Kerítésen innen
Így is lehet(ne) – Csúcson a diplomások száma
Évek óta az aktívan vizsgázó hallgatók száma (valamint a diplomások és újonnan szerzett diplomák száma) is fontos mutatója az egyetemi finanszírozásnak – minél magasabb, annál több költségvetési forráshoz jut az iskola – írta az osztrák felsőoktatással foglalkozó cikkében a Die Presse.
Évek óta az aktívan vizsgázó hallgatók száma (valamint a diplomások és újonnan szerzett diplomák száma) is fontos mutatója az egyetemi finanszírozásnak – minél magasabb, annál több költségvetési forráshoz jut az iskola – írta az osztrák felsőoktatással foglalkozó cikkében a Die Presse.
A növekedés két oka
Az Oktatási Minisztérium szerint a növekedés alapvetően két tényezőn alapul: egyrészt az egyetemek olyan intézkedéseket hoztak a vizsgaaktivitás növelésére, amelyek meglehetősen sikeresek voltak. Másrészt a járvány által bevezetett korlátozások (kevesebb lehetőség a mellékes tevékenységekre, van utazási lehetőség és nincs más „zavaró tényező”) is hozzájárultak. Ennek megfelelően a 2021/22-es tanévre ismét a vizsgaaktivitás hanyatlásának vagy stagnálásának jelei mutatkoznak (pontos adatok csak januárban lesznek elérhetők, megjegyzés): a hallgatóknak most ismét van utazási lehetősége és keresik őket a munkaerőpiacon. Ráadásul az emelkedő árak miatt valószínűleg többen kényszerülnek munkába állni.
„Az egyetemi statisztikák ismét azt mutatják, hogy intézkedéseinknek megvan a hatása”
– mondta Martin Polaschek (ÖVP) oktatási miniszter az APA-hoz eljuttatott közleményében.
„Az elmúlt öt évben hét százalékponttal nőtt a vizsgázók aránya, folyamatosan javul a diák-tanár arány, nő a diplomák száma.”
Polaschek januárra egy egyetemi reform benyújtását is bejelentette a terület további fejlesztésére – írta többek között az osztrák lap.
A szomszédos Magyaroroszágon
„A felsőoktatás megújult, a gazdasági igényekre nyitottabb struktúrában működik, és olyan új finanszírozási rendszert alakítottak ki, amely “Európa élvonalába repít bennünket” – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán. Hankó Balázs emlékeztetett: jelenleg a hallgatók 70 százaléka, mintegy 180 ezer hallgató jár modellváltott, alapítványi működtetésű intézménybe.”
-írtuk alig egy éve, azóta már a minisztérium sincs meg. A nyilatkozó is tovább lépett, de maradt a székében:
Hankó Balázs: 2020 és 2022 között az Innovációs és Technológiai Minisztérium, majd a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára, 2022 decemberétől a felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára. Az új finanszírozási rendszerről pedig ami ” “Európa élvonalába repít bennünket” mindenki hallgat, a friss diplomások száma viszont egyre csökken.
„Az egész Európai Unióban szinte kizárólag csak Magyarországon csökkent a diplomások aránya a 25-34 éves fiatal felnőttek körében az elmúlt években, a hazai folyamat tehát totálisan szembe megy az uniós trenddel. És ez várhatóan folytatódni fog. „
-kongatta meg a vészharangot a témában már 2018-ban a G7 gazdasági portál.
Szerző
Friss
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben
- Mit keresett Magyar Péter Lévai Anikó ölében? – Megoszlanak a vélemények az Orbán családban…
- Meddig még a pitlákság útján? -érdeklődött egy kommentelő, amikor kiderült, hogy lenyúlta a kormány a gyermekotthonból a tegnap átadott TISZA-ajándékokat
- Különvélemény a magdeburgi terrorcselekmény után – Orbán Viktor ellenében is
- Horoszkóp az év legkülönlegesebb napjára
- Orbán: olyat fogunk csinálni, amit korábban még nem – Jesszuskám, csak nem? Megpróbálják lopás nélkül? – Napi Lendvaiság…
- Már megint Novák Katalin! – Most éppen az a hír, hogy festménnyé lett Sólyom falán