Connect with us

Kultúra

A „cipők” beléptek az egyetemes kultúrtörténetébe – A világ 2. legjobb szobra

Megosztás

Can Togay és Pauer Gyula alkotását a „Cipőket” az 1920 óta megjelenő Architecture Digest online kiadása választotta másodiknak a világ 13 legfontosabb köztéri szobra közül.

Published

on

Megosztás

Can Togay és Pauer Gyula alkotását a „Cipőket” az 1920 óta megjelenő Architecture Digest online kiadása választotta másodiknak a világ 13 legfontosabb köztéri szobra közül.

Cipők a Duna-parton

A holokauszt-emlékmű nem véletlenül nyerte el a tekintélyes építészeti magazin tetszését. Szellemi alkotója Can Togay János filmrendező, író, költő, és nem utolsósorban a Kultúrpart Potsdami Naplójának szerzője; társalkotója a 2012-ben elhunyt Pauer Gyula Kossuth-díjas szobrászművész, aki számos játékfilm szereplője is volt. A kompozíció a nyilasterror idején Dunába lőtt embereknek állít emléket: Pauer Gyula hatvan pár korhű lábbelit formált meg vasból. A parti szegély terméskövére erősített cipők mögött negyven méter hosszúságú, hetven centiméter magas kőpad húzódik. Az emlékhely három pontján öntöttvas táblákon magyarul, angolul és héberül olvasható a felirat: „A nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt áldozatok emlékére állíttatott 2005. április 16-án”.

Az Architecture Digest Dél-Afrikától Texasig, a világ szinte minden köztéri szobrát megvizsgálva adta a megtisztelő 2. helyet a magyar alkotásnak.

Kapcsolódó

Szerző

2 hozzászólás

2 Comments

  1. Temp Mail

    2024.08.12 08:41 at 08:41

    Thanks I have recently been looking for info about this subject for a while and yours is the greatest I have discovered so far However what in regards to the bottom line Are you certain in regards to the supply.

  2. Sportsurge

    2024.10.27 09:32 at 09:32

    Sportsurge Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for providing these details.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük