Connect with us

Kerítésen túl

Ez történik Erzsébet királynő halála után az Egyesült Királyságban

Megosztás

Erzsébet királynő, bár hosszabb ideig uralkodott, mint nagy előde Viktória, mégsem várható, hogy neve, ahogy az a „Viktoriánus korszakkal” megtörtént, szintén egy korszakot jelöl majd, mégpedig azért, mert az ő fő uralkodói hivatása az volt, hogy elfogadtassa alattvalóival, hogy van élet a világbirodalmon túl is, és ez hibátlanául sikerült is neki.

Lisa Marie Presley,
Megosztás

Erzsébet királynő, bár hosszabb ideig uralkodott, mint nagy előde Viktória, mégsem várható, hogy neve, ahogy az a „Viktoriánus korszakkal” megtörtént, szintén egy korszakot jelöl majd, mégpedig azért, mert az ő fő uralkodói hivatása az volt, hogy elfogadtassa alattvalóival, hogy van élet a világbirodalmon túl is, és ez hibátlanául sikerült is neki.

Semmi hamis nosztalgia, vagy káros múltba révedés

Nagyrészt Erzsébet királynőnek köszönhető, hogy a britek lassan, de biztosan megemésztették, hogy a gyarmatokkal létrehozott világbirodalom megszűnt, elvesztették. Erzsébet uralkodásának egyik legfontosabb érdeme, hogy a nemzetközösségben nem alakult káros, (a trianonozáshoz hasonló) hamis nosztalgia a régmúlt idők után, amelyeknek tradícióit viszont a világ népei közül talán a legkomolyabb mértékben örökítették át és ápolják a jelen korban is. Szélsőséges múltba révedők természetesen Nagy Britanniában is vannak, de távol a politikai fősodortól.

Mi következik most?

Az Egyesült Királyságban és a világon mindenhol reagáltak II. Erzsébet királynő halálhírére. A királynő halála nagy hatással lesz az Egyesült Királyság mindennapi életére.

Munkaszünet lesz a temetés napja?

A temetést várhatóan 10-11 napon belül a Westminster Abbey-ben tartják, a dátumot a Buckingham-palota fogja megerősíteni. Valószínűleg gyásznappá nyilvánítják. Ha munkaszüneti napot hirdetnek, az iskolákat bezárják.

Elmaradó programok

A péntekre tervezett sportmérkőzéseket nagyrészt törölték, beleértve az angol labdarúgó-bajnokság és az észak-ír labdarúgó-bajnokság mérkőzéseit is. Minden versenyt elhalasztott a brit lóversenyhatóság és a golfban pénteken nem lesz játék a BMW PGA bajnokságon. A Tour of Britain kerékpárverseny pénteken esedékes hatodik szakasza is elmarad. A pénteki Anglia–Dél-Afrika krikettmérkőzés második játéknapját pedig elhalasztották és nem erősítették meg, hogy az ötnapos meccs hátralévő részére sor kerül-e. Egyperces néma csenddel kezdődnek a színházi előadások szerte az Egyesült Királyságban. Csütörtök este a hír bejelentése után lemondták a Mercury Music Prize díjátadó ünnepségét is.

Nem tartják meg a vasúti- és postai sztrájkokat sem

A Vasúti, Tengerészeti és Közlekedési (RMT) szakszervezet bejelentette, hogy a szeptember 15-re és 17-re tervezett sztrájkokat a tisztelet jeleként lemondják. A Közlekedési Alkalmazottak Egyesülete is lemondta a szeptemberre tervezett sztrájkokat. A pénteki postai munkabeszüntetést a Kommunikációs Dolgozók Szakszervezete (CWU) is törölte.

Megemlékezések, még a temetés előtt

Pénteken megemlékezés lesz a Szent Pál-székesegyházban, amelyen a miniszterelnök és más magas rangú miniszterek is részt vesznek. Mivel a királynő Skóciában halt meg, koporsója az edinburghi St Giles katedrálisban nyugszik majd. A koporsót Londonba szállítják, ahol több-százezer gyászolóra számítanak négy napon át a Westminster Hallban. A temetést követő reggelig félárbocra eresztik a zászlót a kormányzati épületeken. A zászlók szombaton 13:00-tól (BST) 24 órás időszakra teljes árbocra térnek vissza Károly királlyá kikiáltásának jegyében, mielőtt visszatérnének a félárbochoz. Pénteken harangokkal tisztelegnek a királynő előtt a Westminster Abbeyben, a Szent Pál-székesegyházban és a windsori kastélyban. Életének minden évére emlékezve 96 lövedékből álló fegyvertisztelgést adnak le a Hyde Parkban és máshol is.

(Cikkünk a BBC NEWS alapján készült)

Előzmény

Friss!

Szerző