Kerítésen innen
Iskolai mobil-ügy mustra az első nap tapasztalatai alapján, avagy így taníthatja a Pintér-művek sumákolni a résztvevőket
Túlvagyunk a 245/2024. (VIII. 8.) kormányrendelet debütálásán, aminek a lényege, hogy a diákok szeptember 1-től bevihetik ugyan az iskolába a telefonjukat, de rögtön le is kell adniuk azokat egészen addig, amíg be nem fejeződik az utolsó órájuk és egyben a tanerő felelőssége, hogy a betartásáról és a tárolásáról gondoskodjon.
Sumákolás itt és ott
Érdekes, hogy hétfőn este Varga-Bajusz Veronika kijelentette finomítva a vitatott és sokszor kijátszott rendelkezést:
a mobiltelefonok oktatási célra történő használata továbbra is támogatott
– mondta ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a Hír TV Napi aktuális című műsorában. Varga-Bajusz annak kapcsán, hogy az idei tanévkezdés egyik fő témája a mobiltelefon-használat volt, a műsorban hozzátette:
a mobiltelefon-korlátozással kapcsolatos új szabályok bevezetését felmérések előzték meg, ezek pedig azt mutatták, hogy mind a szülők, mind az oktatók egyetértenek az intézkedésekkel.
A parlament oldalára feltöltött indoklás szerint az iskolai mobiltelefon-használat „jelentős mértékben eltereli a diákok figyelmét a tanulásról, emellett az internetes zaklatásra is lehetőséget teremt”.
Addigra már…
„Titkon minden pedagógus tudja, hogy a diákok régebbi telefonokat fognak beadni, és a mostani mobiljukat a mosdókba elbújva fogják használni”
– írta a Telexnek egy tizedikes diák, akinek iskolájában hétfőtől korlátozottan lehet használni az elektronikus eszközöket. Másik iskolás szerint
„a szünet a diákoké, ahogy azok az elvett mobilok is (…) a „teljes tiltás csak csaláshoz vezet”.
Akad olyan diák is, aki pozitívan áll a változáshoz.
„Én alapvetően megpróbálom a lehető legjobbat kihozni a dologból, és ha már ez van, akkor könyvekkel, képregényekkel szórakoztatni magamat, mivel a szünetek, vagy az egyre gyakrabban megtörténő helyettesítések miatt sokat ülünk egy helyben, és akkor én se tudtam mást csinálni, mint a telefonomat nyomkodni.”
Az új jogszabály körül elég sok a megválaszolatlan kérdés
- A tankerülethez tartozó iskolákban kinek a dolga lesz az okoseszközök begyűjtése a nap elején? Meddig kell begyűjteni az eszközöket?
- Ki fog vigyázni napközben az összegyűjtött eszközökre?
- Hol kell tárolni az összegyűjtött eszközöket?
- Ehhez biztosítani fognak külön szekrényeket vagy minden iskolának magának kell megoldania a tárolást?
- Kinek a felelőssége lesz, ha bármi baj történik egy eszközzel?
Túltolás esete….
A bizonytalan helyzetet több iskola úgy próbálta megoldani, hogy még a rendeletnél is szigorúbb szabályokat vezetett be.
Egy budapesti két tannyelvű általános iskolában a vezetőség azt írta a szülőknek:
az iskolába tilos behozni a telekommunikációs eszközöket.
Ez alól kivételt egyedül azok az eszközök jelentenek, amelyekre egészségi okokból van szükség, ilyen például a kis méretű, mobiltelefonhoz hasonlító inzulinpumpa.
Ezek használatához az igazgató engedélyére van szükség, amihez elengedhetetlen a szakorvosi igazolás és a szülői kérelem.
Bár a Magyar Közlönyben megjelent rendelet két kategóriát határoz meg, de a szövegből egyértelmű:
külön kell választani a tiltott és a használatában korlátozott tárgyakat.
Előbbiek közé tartozik például a kés, drog vagy alkohol, amiket eddig sem lehetett bevinni az iskolába.
Viszont az elektronikai eszközök a használatukban korlátozott tárgyak körébe esnek, tehát a rendelet megengedi a diákoknak, hogy bevigyék őket az iskolába, csak bent az órákon nem használhatják azokat.
Igaza van Orbánnak, nekünk parancs kell?
Az egyik budai általános iskola dolgozója is azt írta a portálnak:
náluk is úgy döntött a vezetőség, hogy nem tudják vállalni a felelősséget a nap elején beadott telefonokért. Emiatt a telefonok és egyéb okoseszközök mind tiltott tárgynak minősülnek, vagyis nem szabad őket bevinni az iskolába.
