A moderátorok feje fölött döntött a Facebook Lázár bécsi videójáról
Megosztás
A Berlinben dolgozó magyar moderátorok törölték a migránsozó anyagot, de a központból visszaállították. A moderátorok nem nyúlhatnak az Origo cikkeihez sem.
A Berlinben dolgozó magyar moderátorok először törölték a migránsozó anyagot, de a központból visszaállították. Azóta a moderátorok nem nyúlhatnak például az Origo cikkeihez sem. Mint kiderült, a Facebook szerint a migránsozás nem gyűlöletkeltés, nyugodtan maradhat.
Kitérő válasz
A Facebook európai központjában, Írországban döntöttek arról, hogy a közösségi oldal magyar moderátorainak korábbi döntése ellenére, újra elérhetővé teszik Lázár János korábbi miniszter emlékezetes bécsi, migránsozós videóját – mondta a 444.hu-nak a Facebook egyik, Berlinben dolgozó magyar moderátora.
Az eset után kaptak is egy utasítást, hogy Lázár és a kormányszócsőként működő, folyamatosan migránsozó Origo posztjaihoz ne nyúljanak, hanem továbbítsák azokat egyenesen az írországi központba. A Facebook egyik, tartalomért és moderációért felelős illetékese a 444-nek azt mondta: Lázár bécsi videóját annak hírértéke miatt állították vissza, néhány órával azután, hogy a moderátor csapat Berlinben törölte azt. Kitérő választ adtak viszont arra, hogy miért mondták a Németországban működő, magyar tartalmakkal foglalkozó moderátoroknak, hogy ne nyúljanak többet Lázár János vagy az Origo posztjaihoz.
A Facebooknál a „migráns” nem védett kategória, szemben a „muszlimmal”
Maguknak a moderátoroknak állítólag általánosságban azt mondták, hogy mégsem törölhetik az ország legnagyobb újságjának oldalát egy vitatott poszt miatt. A 444 cikkéből kiderül, hogy a Facebook szemében a „migráns” nem védett kategória, szemben a „muszlimmal”, így a migránsokról szóló bejegyzések beleférnek a szólásszabadságba. Ebben az értelemben pont az ellenkezője igaz annak, amit a magyar kormányzati propagandagépezet állít: nem hogy ne lehetne a migránsokról beszélni a „szociális média hálójában”, a valóság az, hogy akár még gyűlöletet is lehet kelteni ellenük, sokkal inkább, mint más, védett csoportok ellen.
Nem tilos hazudni
Az is kiderült egy, nyár közepén, Varsóban szervezett mini-konferencián, hogy a Facebookon egyáltalán nem tilos hazudni. Önmagában tehát nem fognak törölni egy posztot csak azért, mert nem igaz. Akkor sem, ha egy cikkről megállapítják például, hogy szándékos hazugságot tartalmaz – ekkor is csak sokkal lejjebb veszik a láthatóságát. Ez azt jelenti, hogy még ha meg is osztja valaki a lapos Földről szóló cikkeket, sokkal kevesebb ismerőse hírfolyamjában fog megjelenni, mint egy olyan cikk, amiről a Facebook partnerei nem állapították meg, hogy hülyeség (ilyen tényellenőrző partnere a cégnek Magyarországon egyébként nincs).