Connect with us

Kerítésen túl

A NATO új főtitkára: Mark Rutte

A NATO új főtitkára: Mark Rutte
Megosztás

A NATO-tagországok döntése alapján Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnök lesz a NATO következő főtitkára – közölte a szövetség szerdán, írja a CNN. Rutte Jens Stoltenberget váltja a poszton.

Az erről kiadott hivatalos brüsszeli közlemény szerint Mark Rutte október 1-től tölti be főtitkári tisztségét, amikor Jens Stoltenberg mandátuma a szövetség élén eltöltött tíz év után lejár

– írja az MTI. Rutte veterán politikusnak számít, aki hosszú karrierje során több botrányt is túlélt, az Európai Unióban pedig Orbán Viktor egyik legkeményebb kritikusává vált.

Ruttét korábban a magyar kormány blokkolta

abban, hogy a hogy a NATO főtitkárává váljon, ezt azzal indokolva, hogy Rutte

„korábban térdre akarta volna kényszeríteni Magyarországot”.

(A miniszterelnök uniós csúcs után „lazán, zsebre vágott kézzel” válaszolgatott az újságíróknak, elmondta, hogy „civilizált” volt az uniós vita, majd megkérdezték, bocsánatot kért-e tőle a – NATO-főtitkári posztra ácsingózó, Magyarországot régebben sűrűn bíráló – holland kollégája, Mark Rutte. Erre jött a vicces válasz:

„Miért? Hogy megszületett? Senkitől nincs szükségem bocsánatkérésre, nem ilyen csávó vagyok”.)

Az ellentéteket azóta a jelek szerint sikerült feloldani (pedig korábban nem finomkodott Ruttével sem Orbán, sem a kormányzati propaganda), múlt héten Orbán Viktor az X-en már arról írt, hogy Magyarország kész támogatni Mark Rutte jelölését a NATO főtitkári posztjára, miután Rutte hétfőn Brüsszelben megerősítette, hogy kinevezése esetén támogatni fogja Magyarország kimaradását a NATO ukrajnai műveleteiből. A szervezet honlapja szerint a főtitkár a NATO legfelsőbb szintű nemzetközi köztisztviselője.

A főtitkárnak három fő feladata van:

  • ő minden fontosabb bizottság elnöke, aki irányítja a szövetségben zajló konzultációs és döntéshozatali folyamatokat, biztosítja a döntések megvalósítását
  • a szervezet első számú szóvivője;
  • a szervezet nemzetközi személyzetének vezetője, aki tanácsadást, iránymutatást és igazgatási támogatást nyújt a NATO parancsnokságok mellett működő nemzeti küldöttségek számára.

Ez leegyszerűsítve annyit jelent:

a NATO főtitkára a szervezet legfőbb diplomatája. Nem hoz sem politikai, sem stratégiai, sem katonai döntéseket, ezek a kompetenciák ugyanis mind a tagállamok kezében vannak.

A NATO főtitkári pozícióját hagyományosan egy vezető európai politikus tölti be, míg a Műveleti Parancsnokság feje amerikai szokott lenni.

Orbán valóságot hajlított (ez esetben is!)

Mark Rutte megválasztása elől múlt héten hárult el az utolsó akadály, amikor Klaus Iohannis román államfő visszavonta jelöltségét a NATO főtitkári tisztségére, Románia pedig bejelentette, támogatja, hogy Mark Rutte kerüljön a védelmi szövetség élére. Stoltenberg már korábban jelezte, hogy nem indul újra a jelöltségért.

Orbán az angol nyelvű bejegyzésben azt írja, hogy Jens Stoltenberg jelenlegi NATO-főtitkár múlt szerdai budapesti látogatásán

„megállapodtunk abban, hogy magyar állomány nem vesz részt a NATO ukrajnai tevékenységében, és magyar forrásokat sem használnak fel ezek támogatására”.

Az Orbán állítása szerint kiharcolt garancia valójában olyasmit garantál, ami alanyi jogon is adott:

legutóbbi budapesti látogatásán maga Stoltenberg is arról beszélt a magyar miniszterelnök mellett állva, hogy bár elfogadják, hogy Magyarország nem vesz részt a NATO Ukrajnával kapcsolatos tevékenységeiben, ez eleve nem is kötelessége, hiszen nem következik ilyen kötelezettség a NATO alapdokumentumaiból sem.

Emlékeztetőül…

2021-ben történt:

Térdre kell kényszeríteni Magyarországot.

Többek közt erről is beszélt Mark Rutte holland miniszterelnök az uniós csúcstalálkozóra érkezve, amikor a magyar kormány által elfogadott melegellenes pedofiltörvényről kérdezték. Hozzátette, szerinte vissza kell azt vonni, vagy ha nem, akkor Magyarországnak távoznia kell az Európai Unióból. Orbán Viktor miniszterelnök erre egy videós összeállításban reagált csütörtökön a Facebook-oldalán. Ezen a két héttel ezelőtti rendkívüli kormányinfóból vágtak ki egy részletet, amikor a kormányfő azt mondta, a magyar ember három esetben térdel le.

A magyar ember a Jóisten előtt térdel le, a hazája előtt térdel le, és ha megkéri a szerelmének a kezét

– mondta akkor, és most ezt felelte Rutténak is a közösségi oldalon.

Orbán végezetül azt üzente:

több tiszteletet a magyaroknak!

Szerző