Connect with us

Banánköztársaság

Alföldi Róbert: mi amolyan udvari bolondok lettünk, akik mondják a magukét

Megosztás

Alföldi Róbert 51 éves, Jászai Mari-díjas színművész, rendező, 2008 és 2013 között a Nemzeti Színház igazgatója volt. A művész a hvg.hu-nak adott interjújában beszélt színházi szerepeiről, döntéshelyzetekről, emberi viszonyokról. A beszélgetés során akarva, akaratlanul szóba kerültek napjaink közéleti kérdése is.

Alföldi Róbert:
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

A közönség tódult az előadásokra, a hatalom azonban igyekezett volna megszabadulni tőle. A színész-rendező ebben az időszakban belekényszerült egyfajta szabadságharcosi szerepkörbe, a balliberális oldal megmondóembere lett:

„Sok skatulyába belekerültem már, de csak akkor szólalok meg, amikor úgy gondolom, hogy van mondanivalóm. Persze, én unom a legjobban, hogy mindig csak én beszélek. Akik eddig dumáltak, azok közül sokan elmentek vagy abbahagyták, mint Schilling Árpád, Gulyás Márton. Mi amolyan udvari bolondok lettünk, akik mondják a magukét.”

Szentesi Zöldi: Alföldi démonikus eredetű és perverz tehetség ….

A színházi tao megszüntetése ügyében

korábban hiányolta az összefogást, az erőt. Hangsúlyozta, olyan társadalmi közegben és helyzetben vagyunk, amikor az értelmiségi embereknek kutya kötelességük erőt mutatni, elmondani a véleményüket, segíteni a tisztán látásban, és nem azzal foglalkozni, hogy minél nagyobb békesség és nyugalom legyen körülöttük:

„Mindenki próbál túlélni és kivárni azt az időt, amikor a kulturális kormányzat valamit nyilatkozik, vagy akár kimondja, hogy amelyik színház számára nem tetsző dolgokat csinál, annak nem juttat pénzt. Ez is egy hozzáállás, de még ez sincs kimondva. Bizonytalanságban van tartva az egész szakma. Azt gondolom, hogy ezt a szakmának nem kellett volna hagynia.”

Alföldi közismert szociális érzékenységéről,

gyakran szólal meg a kirekesztés, a kiszolgáltatottság ellen. Szinte nem is volt az elmúlt időszakban olyan a társadalmat feszítő kérdés, amelyben nem mondta volna el véleményét, vagy próbált a maga lehetőségeivel segíteni:

„Azt tanultam, hogy aki szerencsésebb helyzetbe kerül vagy értelmiségiként működik, annak kötelessége társadalmi ügyek mellé állni. A szociális érzékenység neveltetés kérdése. Az, hogy a bajba jutottakban nem ellenséget látsz, hanem veled egyenrangú embert, aki segítségre szorul, szintén neveltetés és figyelem kérdése. Az, hogy egyeseknek milyen lehetősége van arra, hogy ebben mennyire aktívan vesz részt, megint csak neveltetés kérdése.”

A Veiszer-Alföldi beszélgetés kihozta az állatot a Fidesz-médiából

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük