Kerítésen innen
„Elképesztő cinizmus úgy tenni, mintha a kormánynak semmi köze nem lenne a saját rendeletéhez”
Az utóbbi egy évben 14-szer kötelezte a strasbourgi emberi jogi bíróság a magyar államot, hogy haladéktalanul adjon enni a zónákban lévő embereknek.
Kegyetlen színjáték
„Abban az országban, ahol egyik napról a másikra alkotmányt módosítanak és milliárdokat tudnak elvenni valakitől vagy odaadni valakinek, elképesztő cinizmus úgy tenni, mintha a kormánynak semmi köze nem lenne a saját rendeletéhez. Ami a déli határnál lévő tranzitzónában zajlik, az egy furcsa, kegyetlen színjáték.”
A többi között ezt mondta a Népszavának Zádori Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa azután, hogy Szél Bernadett független képviselő feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a „tranzitzónában napi rutinná vált éheztetés miatt”.
Kötelezés van, étel nincs
Zádori emlékeztetett: az utóbbi egy évben 14-szer fordultak a strasbourgi emberi jogi bírósághoz, és minden esetben arra kötelezték a magyar államot, hogy haladéktalanul adjon enni a zónákban lévő embereknek. A problémát egy tavaly július óta hatályos szabály okozza.
Ez alapján több esetben nem adtak ételt azoknak a menedékkérőknek, akiknek a kérelmét elfogadhatatlanság miatt elutasították, de ők ez ellen fellebbeztek. (A kérelem – a magyar gyakorlat szerint – azért elfogadhatatlan, mert a menedékkérő biztonságos tranzitországon, például Szerbán haladt át.) A hatóságok ilyenkor már nem menekültügyi, hanem idegenrendészeti eljárásként kezelik az ügyet, így a kismamákat és a gyerekeket kivéve, nem kötelesek nekik ellátást biztosítani.
Börtönkörülmények között
– A tranzitzónában lévők börtönkörülmények között élnek, pedig semmilyen jogsértést nem követtek el, hiszen épp a magyar kormány jelölte ki a zónákat, hogy ott legálisan adhassák be a kérelmeket – mondta Zádori Zsolt, hozzátéve: akár változik a kormányrendelet, akár nem, ételt adni kell az ott lévőknek.
Kérdésre a Belügyminisztérium a napokban azt írta: „a tranzitzónákban elhelyezettek a menekültügyi eljárás végleges lezárásig jogosultak ellátásra (étkezés, egészségügyi ellátás, szállás, oktatás stb.)”.
Azzal kapcsolatban, hogy Szél Bernadett a múlt héten említést tett egy, a tranzitzónában lévő, 10 éves agydaganatos kislányról is, a minisztériumi válaszban azt írták: a menekültügyi hatóság ténylegesen folytatott eljárást egy 7 fős család kérelme ügyében, az egyik gyereket Szerbiában tavaly megoperálták. A szülők azonban a szerbiai orvosi kezelést januárban felfüggesztették, és márciusban beléptek a tranzitzónába. Magyarországon „a gyermek egészségügyi ellátása folyamatos, édesapja kíséretében naponta kétszer kap orvosi kezelést”, illetve engedélyezték a családnak, hogy más befogadó intézménybe kerüljenek.
(Forrás: Népszava)
Szerző
Friss
- Rácz András: úgy tűnik, hogy Orbán Balázs doktorija egy beosztottja gépén készült
- Nemzetek Ligája: török-magyar osztályozó – Bizakodjunk, hogy nem ez lesz az új Mohács
- Mégis lesz MikulásGyár! – Segítsen, hogy segíthessenek!
- Azt hittem, hogy a „kés, villa, olló, gyerek (és Orbán) kezébe nem való” mondás csak magyarul létezik – Napi Lendvaiság
- Fontos Fidesz-infó: ez kell a nőnek….
- A jövő már ismert, a holnap még nem – Orbán szerint a világ
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most