Connect with us

Kerítésen innen

Demszky Gábor: …ütközni kell, el kell menni a falig…

Demszky Gábor: ...ütközni kell, el kell menni a falig...
Megosztás

A volt főpolgármester szerint a városvezetésben eltöltött húsz éve megoldási módokat mutat arra vonatkozóan is, hogy mit lehet tenni kisebbségben, ha valaki fejleszteni akarja Budapestet. Az Index a Fővárosi Közgyűlés december 18-i ülése előtt készített interjút Demszky Gáborral, akinek ősszel jelent meg A visszakapcsolt diktafon címmel életútinterjú-kötete..

Interjú-zanza

Az interjúból egyebek mellett kiderült:

  • minden hónapban Budapestre utazik, de alapvetően Horvátországban él egy isztriai lakásban. Amikor arról kérdezték, miből él, azt mondta: „Nyugdíjas vagyok, bérbe adok egy lakást, és a Wesley János Főiskolán korábban volt fizetésem”.
  • A kétlakiságát az itthoni viszonyokkal indokolta: „Az Óbudai Árpád Gimnáziumban, amikor tavasszal Árpád-napokat hirdettek meg, a gimnázium igazgatója felkért: a program keretében beszélgessek a diákokkal. Az utolsó pillanatban, egy nappal az esemény előtt azonban megtudtam, hogy a tankerületi igazgató utasítására töröltek a programból. Ezt azzal indokolták, hogy megosztom a közvéleményt. Ehhez képest a pénzügyminiszter és más politikusok is részt szoktak venni az Árpád-napokon. De igazából nem az elutasítás döbbentett meg, hanem az – és ez a másik okom –, hogy a gimnáziumban hetven tanárból egy kezemen meg tudom számolni, hányan szólaltak meg mellettem”.
  • A mai Magyarországot Magyar Bálint írta le a legjobban a maffiaállamról szóló könyveiben. Nála pontosabb megfogalmazást nem tudok adni. Autokratikus rendszerben élünk, ahol az uralmon lévő család mintegy tulajdonolja az országot”.
  • Amit Menczer Tamás tett, az tömény agresszió és testi akadályozás. Nincs közös nevezőn azzal, hogy én milyen jelzőt használok. Én csak azt akartam jelezni, hogy Orbán Viktor miniszterelnökként és büntetőjogilag is felelős” – mondta korábbi Facebook-bejegyzéséről, amelyben „az ország potrohos tulajdonosáról, akasztófára való vezéréről” írt. (Erről most ezt nyilazkozta: „Amit írtam, metaforikus megjelenítése annak, hogy Orbán Viktor a felelős mindazért, ami az elmúlt tizennégy évben történt, és ha egyszer rendszerváltás lesz, akkor büntetőjogilag is felelnie kell”.)
  • „Demszky Gábor szerint Karácsony Gergelynek le kellene tennie egy négy évre szóló programot: beruházásokkal, társadalompolitikai célokkal, hogy mit akar elérni a főváros. Erről egyeztetnie kellene a fővárosi szereplőkkel, akikkel megállapodna arról, hogy mi választható ki erről az étlapról. „Ezt én megtettem 1990 és 1994 között, és annak ellenére, hogy ellenzékben voltunk, az MDF-fel közösen szavaztuk meg a város költségvetését. Úgy gondolom, az én húsz évem megoldási módokat mutat arra vonatkozóan is, hogy mi mindent lehet tenni kisebbségben” – fogalmazott.
  • Vitézy Dávidról azt mondta, hogy a tömegközlekedés területén meggyőző, de nem látja, hogy képes lenne valamennyi területet ismerve a várost vezetni. Vele szemben Karácsony Gergely már főpolgármesterként és zuglói polgármesterként is bizonyított – mondta.
  • „Az olimpiával kapcsolatban szerinte úgy kell eljárni, mint annak idején az Expo-val. Kikötném, hogy milyen infrastrukturális beruházások szükségesek ahhoz, hogy az olimpia területe megközelíthető legyen. Ha ez megvalósul, akkor egy sor további kikötést tennék még. Lehetséges, hogy Karácsony Gergely is így gondolkodott, amikor az olimpia ügye mellé állt. Ám ez csak egy feltételezés a részemről” – fogalmazott.

Kiegészítés

A Fővárosi Közgyűlés december 18-i ülésén – a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd – Zöldek, a Podmaniczky Mozgalom és a Tisza-frakció támogatásával – elfogadták Budapest jövő évi költségvetését. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselői nem tartózkodtak az ülésteremben a döntéskor, a Fidesz–KDNP pedig nem támogatta a költségvetést. Demszky Gábor utólag a portálnak azt mondta:

„Jó jelnek tekintem, hogy a Tisza Párt képviselői a Közgyűlés december 18-i ülésén megszavazták a költségvetést. Örülök ennek a fordulatnak. Gratuláltam is ehhez Karácsony Gergely Facebook-oldalán, hozzátéve, hogy talán meg lehetne állapodni egy öt-, vagy akár hétéves városfejlesztési programban mindazokkal, akik a költségvetést megszavazták.”

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

A rendszerváltás előtti fiatal ellenzéki Demszky Gábor mit üzen mondjuk a mai fiatalságnak? – kérdésre elmondta, hogy

„…ütközni kell. Azt, hogy el kell menni a falig. Azt, hogy polgári engedetlenség nélkül nem lesz változás. A rendszerváltás előtt mi nem vettük figyelembe azokat a törvényeket, amelyek a sajtószabadságot és a gyülekezési szabadságot korlátozták. Emiatt házkutatásokat tartottak nálunk, elkobozták az útlevelünket, nem utazhattunk, ám ütköztünk és kockáztattunk mindent. Ezt ma is meg lehetne tenni. Én tehát polgári engedetlenségre biztatnék. Ennek a gondolatnak a kifejtésével fejeződik be A visszakapcsolt diktafon.”

 

Szerző