Kultúra
Jávor Pál, egy igaz ember, aki nagyon élt és apránként halt meg
Késő ősszel-kora télen jelent meg 2018-ban Vajda Pierre (igen, a híres gasztroguru) vaskos életrajzi kötete Jávor Pálról, Ripityom címen.

Késő ősszel-kora télen jelent meg 2018-ban – pont jó volt karácsonyi ajándékötletként is – Vajda Pierre (igen, a híres gasztroguru) vaskos életrajzi kötete Jávor Pálról, Ripityom címen.

Fantasztikus életút
Ha elolvassuk a könyvét – ami engem Salman Rushdie és Umberto Eco történelmi munkáira emlékeztetett hatalmas merítésével (és kiderült, hogy az írót nem segítették 500 napos elmélyült munkájában lelkes „négerek”, azaz diákok adatszerzésben-cédulkázásban, mint két világhírű kollégáját) –, tisztába jöhetünk Magyarország mára igencsak elhazudott múltjával is. Akár a trianoni, akár a nácikhoz dörgölődző horthysta-nyilas időket vesszük, vagy a II. világháború utáni szovjet megszállás diktálta szocializmusba szervilisen azonnal beilleszkedő rákosista elvtársak ténykedését nézzük…

Egy hatalmas tabló
Azok, a Jávort ért mély igazságtalanságok is kiderülnek a történetből – bár persze emberi habitusa folytán, voltak neki magának is felróható okok –, amelyek apró lelki halálait okozták és végül gyomorrák képében, tulajdonképpen korán, 57 évesen elvitték.
A sztori keretes megoldású:
Ha filmre vinnék Pali történetét – Vajda Pierre Lengyelországban szerzett rendezői diplomát és forgatott is filmet itthon –, én egy Becstelen briganti-kos módon képzelném el, nagyjából úgy, ahogy Tarantino nagyon odafigyelt korszak külső jegyeire, hangulatára, stílusára a vérgőzös mondanivaló közben.
Vendégszerző: Szász Judit
Szerző
Friss
- Csillagok alatt, szerelem előtt – Július első hétvégéjének randihoroszkópja
- Az önkényuralom “ellenállási mozgalma”
- Új ATM-ek, új funkciók, minden kicsit egyszerűbb lesz
- Mi van a fekete szivárvány mögött – Milyen álságos indokokkal tiltják be a Pride-ot egyes országokban?
- Tudta, hogy Vitézy Dávid miatt szakadt be a Gubacsi híd járdája? – Szentkirályi Alexandráék tudják és az „okosságot nem félnek használni”
- Magyar György: a Budapesti Büszkeség menete fényesen bizonyította, van élet a Tiszán túl is
- Amire nem árt emlékezni 2026-ban, abban a bizonyos „fülke magányában”
- Az emberi jogok folyamatos megsértése ellen!
- Gábor György: Pilátus Orbánhoz képest egy túlképzett humanista volt, aki legalább rosszul aludt éjszakánként
- Botka László: ha bármilyen retorzió éri dr. Kincsét, az támadás az egész magyar egészségügy és Szeged, a “tudományok városa“ ellen