Budapesti hétköznapok
Hogy verődött össze a Vidnyánszky-Köves Slomó-SZFE triumvirátus? Startol a zsidó színész-osztály
Zsidó színházi specializációt indít a 2025-ös tanévtől a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). Az ötéves színművész képzést az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezte az SZFE-nél, ahol héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül várják a jelentkezőket.
Tervezett létszám: 7-9 hallgató
Az Uránia filmszínház kávézójában csütörtök délelőtt rendezett sajtótájékoztatón az SZFE rektora, dr. Sepsi Enikő elmondta, hogy örült, amikor az SZFE kuratóriumi elnökétől, Vidnyánszky Attilától értesült a specializációról, és hatékonyan tudtak együttműködni a képzésben részt vevő Milton Friedman Egyetemmel is, akik a héber nyelv és a zsidó kultúra oktatását vállalják. A zsidó színházi képzésben részt vevő 7-9 hallgatónak két osztályvezetője lesz, egyikük Maia Morgenstern román színésznő, a bukaresti jiddis színház igazgatója, aki többek között A passió című Mel Gibson-filmből ismert. A másik osztályvezető Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke.
Az alapítók szerint a képzés célja az, hogy a hallgatók a diplomaszerzés után az EMIH épülő kulturális létesítménye, a Baross utcai Firgun Színház színészei legyenek, így a diákok már a jelentkezésükkor vállalják ezt.
Előkészítés után….
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója felidézte, hogy az általa alapított beregszászi színházi társulat fiatal tagjainak is azt mondta egykor, hogy érezzék a kiválasztottságukat, azt, hogy küldetést teljesítenek. Szerinte a most születő képzésre is azokat a fiatalokat várják, akik átérzik ezt. Azt mondta, az SZFE-s munkát megelőzi egy előkészítő képzés is, amit a Nemzeti Színházban tartanak.
„Én tényleg úgy gondolom, a magyar színjátszás nagyon-nagyon sokat köszönhet a zsidóságnak, ezért fontos, hogy a Nemzeti Színház is álljon bele ebbe a történetbe, ezzel is jelezze, hogy van egy folytonosság”
– hangsúlyozta az igazgató. A sajtótájékoztatón jelen volt Szinetár Miklós rendező is, aki oktatóként szintén részt vesz majd a képzésben. A rendező megismételte Vidnyánszky szavait a magyar zsidóság színházi kultúrában betöltött fontos szerepéről, amit szerinte nem szabad elfelejteni
„egy olyan országban, ahol a legnagyobb költőt úgy hívják, hogy Petrovics Sándor, a legnagyobb festő Munkácsy Mihály és a legszebben beszélő színész a Berger néven született Básti Lajos”.
Szinetár korábban több mint ötven éven át tanított a Színművészetin, bár úgy tűnt, az egyetem alapítványi átalakítását ő sem nézte jó szemmel, amikor korábban azt nyilatkozta, ahogyan történt, szerinte
„rosszabb, mint disznóság, hülyeség”.
Az EMIH-t vezető Köves Slomó szerint az SZFE új képzése egy újabb lépés a magyarországi zsidó identitás megélésére, ezért nagy reményeket fűznek a terveik szerint jövőre megnyíló Firgun színházhoz. A programban részt vevő hallgatókat a nemzetközi vérkeringésbe is bekapcsolják majd, amiben egy izraeli egyetem lesz a partnerük.
Emlékeztetőül…
A Baross utcai egykori pártszékház egykori épületét az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség megbízásából, a Future Plans építésziroda tervei szerint alakítják át, hogy itt korszerű színház és kulturális központ működhessen. A Firgun Ház – a héber szó jelentése „önzetlen elismerés” – a tervek szerint 2024 decemberétől várja látogatóit színházi előadások mellett koncertekkel, kiállításokkal, könyvbemutatókkal és közösségi rendezvényekkel, de az épületben kóser étterem és kávézó is lesz.
A beruházást az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1,8 milliárd forinttal támogatta, a napokban megkezdődő kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárás nyertese, a legalacsonyabb árat ajánló Dobsza Constructive Kft. végzi.
Réczei Tamás, a Firgun Ház – Színház és Kulturális Központ szakmai vezetője elmondta, hogy
a színházteremben a tervek szerint saját bemutatók, befogadott előadások, önálló estek, tematikus estek is megvalósulnak, a kis színházterem pedig a független színházi szféra alkotóinak, a vidéki színházak stúdiószínházi produkcióinak, és koprodukcióknak teremt bázist.
A Firgun Házba kóser éttermet és kávézót is megálmodtak, amelyek szintén helyet biztosítanak majd felolvasásokhoz, szakmai találkozókhoz, irodalmi estekhez és koncertekhez. Köves Slomó, az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija elmondta, hogy ez a projekt jól illeszkedik a hitközség nyitott szemléletébe, hiszen a Firgun Ház a művészet nyelvén nem csak a hazai zsidó közösséget kívánja megszólítani, hanem a zsidó kultúrára kíváncsi többségi társadalmat is.
„Biztos vagyok benne, hogy a zsidóság kulturális örökségének megismertetésével, a gazdag magyar-zsidó kulturális hagyomány és a kortárs művészetek bemutatásával tovább javíthatunk békés együttélésünk minőségén, és hozzájárulhatunk a magyar zsidóság kulturális hozzájárulásának köztudatba emeléséhez is.”
Az egykori pártszékház átalakítására eredetileg Kőszeghy Flóra – Studio Kőszeghy –készített építészeti tervet, amelyet 2021-ben engedélyeztek, azonban a tervezői költségbecslés olyan magas összeget hozott ki, hogy a beruházó kénytelen volt elvetni a terveket. A beruházás első ütemében 1562 nm kerül felújításra, mely magába foglalja a 208 férőhelyes nagy színháztermet is.
A kivitelezésre kiírt nyílt közbeszerzési eljárás során a három érvényes ajánlatból (az egyik 1,55 mrd, a második 1,49 mrd, a harmadik 1,35 mrd forint) a legjobb árat ajánló Dobsza Constructive Kft. lett a nyertes. (forrás)
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Egy vélemény….
„Mi az, hogy „zsidó színművész”? Egyszerűen rémisztő még olvasni is, mert számomra vagy színész valaki, vagy nem. Olvasom, hogy felemlegetnek olyan egykori nagy művészeket a zsidó képzés kapcsán, akik származásukat tekintve zsidók voltak. Például Básti Lajost, aki talán a legszebben beszélő magyar színművész volt, és úgy nézett ki fiatalon, mint egy germán isten. Ő túlélte a holokausztot. És a többi művész, akit meggyilkoltak? Arról minek beszélnének, hiszen kihangsúlyozzák, hogy nem számít a vallási hovatartozás?!
- Akkor mégis mi?
- Beleillik-e a jelentkező karaktere a jövőbeli zsidó színház társulatába?
- Elég zsidós -e egy nem zsidó orra, füle, szája?
- A „zsidó színművész” ha nem zsidó színházba akar majd szerződni, akkor coki?
- Korunk nemzeti lelkületű filmjeiben ők lesznek az „örök zsidók”?
- Mitől lesz speciális ez a zsidósítás?
- Netán indul majd ” fajmagyar színművész” képzés is?”
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
- Nagy Ervin: tisztelettel kérdezem, Hankó úr, maguk gyengeelméjűek?