Hiába járunk egyenlőre a nyár közepén, hamarosan indul az új oktatási év, és az ahhoz kapcsolódó roham, különösen az egyetemisták és szüleik részéről a a „jó árú” albérletek megszerzéséért. Nincsenek jó híreink.
Nőni fog a feszültség a bérbeadói és bérlő oldal között
Júniusban tovább folytatódott a fővárosi bérleti díjak emelkedése: a tavalyi év azonos időszakához képest több mint 20 százalékos volt a drágulás, így a bérbeadók átlagosan 173 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért – közölte a Rentingo.com az MTI-vel. A közösségi albérletkereső platform szerint az elmúlt években növekvő fizetések miatt a bérlők egyelőre követni tudták az áremelkedést: Budapesten már átlagosan 166 ezer forintért kerestek kiadó lakást, amely éves összevetésben 23 százalékos emelkedés.
Ugyanakkor arra is rámutattak, hogy a kétszámjegyű infláció és a jegybanki alapkamat emelése miatt már az év további részében is érzékelhetően nőni fog a feszültség a bérbeadói és bérlő oldal között.
Lassulhat a kiadó ingatlanok számának emelkedése
A befektetők számára az inflációkövető állampapír már kétszámjegyű hozama valós alternatívát jelent az ingatlanvásárlással szemben, ezért a következő időszakban lassul a kiadó ingatlanok számának emelkedése. A bérbeadásból realizálható átlagosan 4-6 százalékos hozam ugyanis jelentősen elmarad mind az inflációtól, mind a lakossági állampapírhozamoktól, így egyre kevésbé lesz vonzó bérlakásba fektetni.
A bérből és fizetésből élőket főként az élelmiszerárak robbanásszerű emelkedése érinti érzékenyen, csökkenni fog a bérleti díjra elkölthető jövedelmük, ezért nehezebb lesz lépést tartaniuk a bérbeadók által diktált árakkal. Ezáltal már a közeljövőben egyre látványosabban nyílhat az árolló a kínálati és a keresleti bérleti díjak között, feszültséget okozva ezzel az albérletpiacon – olvasható a Rentingo.com közleményében.
A Rentingo.com bérbeadási platform és közösségi oldal, amely összeköti a bérbeadókat, a bérlőket és a szobatárskeresőket. Elsődleges célja, hogy átláthatóvá tegye a lakáskiadás folyamatát a hirdetés megfogalmazásától, a bérbeadó és bérlő bemutatkozásán és beazonosíthatóságán keresztül a bérleti szerződés megkötéséig.
Előzmény
Nem csökkennek az albérletárak, sőt!
Pingback: Lakásbérlési kisokos - Ma kiderül, kit hová vettek fel, de hogy hol lakik majd, az rejtély | Városi Kurír
Pingback: A nyugati egyetemvárosokhoz képest még mindig olcsók a beföldi albérletek. És a bérek? | Városi Kurír
Pingback: Nem vettek fel? Semmi nincs veszve, lehet újra nekifutni - Pótfelvételi | Városi Kurír