Ha már érettségi! – egy elgondolkoztató és félelmetes adat
Megosztás
Évente több, mint kétszer annyi természettudományos tárgyat, tehát kémiát, fizikát, biológiát vagy földrajzot oktató szaktanár éri el a nyugdíjkorhatárt, mint ahány hallgató kezdi meg a tanulmányait ezen tanári szakok valamelyikén Magyarország tanárképző egyetemein. Érdemes ezt végig gondolni éppen ma a 2021-es érettségik első napján.
Évente több, mint kétszer annyi természettudományos tárgyat, tehát kémiát, fizikát, biológiát, vagy földrajzot oktató szaktanár éri el a nyugdíjkorhatárt, mint ahány hallgató kezdi meg a tanulmányait ezen tanári szakok valamelyikén Magyarország tanárképző egyetemein. Érdemes ezt végig gondolni éppen ma, a 2021-es érettségik első napján.
De ki tanít majd!
Ráadásul az utóbbiaknak is csak kisebb részéből lesz végül tanár. Az egyszerre elkeserítő és rémisztő tendenciára egy alapítvány is keresi a válaszokat. Csak kémiatanárból országosan 2657 fő hiányzik. A budapesti gimnáziumok 38 százalékában, a szabolcsiak 68 százalékában dolgozik a szükségesnél kevesebb kémiaszakos. Nógrádban a kémiatanárhiány 70 százalékos.
Miközben évente 120-140kémiát oktató válik nyugdíjaskorúvá, 2020-ban összesen 42 hallgató kezdte meg kémiatanári tanulmányait Magyarország tanárképző egyetemein
Valószínűleg még egy érettségi szezon sem váltott ki annyi vitát, mint az idei – végzős középiskolások több tucat petíciót indítottak a könnyítés érdekében, sokan úgy érzik ugyanis, hogy a hónapok óta tartó távoktatás miatt nem tudtak megfelelően felkészülni a vizsgákra, sőt még az ország vezető gimnáziumainak igazgatói is kiálltak amellett, hogy valamilyen formában kompenzációra lenne szükség, az idén végző évfolyam ugyanis komoly hátrányból indul a vizsgákon.
Érthetetlen, hogy a minden élet számít, maradj otthon, kerüld a kontaktust, vigyázz magadra szalagcímek mellé hogyan fér bele a mindenáron érettségi!
Egészen április elejéig úgy tűnt,
hogy a hagyományos formában zajlik majd az idei érettségi, akkor azonban a járvány harmadik hulláma miatt a kormány úgy döntött, a szóbeliket és a gyakorlati vizsgákat – akárcsak 2020-ban – törlik, a diákok összpontszámát önmagában az írásbeli határozza majd meg. (eduline)
Jocó Bácsi körkérdésének eredménye: a szülők fele nem engedi Orbán szavára suliba a gyerekét, az érettségizők 93%-a pedig nem megy be két hétre az iskolába