Az önkormányzati választáson 28 olyan jelölt indul, akinek sem állandó lakcíme, sem tartózkodási helye nincs, mindössze települési szintű lakcíme, azaz lakcímkártyáján csak a település van feltüntetve, utca és házszám nélkül – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Nem választhat, de választható?
A települési szintű lakcímbejelentés alapvetően az ideiglenes szálláshellyel sem rendelkező hajléktalanok lakóhelyének bejelentésére szolgál. Ez azért fontos, hogy a közigazgatási és igazságügyi szervek illetékességét a bejelentett település alapján meg lehessen állapítani egy esetleges eljárás során.
Ugyanakkor akinek csak települési szintű lakcíme van, nem feltétlenül az utcán él. Például lehet, hogy azért nincs bejelentett lakcíme, mert albérletben él, és a tulajdonos nem járul hozzá a bejelentkezéshez.
A települési szintű lakcímen az a település szerepel,
ahol az érintett „szokásosan található”, a nyilvántartásba pedig a bejelentett település (a fővárosban kerület) megjelölése mellett a „lakcím nélküli” bejegyzés kerül.
Az önkormányzati választáson a lakcím nélküli magyar állampolgárok nem szavazhatnak, ők azonban választhatók, ha jelöltként indulnak. Az alaptörvény szerint ugyanis a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgároknak passzív választójoguk van. Választhatók, de nem szavazhatnak, ez pedig azt jelenti, hogy képviselő, polgármester vagy akár főpolgármester is lehet Magyarországon bejegyzett lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgár.
Ahhoz, hogy a lakcím nélküliek jelöltként indulhassanak a voksoláson, kérniük kellett regisztrációjukat a központi névjegyzékbe.
a nyilvántartás szerint 28 jelöltnek van csak települési szintű lakóhelye. Öt évvel ezelőtt 24, települési lakcímmel rendelkező jelölt indult a választáson.
Betekintés a szervezett káosz, a bürokratikus kamu, az értelmesnek álcázott áltevékenységek és álintézmények bugyraiba