Budapesti hétköznapok
Belvárosi lázadók – „Hagyjuk élni Terézvárost”
Ezen nyáran a világ több nagyvárosában is egymásnak feszültek a helyben lakók és az ott a turistákból élő vállalkozók, míg az előbbiek élhető környezetüket az utóbbiak megélhetésüket féltik. Nincs ez másként Terézvárosban a főváros közepén sem.
Airbnb a főgonosz
Minden mozgalom és tiltakozás egyik főszabálya nevezd meg a „főellenséget”, ami estünkben nem más mint a rövid időre szálláshelyeket biztosító airbnb üzletág, valamint annak Sancho Panzája a guruló kofferek hangja, és a tulajdonosok helyi képviselői, akik természetesen nem hagyják magukat, és több más szolgáltatóval, akik szintén a turisták ellátásából élnek, összefogva szinte mindenhol ellentámadásba lendülnek. Így történik ez Terézvárosban is ahol most a Magyar ApartmanKiadók Egyesülete és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége kampányt indít saját, és a turisták érdekeinek védelmében.
Airbnb kontra hostel
„2024 szeptemberében egy népszavazásnak álcázott közvélemény kutatás keretében dönthetnek Terézváros lakói a kerületükben működő airbnb-k működésének teljes betiltásáról. Miközben az érintett szálláskiadók, és a kerületben a turizmusból élő vállalkozók, dolgozók nem szavazhatnak, egy esetleges negatív döntés súlyos megélhetési válságba taszíthatja őket. Ezért a szálláskiadók összefogtak és 2024. augusztus 22-én 80 aktivista részvételével megtartották kampánynyitójukat Hagyjuk élni Terézvárost! címmel”
– áll a szervezők közleményében
A Magyar ApartmanKiadók Egyesülete és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (MAKE) szervezésében létrejött találkozón Schumicky Balázs egyesületi elnök rámutatott: ha betiltják az airbnb-ket, a társasházban a közösségi együttélés szabályait be nem tartó bulituristák tömegei továbbra is problémát fognak jelenteni, mert a társasházakban működő hostelek továbbra is kontroll nélkül működhetnek, és jellemzően ezekben a nagy kapacitású olcsó tömegszállásokon szállnak meg ezek a vendégek.
„A kerületben működő, turisták számára kiadott lakások 75%-a ezzel szemben 2-4 fő befogadására alkalmas, és azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a Budapestre látogató párok, családok azok, akik gondot okoznak a lakóknak”
– húzta alá a MAKE elnöke.
Schumicky Balázs arra is kitért, nemzetközi példák igazolják, hogy nem igaz az, hogy az „airbnb-k” tehetnek az albérletárak emelkedéséről. Lakhatási válságról a hatodik kerületben amúgy sem lehet beszélni, mert 11 év alatt a kerületből kiköltözők, valamint az új lakások építése miatt 10.000-rel több lakás jut a lakosokra, mint korábban.
A meccs a két szektor között mára már több felé „állóháborúvá” vált, lásd a kerülettel szomszédos Erzsébetvárosi bulinegyed helyzetét.
(Képünk illusztráció, nem a helyszínen készült)
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek