Connect with us

Kerítésen innen

Holoda Attila: nem igaz, amit Szijjártó az orosz olajról mond!

Megosztás

Nem technológiai korlátok, sokkal inkább haszon szempontok miatt nem akar lemondani sem a kormány, sem a Mol az orosz kőolajról – véli Holoda Attila. Az energetikai szakértő szerint a Mol olcsóbban tudja feldolgozni az orosz olajat, és a kész termékeket már a piaci árakhoz igazítva adhatja el, így tesz nagy profitra szert – nyilatkozta Holoda a Klubrádiónak.

Megosztás

Nem technológiai korlátok, sokkal inkább haszon szempontok miatt nem akar lemondani sem a kormány, sem a Mol az orosz kőolajról – véli Holoda Attila. Az energetikai szakértő szerint a Mol olcsóbban tudja feldolgozni az orosz olajat, és a kész termékeket már a piaci árakhoz igazítva adhatja el, így tesz nagy profitra szert – nyilatkozta Holoda a Klubrádiónak.

„Jelenleg fizikailag lehetetlen az Oroszországból származó kőolaj nélkül működtetni a magyar gazdaságot”

mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Kazahsztánban.

Magyarország támogatja az európai energiaellátás diverzifikációját, sokat is tett ezért, például jelentősen megnövelte kazahsztáni kőolajimportját, mára a teljes felhasználása 16 százalékát fedezi e forrásból. Viszont látni kell, hogy ezt is csak Oroszországon keresztül lehet Magyarországra szállítani, amit az esetleges szankciók ugyancsak ellehetetlenítenének – tette hozzá a miniszter.

„A mindenhez is értő” Szijjártó

Holoda Attila energetikai szakértő a Klubrádiónak azt mondta, hogy nem igaz az, amit „a mindenhez is értő” Szijjártó állít.

Az adriai kőolajvezetéken jelentős mennyiségű kőolajat szállíthatnánk máshonnan.

Más kérdés, hogy például a Kazahsztánban vásárolt kőolaj csak Oroszországon keresztül tudna eljutni Magyarországra, és a minősége sem olyan jó, hiszen nagyon magas a kéntartalma. Holoda úgy látja, hogy ugyanazt a stratégiát folytatja a magyar kormány, amelyet korábban a gáz a kapcsán is.

A MOL(?) -zseb

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a Mol egy bizonyos technológiával tudja feldolgozni, finomítani a kőolajat.

Az Oroszországból érkező, Urál típusú olajat más forrású, arab, perzsa olajakból is ki lehet keverni.

Ez többlet költséggel jár, akár helyben végzik el, akár más, például a Százhalombattán működő finomítót bízzák meg a feladattal. A Molnak azért sem éri meg, máshonnan importálni az olajat, mert az Ural olaj olcsóbb mint ezek, és emellett komoly diszkontot kap, mintegy 20-30 dollárt hordónként. A feldolgozást követően az árazást azonban már a Brent típusú olaj árához igazítja. Az így keletkező értékkülönbözetet, vagyis marzsot profitként teszi el.

„Az egész a pénzről szól, amit a kormány igyekszik technikai akadályként feltüntetni”.

A teljes beszélgetést ide kattintva hallgathatják meg.

KSH-adat

Februárban is szinte pontosan a két hónappal korábbi tőzsdei, amúgy rekorszintű árat fizette a magyar állam az orosz gázért – számította ki a Népszava a KSH most frissített külkereskedelmi adatbázisa alapján. Eszerint a lakossági gáz beszerzésével foglalkozó, állami MVM ezer köbméterenként mintegy 1179 eurót fizethetett az oroszoknak a fűtőanyagért. Két hónappal korábban, vagyis decemberben az Európában irányadó, Ttf-nek nevezett holland gáztőzsde átlagára pedig 1175 dollárra rúgott. Vagyis a – lap által immár ötödik hónapja közölt – árarányokból egyre bizonyosabbnak tűnik:

az oroszok két hónapos csúszással, de teljes egészében bevasalják rajtunk a tőzsdei gázárat. (A portál számításai szerint az elmúlt négy év átlagában az oroszok 6,6 százalékkal még meg is fejelték a két hónappal korábbi tőzsdei szintet.)

Ez azért szembetűnően fura, mert a tavaly október óta élő, új,

15 éves távú magyar-orosz gázszerződés megkötése kapcsán az Orbán-kabinet váltig azt állítja, hogy az új megállapodás biztosítja a rezsicsökkentés fenntartását, illetve szavaik szerint az az előző, 1995-ben megkötött megállapodásnál sokkal jobb.

Vlagyimir Putyin Orbán Viktor február 1-jei moszkvai – a jelek szerint kudarcos – „békemissziója” során azt állította, hogy Magyarország a piaci ár ötödéért kapja az orosz gázt. Az ezt bizonyító, konkrét adatok közlését a felek a szerződés titkosságára hivatkozva utasítják vissza. (Pedig a megállapodásba foglaltak tiszteletben tartása mellett számos európai ország nyilvánosságra hozza eme stratégiai fontosságú termék havi átlagárait.)

Holoda a rezsicsökkentésről: „az energia mindig hatósági áras volt, csak nem hívták rezsicsökkentésnek”

A rezsicsökkentés hamis illúziója mostanra szertefoszlott, lassan mindenki belátja, hogy az energia (és más termékek) hatósági árazása, amely nem tesz különbséget a fogyasztók szociális helyzete között nem csak igazságtalan, de mára tarthatatlanná is vált, a világpiaci árak emelkedésének begyűrűzése nem csak a szocializmusban, most a NER-időszakban sem megállítható.

Kérdés, mennyire lesz végre valóban szociálisan érzékeny a kormány a rezsiköltségek rendezése során, mert ma már kommunikációval nem elegendő kormányozást imitálni, konkrét lépésekre lesz szükség – mondta az RTL-nek a szakértő.

Kapcsolódó

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Pingback: Szijjártó: a brüsszeli csomag 700 forintos benzint és 800 forintos gázolajat jelentene Magyarországon - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük