nézzük meg, hova jutott 20 év alatt az ön családja és az enyém. És azt is, hogy miből.”

A Tisza Párt nyilvánosságra hozná minden politikus adóbevallását is 5 évre visszamenően.

„Szánalmas politikai manőverek helyett adjuk meg a lehetőséget az embereknek, hogy megláthassák, hogy kik is azok az ön környezetében, akik valóban tőzsdei bennfentes kereskedést követtek el, vagy csak szimplán lenyúlták a fél országot.”

Orbán szerint „mélyebbre kell látnunk abban a zsebben…”

A Tiszta Párt elnökének vagyoni helyzetéről jóval többet megtudhat a nyilvánosság, ha a parlament megszavazza az Orbán által beígért módosítást. A magyar parlamenti képviselők jelenlegi vagyonnyilatkozataiban a következők szerepelnek:

  • ingatlanok (kivéve a nyilatkozatot adó, valamint a vele közös háztartásban élő házastársa vagy élettársa és gyermeke(i) kizárólagos használatára fenntartott ingatlan);
  • 5 millió forintnál nagyobb értékű ingóságok (autók, hajók, repülők, helikopterek);
  • védett műalkotások vagy -gyűjtemények;
  • értékpapírban elhelyezett megtakarítások vagy egyéb befektetések (részvény, kötvény, részjegy, kincstárjegy, vagyonjegy, részesedés magántőkealapban, biztosítás)
  • takarékbetétben elhelyezett megtakarítások;
  • készpénz;
  • bankszámlán található megtakarítás;
  • köztartozás, banki hitel, magánhitel;
  • a megbízatás előtti három év foglalkozásai, állami, önkormányzati és gazdasági tisztségei, megbízatásai, valamint más gazdálkodó szervezetben vállalt tagságok;
  • a nyilatkozat megtételekor fennálló foglalkozások, és olyan rendszeres tevékenységek, amelyekből adóköteles jövedelme származik;
  • alkalmankénti, díjazással járó tevékenységek, amelyekből összesen több mint évi 2 millió forintot kap;
  • céges tagság, más szervezetben betöltött tisztség;
  • olyan érdekeltségek gazdasági társaságokban, amik befolyást gyakorolhatnak a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre.

Szerző