Connect with us

Kerítésen innen

Elő a magyar-Fidesz szótárral, hogy értsük, miért kerülnek eladósorba a honvédüdülők és a gyerektáborok!

Megosztás

Egy friss munkaanyag szerint a Gazdaságfejlesztési Minisztérium 74 értékes állami ingatlan, döntően tóparti üdülők eladására készül – derült ki a valaszonline.hu-hoz került dokumentum szerint. Akinek nem ugrana be rögvest a „miért” kérdésre a válasz, annak ajánlott a magyar-Fidesz szótár használata….

Megosztás

Egy friss munkaanyag szerint a Gazdaságfejlesztési Minisztérium 74 értékes állami ingatlan, döntően tóparti üdülők eladására készül – derült ki a valaszonline.hu-hoz került dokumentum szerint. Akinek nem ugrana be rögvest a „miért” kérdésre a válasz, annak ajánlott a magyar-Fidesz szótár használata….

Üssük fel a „harács” szónál….

Az indoklást érdemes idézni:

„az alap-, vagy közfeladat ellátáshoz való szükségességük nem kellően konkrétan alátámasztott (az üdültetés, rendezvények, értekezletek megtartása nem tartozik a magyar állam által ellátandó közfeladat körébe), továbbá ezen ingatlanok jelentős értékesítési potenciállal bírnak, ezért az azt használó szerv vagy szervezet tevékenysége vélhetően más, kevésbé frekventált ingatlanban is megvalósítható”.

Ez magyarra fordítva annyit tesz:

túl szépek ezek a Balaton-parti üdülők ahhoz, hogy ott vámosok, rendőrök, egyetemi tanárok, mentősök nyaralgassanak, ha egyszer el is lehet adni őket.

Mondjuk a „nemzeti nagytőke” erre érdemes tagjainak – segít a megfejtésben a portál.

Hol nem kívánatos továbbra a „nép egyszerű gyermeke?

Az előterjesztést az Orbán-kormány még nem tárgyalta, ugyanakkor a gazdaságfejlesztési miniszter, azaz Nagy Márton már jóváhagyta. A lap kiemelte azt is, hogy egy nem nyilvános kormányrendeletben a kabinet már tavaly döntött arról, hogy

„kizárólag a stratégiai és az állami feladatellátáshoz szükséges ingó és ingatlan vagyonelemek maradjanak állami tulajdonban, a feladatellátáshoz nem szükséges vagyonelemek pedig kerüljenek értékesítésre”.

A felsorolt ingatlanok értékesítéséből a 2024-es költségvetést megalapozó törvényjavaslat 32,7 milliárd forintot vár.

Az indoklás szerint

ezen ingatlanok esetében az alap-, vagy közfeladat ellátáshoz való szükségességük nem kellően konkrétan alátámasztott, továbbá ezen ingatlanok jelentős értékesítési potenciállal bírnak, ezért az azt használó szerv vagy szervezet tevékenysége vélhetően más, kevésbé frekventált ingatlanban is megvalósítható.

Kiemelték továbbá azt is, hogy

a 74 tételből álló listában több kiemelkedő értékű, vízparti vagy partközeli állami üdülő található a Balaton és a Velencei-tó mellett, amelyek mindeddig megúszták a privatizációt.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium egyébként eladná még

  • az ELTE balatonfüredi és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem balatonkenesei és balatonlellei üdülőjét
  • a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság üdülői közül is többet
  • a Stefánia úti Honvéd Kulturális Központ épületét,
  • az ELTE Mohai úti és a NAV pasaréti ingatlanát.

A 74 tételből álló listában döntően kétféle ingatlan található: a kiemelkedő értékű, vízparti vagy partközeli állami üdülők a Balaton és a Velencei-tó mellett, amelyek mindeddig megúszták a privatizációt, mert olyan „rendíthetetlen” állami szervekhez tartoznak, mint a rendőrség, a NAV, a BVOP, az Országos Mentőszolgálat, a Katasztrófavédelem vagy a honvédség.  Ezek az ingatlanok várhatóan kapósak lesznek, hiszen a Balatonnál ingatlanfejlesztési konjunktúra van,

lakópark építésére alkalmas, ma még alacsony beépítettségű, nagy kiterjedésű, jó fekvésű telkekből pedig egyre kevesebb van.

A legértékesebbek közül példaként említhetjük

  • a volt közutas üdülőt Balatonföldváron vagy
  • a mentősök üdülőjét Balatonszemesen, közvetlenül a szabadstrand mellett,
  • a legendás balatonkenesei Honvéd Üdülő lehet: bár nehéz elhinni, hogy ezt a hadsereg elengedné, ha mégis bent maradna az eladásra szánt ingatlanok körében, akkor a közeli Aligához hasonló óriásberuházásra nyílik a területen lehetőség,
  • a Magyar Állami Operaház balatonalmádi üdülő,
  • a székesfehérvári Szent György Kórház siófoki üdülőtelepe
  • a balatonlellei SzGyF-tábor,
  • a bogácsi, sarudi, zamárdi, balatonkenesei üdülők,
  • a zamárdi SzGyF-strand

A vagyonértékesítés igazi nyertese nem az eladó állam lenne, amely költségvetési gondjait 32 milliárdból nyilvánvalóan nem fogja tudni megoldani.

A nyertesek a vevők lesznek. Ők eddig megszerezhetetlen, nagy értékű ingatlanokhoz jutnának hozzá vélhetőleg erősen nyomott áron.

Szerző