Ez a nap
Franciaországban összecsaptak a kormányellenes tüntetők és a rendőrök
Zavargásokba torkollottak a dél-franciaországi Montpellier-ben és a nyugat-franciaországi Nantes-ban szombat este tartott kormányellenes tüntetések, amelyeket eredetileg a radikális baloldali Lázadó Franciaország, a szakszervezetek és a diákszervezetek hirdettek meg.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint 63 embert előállítottak, közülük 43-at őrizetbe is vettek. Kilenc rendőr megsérült az összecsapásokban.
Montpellier-ben a rendőrség szerint mintegy ezren, a szervezők szerint 2 ezren tüntettek. A megmozdulás elején mintegy kétszáz, arcát eltakaró ember a rendőrökre támadt azt kiabálva, hogy „nemzeti rendőrség, a tőke kiszolgálója”. A fiatalokból álló tömeg több helyet követelt az egyetemeken.
A tiltakozók festék- és füstbombákkal dobálták a rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak és kordonok közé szorították a menetelőket.
A rendőrség tájékoztatása szerint a heterogén összetételű tömegben anarchisták, az egyetemi reform ellen tüntető diákok, a migránsok jogait védő aktivisták tiltakoztak a „rendőri elnyomás” ellen. A menet átvonult Montpellier belvárosán, ahol a tömeg kirakatokat tört be.
Nantes-ban mintegy 6 ezer ember tiltakozott amiatt, hogy a rendőrség erővel kiürített egy sátortábort. Az ott élők a Notre-Dame-des-Landes-ba tervezett repülőtér megépítése ellen tiltakoztak három éven át. Miután a kormány végül úgy döntött, hogy mégsem épül meg a repülőtér, a rendőrség a hét elején elrendelte a táborhely felszámolását. A felvonulók egy része Molotov-koktélokat dobált a felvonulást biztosító 2500 rendőr felé, akik könnygázzal válaszolták.
Szombat este az északi Lille-ben és a déli Marseille-ben is tüntetéseket tartott a baloldali ellenzék „Stop Macron” jelszóval, de azok békésen zajlottak le.
Elemzők szerint a baloldali ellenzék az utcán teszteli, hogy képes-e a kormány intézkedései ellen tiltakozó csoportokat egységes mozgalommá szervezni.
A felmérések szerint a franciák 51 százaléka Jean-Luc Mélenchont, a radikális baloldali Lázadó Franciaország vezetőjét látja a legfőbb ellenzéki politikusnak Emmanuel Macron államfő politikájával szemben. A kommunista politikus a marseille-i menet élén vonult fel. A dél-franciaországi városban a szervezők szerint 58 ezren, a rendőrség szerint 6 ezren vettek részt a megmozdulásban.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Még mondja valaki, hogy Orbánnal senki nem akart Ferenc pápa temetésén közös képen szerepelni!
- Nem sikerült a Kutya Pártnak és a Tiszának megállapodni a választási koordinált indulásban
- Vihar Orbán ‘családi bilijében’, vagy ez is csak egy ‘ne arra figyeljenek, amit mondok’-cucc?
- Jakupcsek Gabriella nem akar ‘összepolitizálódni’, Magyar Péter gálánsan félre áll – A Fidesz-prop. azonnal narancssárgára festette a műsorvezetőt
- Kis-szovjet (+ Venezuela) összeborulás Szegeden
- A Trump-Zelenszkij dumcsi, ahová nem készítettek be 3. széket Orbánnak
- ‘Figyelj, haver’ – 23 éve halt meg Hofi Géza
- Két, látszólag egymással köszönőviszonyban sem álló hír, amit a letelepedési kötvény-biznisz kapcsol eggyé
- Találós kérdés – ki üzente kinek: ‘…beszélj, beszélj még többet, ezzel segíted saját magad a kurzusváltást’
- Gábor György: ‘…vajon Orbánt a katolikus vagy a református pokol fogadja-e majd magába. Nagyon nem mindegy’