Connect with us

Ez a nap

Frissítve! Elfogadta a parlament a 2020-as költségvetést

penz
Megosztás

Varga Mihály pénzügyminiszter javaslata benyújtásakor a jövő évi büdzsé legfontosabb pilléreinek a családok támogatásának növelését, a gazdaságvédelmi akciótervet, a csökkenő adókat és a bővülő biztonsági kiadásokat nevezte.

A képviselők 127 igen szavazattal 58 nem ellenében hagyták jóvá az indítványt,

amelyben a kormány 4 százalékos gazdasági növekedéssel, 1 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal, a GDP-arányos államadósság további, év végére 67 százalékra mérséklődésével, valamint 2,8 százalékos inflációval tervez.

A költségvetés ezúttal is három részből áll, amelyek együttes kiadásai 2020-ban 21 793 milliárd forintot, bevételei 21 426 milliárd forintot tesznek ki 367 milliárd forintos hiány mellett. A kabinet ismételten nullszaldós állami működéssel kalkulál 18 000 milliárd forintra rúgó keretben. A belföldi felhalmozási költségvetés 2111 milliárd forintos kiadást tartalmaz 181 milliárd forintos hiány mellett, míg az európai uniós fejlesztési büdzsé 1682 milliárd forintos költéssel és 186 milliárd forintos deficittel számol.

MSZP: ez a lemaradás büdzséje

A lemaradás büdzséjének nevezte a pénteken elfogadott jövő évi költségvetést az MSZP országgyűlési képviselője, Korózs Lajos, aki sajtótájékoztatóján kijelentette: az ország minden gazdasági mutatót tekintve elmarad a szomszédos országoktól.

A nyugdíjasok még inkább leszakadnak a társadalomtól, hiszen a kormány 8,5 százalékos nettó béremelkedéssel számol, míg a nyugdíjakat csak 2,8 százalékkal növeli – folytatta. Szerinte jövőre a vásárlóerőt nézve még a romániai átlagnyugdíj is meghaladja majd a magyarországit, holott az néhány éve még lényegesen alacsonyabb volt.

Az MSZP ezért változtatna a nyugdíjemelés számításán:

nem csupán az infláció mértékét, hanem a gazdasági növekedést is figyelembe vennék, első lépésben pedig felzárkóztatnák a 100 ezer forint alatti nyugdíjakat – mondta.

A szocialisták emellett sávosan állapítanák meg a nyugdíjprémiumot: az átlag alatti nyugdíjban részesülők magasabb összeget kapnának, 400 ezer forint feletti járadék esetében viszont nem fizetnének nyugdíjprémiumot.

Korózs Lajos kijelentette azt is, probléma van a munkavállalói jogok érvényesülésével. „Az nem járja, hogy a Suzuki minden magyar jogszabályt felrúg” – fogalmazott, és kifogásolta, hogy a multinacionális vállalat elbocsátotta a szakszervezetet alapító munkavállalóját.

Azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnök a stratégiai megállapodásokkal „kilóra adta el a munkásokat”.

Párbeszéd: a Fidesz cserben hagyta a budapestieket

A Fidesz a saját hatalmi és gazdasági érdekei miatt cserben hagyta a budapestieket – értékelte a jövő évi, pénteken elfogadott költségvetést Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa.

A képviselő sajtótájékoztatón azt mondta, a büdzsé elfogadásakor a kormánypárti politikusok leszavazták a Párbeszéd módosító javaslatait, amelyek Karácsony Gergely főpolgármester-jelölt Budapest-programján alapultak, és a lakhatásról, a közlekedésfejlesztésről, a fővárosi zöldterületek bővítéséről és a kultúra támogatásáról szóltak.

Ne lehessen elherdálni Budapest vagyonát

Közölte, levelet írnak Tarlós István főpolgármesternek, amiben megkérdezik, egyetért-e azzal, hogy Budapestnek szüksége van a lakhatás és a kultúra támogatására, a közlekedés fejlesztésére és a zöld területek arányának növelésére. Szorgalmazta, a főpolgármester tegyen lépéseket annak érdekében, hogy az önkormányzati választás előtt száz nappal már ne lehessen nagyobb értékű közbeszerzéseket kötni és ne lehessen elherdálni Budapest vagyonát.

A sajtótájékoztatón részt vett Mellár Tamás képviselő is, aki bejelentette, miután Áder János köztársasági elnök aláírta a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteinek elvételéről szóló javaslatot, az Alkotmánybírósághoz fordulnak. A beadványt, amit eddig hatvan képviselő látott el kézjegyével, hétfőn fogják benyújtani – mondta.

(Forrás: MTI)

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük