Párizs 2024

Ezüstérmes a női légpisztolycsapat, Fábián Sára Ráhel olimpiai kvótát szerzett

Megszületett az első magyar érem a Bakuban zajló sportlövő-világbajnokságon, miután a nők 10 méter légpisztoly versenyszámában a csapatversenyben a Fábián Sára Ráhel (a képen), Major Veronika, Jákó Miriam összeállítású magyar hármas 1726 körös teljesítménnyel a második helyen végzett.

Fábián Sára Ráhel

Megszületett az első magyar érem a Bakuban zajló sportlövő-világbajnokságon, miután a nők 10 méter légpisztoly versenyszámában a csapatversenyben a Fábián Sára Ráhel, Major Veronika, Jákó Miriam összeállítású magyar hármas 1726 körös teljesítménnyel a második helyen végzett.

A győztes kínaiak 1728 kört lőttek, Irán lett a harmadik 1724 körrel.

Egyéniben Fábián Sára Ráhel a hetedik helyen bejutott a nyolcas döntőbe 578 körrel (97, 95, 95, 97, 98, 98). Major Veronika 576 körrel 10. lett és csak kevesebb belső tízesekkel csúszott ki a fináléból, hiszen a 8-ként döntős dél-koreai Kim Bomi is ugyanilyen eredménnyel végzett. Jákó Miriam 26. 572 körrel.

Major Veronika: A csapatban nagyon bíztam előzetesen is, mert nagyon erős ez a hármas

„Úgyhogy nagyon boldog vagyok, hogy ezüstérmesek lettünk. Az egyéniben maradt bennem egy kis hiányérzet, hiszen csak belső tízesekkel szorultam ki a fináléból. A verseny előtt nagy harc zajlott bennem, mert mindenképpen bizonyítani akartam, hogy a legjobbak között vagyok. Ez végül is sikerült, hiszen 10. lettem a 118 fős mezőnyben. Most már a sportpisztolyra koncentrálok.”

Jákó Miriam: A csapatezüstre nagyon büszke vagyok

„Az elmúlt időszakban érettségiztem, felvételiztem, a tanulással több időt töltöttem, mint a lövészettel, így meg lehetek elégedve ezzel az eredménnyel. Most szeretnék visszajutni köreredményben arra a szintre, ahol már voltam. Rengeteg munka vár még vár. Az első két sorozat mindenesetre nagyon jól sikerült (99, 97), ide szeretnék visszakerülni.”

ezüstérem
Major Veronika, Fábián Sára Ráhel, Jákó Miriam és az edző Győrik Csaba

Fábián Sára negyedik és olimpiai kvótás légpisztolyban

A 21 éves lövő az alapversenyből 578 körös eredménnyel a hetedik helyen jutott be a döntőbe, melyben négy párizsi hely talált gazdára. A kvóták sorsa, legalábbis a négyből háromé gyorsan, már a finálé kezdetének pillanatában eldőlt, miután az iráni Golnus Sebhatollahi nem lépett lőállásba.

Azt ugyanis már az alap után lehetett tudni, hogy a fináléba két olyan pisztolyos – a görög Anna Korakaki és a német Doreen Vennekamp – jutott be, akinek van már kvótája, viszont Fábiánnak a többiek közül elég lesz egyet megelőznie a négy párizsi hely egyikéért, mivel egy nemzetből csak egy lövő nyerhet kvótát a vb-n és a nyolc között két kínai pisztolyos szerepelt.

Az iráni visszalépésével így a magyar tehetség begyűjtötte az országnak járó kvótát és ilyen szempontból teher nélkül kezdhette karrierje első felnőtt világbajnoki döntőjét, melyben sokáig egészen kimagasló produkciót nyújtott. Az első öt lövés után (50,6 kör) a harmadik, a második ötöst követően (101,5 kör) pedig a második helyen állt, majd újabb két lövéssel később (121,8 kör) már az élen volt.

A szabályok szerint ekkor esett volna ki az első lövő a mezőnyből, ám az iráni kiválása miatt már megvolt a nyolcadik helyezett.

A folytatásban két lövésenként haladtak, s a magyar lövő a 14. után (140,8 kör) a második volt, majd az újabb két sorozatban (159,5 kör) visszacsúszott a negyedik helyre. Fábián a folytatásban javított és a második helyre küzdötte fel magát, de a 19. és 20 lövésével a negyedik helyre csúszott, így 198,9 körrel fejezte be a versenyt, amit a kínai Csiang Zsan-hszin nyert meg Korakaki előtt.

Az Egyetemi Világjátékokon két hete mindkét egyéni pisztolyos számban (lég és sport) és a légpisztolyos csapattal is ezüstérmes Fábián így is egy éremmel és egy kvótával zárta a napot, mivel az egyéniben tizedik Major Veronikával és 26. Jákó Miriammal együtt második lett a csapatversenyben.

Fábián Sára Ráhel: Nagyon hosszú volt ez a nap

A csapattal ezüstérmet szerző Fábián Ráhel Sára a szövetség Facebook odalának nyilatkozott.

„Nagyon hosszú volt ez a nap, de főként az elmúlt másfél hónap, hiszen a dél-koreai junior vb-ről utaztunk a kínai Egyetemi Világjátékokra, onnan haza. Volt egy fél hetem folytatni a felkészülést a felnőtt világbajnokságra. Az Egyetemi Világjátékokon szerzett két egyéni ezüstérem bizonyította, hogy jó formában vagyok és nagy motivációt is adott Bakura. Ugyanis a junior-vb nem egészen úgy sikerült, ahogy szerettem volna. Nagyon fáradt voltam reggel, amikor felkeltem. A próbalövéseim nem a legjobban sikerültek. Éreztem, hogy több koncentrációra lesz szükségem. Volt egy kisebb hullámvölgy, de sikerült összeszednem magam.”

Az első sorozatom is jó volt és az utolsó harminc lövéssel kerültem igazából a döntőbe

„Meglepődtem, hogy az 578 körrel a harmadik helyen végeztem az első csoportban, de tudtam, hogy a következő sorozatban is nagyon jó lövők vannak. Amikor kiálltam a lőállásból, nem hittem, hogy döntős leszek. A második sorozat után szinte fel sem fogtam, hogy a felnőtt világbajnokságon bekerültem a döntőbe. A fináléban nem azzal foglalkoztam, hogy olimpiai kvótás lehetek, csak szerettem volna kihozni magamból a maximumot és elégedetten kiállni a lőállásból. Ez sikerült is!”

Az ötkarikás kvóta mindenképpen kárpótol

„Nagyon szépen kezdtem, mindent kontrolláltam annak ellenére, hogy eszméletlenül izgultam. Külső nyomást nem éreztem, nagyon jól esett a döntő előtt a csapattársaim támogatása. Egyelőre még próbálom feldolgozni a történteket, a párizsi olimpiára még nem gondolok. Rengeteg munka van ebben a felkészülésben. Jövőre fogok diplomázni, elég sűrű időszak lesz az is. Sikerült az, amiért évek óta dolgozom. Itt most Győrik Csaba segített, az edzőm, Deme Zoltán, aki most nagyon büszke rám. Köszönöm a munkáját. Nagyon büszke vagyok a csapatban szerzett ezüstéremre is, a csapattársaimra, és nem is sokkal, két körrel csúsztunk le az aranyról. Edzőtáborokban is jól tudunk együtt dolgozni. Jövőre Győrben megcélozzuk csapatban a legfényesebb érmet.”