Kiemelt hírek
Az iskolák újranyitásának feltétele a dolgozók védettsége
Az iskolák újranyitásának feltétele az oktatásban dolgozók koronavírus elleni védettsége – rögzítették az MTI-hez eljuttatott közös nyilatkozatukban oktatási szakszervezetek és szakértők. Csütörtökön több, mint négyszáz kórházi oltóhelyen rendben elkezdődött a már korábban regisztrált óvodai és iskolai pedagógusok soron kívüli oltása.
Az oktatásban dolgozókat és számos egészségügyi szakembert nyugtalansággal és félelemmel tölt el, hogy az első oltást követően akár napokon belül, a hétvégén kiadott rendelet szerint április 19-től vissza kell térni a tantermekbe.
Az eddigi kormányzati tájékoztatók ennek gyökeresen az ellenkezőjét kommunikálták
Müller Cecília országos tisztifőorvos rendszeresen felhívja a figyelmet arra, hogy senki ne érezze magát azonnal védettnek, miután megkapta az oltást, hiszen időre, akár két-három hétre is szükség van, amíg az immunrendszer megfelelően reagál és kitermeli az ellenanyagokat.
A hivatalos Koronavírus-vakcina kisokos még ennél is szigorúbban határozza meg a védettség határidejét: az oltottak védelme csak a vakcina második adagját követően alakul ki, várhatóan 1-2 héten belül.
Ezért arra kérik a kormányt, hogy az eddigi kormányzati útmutatásoknak megfelelően biztosítsa minden pedagógus, oktatásban dolgozó számára a biztonságos munkavégzés feltételeit. Sajnos a legújabb angliai tapasztalatok szerint a kórházi ápolást igénylők 4%-a azok közül került ki, akik már megkapták az első adag oltásukat – többségük vélhetően már fertőzött volt az oltáskor.
Kérjük, hogy a kormány a jelenléti oktatást kizárólag az egyes oltások alkalmazási előiratainak megfelelő immunizációs idő kivárása után rendelje el.
A jelenleg engedélyezett oltóanyagok közül a Pfizer, a Szputnyik és a Sinopharm második adagja 3 hét múlva adható be. Ezt követően a lehető legnagyobb védettség kialakulásához még 2 hétre van szükség.
Mindezek miatt azt kérik, hogy a kormány ne ragaszkodjon az iskolák újranyitásakor egy olyan fiktív dátumhoz, amikor az oktatásban dolgozók sokaságának védettsége biztosan nem elégséges, hanem az egy hétvége alatt megszervezett tömeges oltás után biztosítsa az immunizációhoz szükséges megfelelő időszakot.
Fontos, hogy a tömeges oltáson való részvétel ne lehessen a megfertőződés forrása, biztosítsák a távolságtartást és a higiénés követelmények betartását.
Nem ezen a 3 héten múlik, hogy a magyar gyermekek milyen eredményesen oldják meg a kompetenciamérés vagy a PISA-teszt feladatait. Viszont sok tanár és oktatásban dolgozó, valamint családtagjaik élete és biztonsága múlik e pár héten. Elsősorban az egész ország – tehát nemcsak az oktatásban dolgozók – érdeke az, hogy az újranyitást követően az iskolák, óvodák ne váljanak ismét a járvány egyik fő fertőzési gócává!
A közleményt Duda Ernő professzor emeritus, az MTA doktora, genetikus, virológus, immunológus, Balkányi László PhD, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ volt tudásmérnöke, Szabó Zsuzsa elnök (Pedagógusok Szakszervezete), Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országos választmányi elnöke, Gyimesi László, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezet alelnöke, Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, és Bardócz-Tódor András, Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének társelnöke írta alá.
A mostani és a jövő heti oltási akcióra több mint 162 ezer dolgozó kapott behívót
Az oltásra sms-ben kaptak behívót azok, akik március 24-éig érvényesen regisztráltak. Az oltásuk csütörtökön, pénteken és szombaton történik Pfizer-vakcinával. A mostani és a jövő heti oltási akcióra több mint 162 ezer dolgozó kap behívót. Az első oltás után is már jelentősen emelkedik a védettség a vírusfertőzés súlyos lefolyása ellen.
Március 29. éjfélig csaknem 215 ezer óvodai, iskolai, bölcsődei és szakképzési dolgozó regisztrált oltásra. Közülük 174 ezer köznevelési intézmény dolgozója, 29 ezren a szakképzésben dolgoznak, 11 ezren állami vagy önkormányzati, több mint ezren pedig magánbölcsődékben dolgoznak.
A regisztráltakból mostanra 46 ezer ember már megkapta az oltását, értelemszerűen ők már nem vesznek részt a mostani kampányszerű oltási akciókban, és azok sem, akik az elmúlt három hónapban igazoltan koronavírus-fertőzöttek voltak – közölték.
Azt írták: a mostani és a jövő heti oltási akcióra így több mint 162 ezer dolgozó kap behívót. A végleges adatok szerint a most szombatig zajló oltásra ennek megfelelően 78 ezer ember kapott behívót, a jövő heti oltásra több mint 84 ezren fognak. Azok, akik az elmúlt három hónapban igazoltan koronavírus-fertőzöttek voltak vagy most más okból nem tudnak megjelenni az oltóponton, később is kapnak majd lehetőséget az oltásra – olvasható a kormányzati oldalon.
A Magyar Orvosi Kamara azt üzeni: maradjunk otthon húsvétkor!
Húsvétkor mindenki a családi összejöveteleket várja, amikor végre szeretteink körében tölthetünk egy kis időt.
A koronavírus-járvány azonban sajnos továbbra is tombol, rengetegen betegszenek meg, kerülnek kórházba, 5 percenként pedig meghal egy újabb honfitársunk.
Ezért a Magyar Orvosi Kamara az általa készített videóban és ezúton is arra kéri a lakosságot, bírjuk ki még ezt a pár hetet, és maradjunk inkább otthon idén húsvétkor, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy megfertőzzük családtagjainkat, vagy mi magunk fertőződjünk meg, és ezzel hozzájáruljunk a járvány terjedéséhez.
Forrás: Magyar Orvosi Kamara/MTI/koronavirus.gov.hu/PDSZ
Szerző
Friss
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben