Kerítésen innen
Csád nem tart igényt a katonáinkra – A kormány valamit félrehallott, amikor dühödt honpolgárok éppen elküldték melegebb éghajlatra?

Mahatma Idriss Déby elnök egyelőre blokkolja azt a magyar tervet, ami szerint 200 magyar katona menne Csádba – írja a 444.hu az Africa Intelligence hírére hivatkozva. A fogadó ország vezetőjének álláspontja azért furcsa, mert ő volt az, aki a Csádi Köztársaság elnökeként 2023. szeptember 19-én „meghívólevelet” küldött Magyarországnak, kifejezetten kérve a magyar katonai jelenlétet a közép-afrikai országban.
Bezzeg a tevetej-fejés korszerűsítésére jók voltunk….
2024 decemberében örvendeztetett meg a regnáló minket, hogy Csád, az oly közeli és Magyarország számára létfontosságú „új jó haver” közép-afrikai ország a többszöri ide-oda látogatások eredményeként katonákat és a Magyar Közlönyből kiderültek szerint 200 millió eurót kap tőlünk, aminek részleteit nem közölték. Nyári hír volt, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Máthé László Eduárdot nevezte ki legfeljebb két évre
a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztost, aki ellátja az ottani magyar szerepvállalás külpolitikai összehangolását, nyomon követi a Száhel-térségben megvalósuló diplomáciai, biztonsági és külgazdasági együttműködés alakulását, tárcaközi koordinációt végez a szub-szaharai térségben megjelenő magyar érdekek előmozdítása érdekében, javaslatokat tesz a térségre vonatkozó magyar érdekérvényesítés előmozdítására.
A minisztérium szervezeti ábrája szerint van a tárcának egy afrikai főosztálya és egy azt felügyelő helyettes államtitkára.
Az új kinevezett a minisztérium negyedik miniszteri biztosa a szankciókból fakadó kihívások miatt szükséges gazdaságvédelmi intézkedésekért felelős Budai Gyula, a határon túli magyar közösségek hatékony támogatásáért felelős Zsigmond Barna Pál és az űrkutatásért felelős, nemrég az elhunyt Bajkai István helyére országgyűlési képviselőként belépett Ferencz Orsolya mellett.

Alig pár hónappal azután,
hogy Magyarországon tanulmányozta a tevetej feldolgozását egy csádi delegáció, máris kézzelfogható eredményeket hozott az interkontinentális tevetejpaktum. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakembereinek hála megtörtént Csád történetének első gépesített tevefejése.
„Nézd meg jól, ez itt folyékony fehér arany!”
– jelentette ki az eredményneket látva a miniszteri biztos, aki egyben azt is közölte, hogy Magyarország elkötelezett az élelmezésbiztonság növelése mellett a Száhel-övezetben. Máthé László Eduárd nemrég azt is bejelentette, hogy Magyarország részt vesz majd a Csád-tó megmentésében is.
📣History in the making: the first ever machine milking of a #camel in #Chad was done by experts of the Hungarian University or Agriculture and Life Sciences! #Hungary is dedicated to increasing food security in the #Sahel! Take a good look, that right there is liquid white gold! pic.twitter.com/XGKoLgTD0Z
— Máthé László Eduárd (@LaszloMathe_) October 18, 2024
Erre most tessék!
A fentebb emlegetett állítólagos meghívólevél először a 2023 októberében, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által az Országgyűlésnek benyújtott, A Magyar Honvédség csádi katonai szerepvállalásáról szóló határozati javaslatban került elő, ám ott is csak utalás szintjén, szöveghűen ott sem idézték. Ezt a javaslatot aztán 2023 novemberében a magyar parlament 143 igen, 30 nem, 2 tartózkodás mellett támogatta, így
megnyílt a lehetőség, hogy a Magyar Honvédség egy legfeljebb 200 fős katonai kontingenst küldjön a Magyarországtól 4000 kilométerre fekvő közép-afrikai Csádba.
A határozat alapján 2025. december 31-ig tartózkodhat a 200, váltási időszakban 400 fős katonai egység a 17 millió lakosú, de Magyarországnál 14-szer nagyobb Csádban. A katonák feladata
“tanácsadási, támogatási és harctéri mentorálási feladatok ellátása, az ott tartózkodó magyar állampolgárok és a helyben lévő magyar érdekeltségek oltalmazása, a terrorizmus elleni küzdelem támogatása”.
Derült égből csádi főmufti…
Másfél év előkészítés után sem sikerült elindítani a magyar katonai missziót. Mikor erre legutóbb, idén februárban a HVG rákérdezett, a Honvédelmi Minisztérium annyit közölt, hogy
a Honvédség “a csádi katonai szerepvállalásra felkészült, személyi állományát kijelölte és felkészítette”.
De részleteket már azért nem írtak, mert
a honvédelmi szervezet felépítésére, működésére, haditechnikai eszközeire és állományára vonatkozó adatok honvédelmi és nemzetbiztonsági érdekből a keletkezésüktől számított 30 évig nem nyilvánosak”.
Az viszont egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány egyik legzavarosabb külpolitikai akciójának élesítése a csádi parlamenten múlik. A HM februári válaszából ugyanis kiderült, hogy amikor Mahatma Idriss Déby elnök tavaly ősszel Orbán Viktor miniszterelnök vendégeként Budapesten járt, aláírtak két kormányközi megállapodást is, bár itthon elfelejtették ezt közölni – igaz, ezek nem is nyilvánosak.
A csádi elnök és a magyar kormányfő szeptemberi találkozója után megjelent ugyan a Magyar Közlönyben két kormányhatározat, amely utalt a katonai missziót érintő megállapodásokra, de úgy, hogy azok szövegét a honvédelmi és a külügyminiszternek még véglegesítenie kell, majd az Országgyűlés elé kell terjeszteni őket jóváhagyásra. A parlament elé viszont azóta sem került ilyen törvényjavaslat. Kiderült az is, hogy miért nem. A Honvédelmi Minisztérium HVG-nek adott válasza szerint azoknak a magyar Országgyűlés általi ratifikálására “a csádi jóváhagyást követően kerül sor”. Ez húzódik tehát 9 hónapja. Arról a már idézett Africa Intelligence híre sem szól, hogy miért, csak azt írják: a csádi vezetés felfüggesztette a tárgyalásokat. A csádi blokkolásba a jelek szerint a magyar fél nem akar belenyugodni. Legalábbis az Africa Intelligence hírére reagált Máthé László Eduárd, a szubszaharai térségért felelős miniszteri biztos, aki az X-en azt írta:
„Folyamatosan dolgozunk a magyar–csádi együttműködés megvalósításán, de egy olyan kényes ügyet, mint a védelmi együttműködés, soha nem szabad elsietni. A szuverenitás tiszteletben tartása és a kölcsönös megértés kulcsfontosságú tényezők. De a tárgyalások felfüggesztése? Semmiképp!”
There is nothing new under the sun (except for the long-awaited recognition of my presence in the #Sahel✌🏻). We are continuously working on the implementation of Hungarian-Chadian cooperation, but a delicate matter such as defense cooperation should never…
— Máthé László Eduárd (@LaszloMathe_) June 24, 2025
Lendvai Ildikó olvasata
„Már azt sem értettem, miért kellett volna 200 magyar katonát Csádba küldeni. A legegyszerűbb magyarázat, hogy a kormány valamit félrehallott, amikor dühödt honpolgárok éppen el akarták küldeni valahová. De most kiderült, oda sem mehetünk. A csádi elnök szünetelteti az erről való tárgyalásokat. Már neki sem kell a magyar kormány segítsége? Nem tudom, vissza lehet-e térni az eredetileg felmerült útirányhoz.”

Friss
- Ha Ön kedveli Majkát, Azahriahot, akkor Bayer Zsolt szerint „kígyóvállú kis sz…rjancsi, aki jó dolgában azt sem tudja, mit csináljon”
- A bajusz július 4-én, Lakitelken még megvolt – Mi és miért történt az, ami Kövér László legendás arcszörzetével?
- Forró érzelmek, hideg fej – a horoszkóp most izgalmas hetet ígér!
- Egy vitriolos képaláírás Perinfalvi Ritától
- Ujhelyi István: Orbán a pokol tüzével játszik – Viktor, a rohadt életbe, ez már nem játék!
- Miért pont Zacher Gábort „robbantották fel” a legújabb AI-átverésvideóban?
- Szokatlanul kemény: az OTP új vezére -Csányi Sándor fia- beszólt a kormánynak – Eurót sürget, recesszióról beszél
- Am(k)it nem lehet lefóliázni, hitelteleníteni, azt egy elmés huszárvágással el kell lehetetleníteni? – A parodista szerint: igen
- Hiszed, nem hiszed? Vasárapi horoszkóp, 2025. július 20., vasárnap
- A Fidesz taglétszámát még a mesterséges intelligencia sem tudta kideríteni