A dolgozó szerint így
esélyük sincs a tanároknak elektronikus eszközöket használni az órán, még ha ezt a rendelet szerint oktatási céllal meg is tehetnék.
Egy névtelenséget kérő nyíregyházi gimnázium tanára is azt írta, hozzájuk sem lehet egyáltalán bevinni telefont és okosórát sem. Több szülő arra panaszkodott, hogy a szigorú szabályok miatt jobban fog aggódni gyerekéért.
Eddig legalább akkor írt neki a gyereke, ha megérkezett a suliba, vagy ha elindult haza. Viszont ha be sem viheti az iskolába a telefonját, akkor már erre sem lesz lehetősége.
Szülő, fizess!
Habár sok iskola nem állt készen a korlátozásra, nemhogy nem biztosít türelmi időt, de még a leadott készülékek biztonságos tárolását is a diákoktól és a szülőktől várja el. Egy szülő azt a tájékoztatást kapta:
a felső tagozaton és a gimnáziumban annyi csoportbontás és fakultáció van, hogy „nem kivitelezhető a készülékek reggeli központi begyűjtése, és délutáni visszaadása”.
Ennek az az oka, hogy a különböző elfoglaltságok miatt nem egyszerre végeznek a diákok. Ezért az iskola azt tartja a legbiztonságosabbnak, ha minden diák maga zárja el a készülékét egy értékmegőrzőben. Ezeket a rekeszeket az osztálytermekben vagy a folyosón helyeznék el.
Viszont az értékmegőrzőket az iskola nem tudja finanszírozni, ehhez szülői hozzájárulást kér, ami egy főre lebontva néhány ezer forintos költséget jelent.
Mivel így is időre van szükség az értékmegőrzők beszerzéséhez, ezért az átmeneti időszakban a gimnazistáknak itt is a táskájukban, kikapcsolt állapotban kell tartaniuk a telefonjaikat. Egy szülő szerint ebből látszik, hogy
nem elég a rendeleteket meghozni, azok megvalósítására pénzt is kell adni.
Hadházy: agybajország
„Megkérdeztem Önöket, hogy kinél hogyan fogják alkalmazni a mobiltiltó rendeletet. Szerencsére többen írták, hogy náluk sehogy, de azért vannak megoldások… Amúgy ez az egész őrület sokadik abban a sorban, amikor egy létező problémát vagy korrupcióval, és/vagy ostoba rendeletekkel, erővel próbál megoldani a tolvaj kontárkormány. Itt egyelőre az utóbbiról van szó, de nem lennék meglepve, ha már készülnének valahol pár milliárdért az erre való szekrények…”
Keretes szerkezet…
Visszatérve Varga-Bajusz Veronika Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára hétfő esti mondataira:
a rendelet pusztán a nem oktatási célú mobilhasználat esetében fogalmaz meg tiltást, hiszen oktatási céllal továbbra is lehet, sőt – bizonyos képzések esetében – támogatott mobiltelefonokat használni az iskolákban.
Példaként rámutatott:
a szakképzésben például komoly hangsúlyt kap a digitalizáció, és már több mint 700 digitális tananyag áll a diákok rendelkezésére
– olvasható az MTI összefoglalójában. Innen az iskolaigazgatók kezében a döntés, hogy felvállalják-e a szabadon értelmezés lehetőségét. Bizony a „kis bársony székkel” felelősség is jár, ami lássuk be, ebben az esetben nem ördöglakat, csak Mészáros Kőrinc tanulságos mondatát kell szem előtt tartaniuk:
„legyetek bátorak…”.
Szerző
Friss
- Menczer tűrte, amíg tűrhette… – 2 napig bírta a karácsonyi áhitatot a keresztény kormány kommunikációs igazgatója
- ‘Kedveskéim! Nekünk elfelejtettek szólni, hogy milyen jól élünk!’- 200 vendég a karácsonyi debreceni ételosztáson
- Megtalálták a második eltűnt magyar túrázót: „nem lehetett segíteni azon a túrázón, aki már csatát vesztett”
- Felborul 4-es – 6-os villamos közlekedési rendje
- Így végezte 35 éve a román diktátor és felesége
- Elkeserítő hír érkezett: van karácsony Fenyő nélkül, de majd márciusban…
- Kulka János: tudok mesélni a szememmel…
- Fúrja az oldalad, hogy mely csillagjegynek, hogyan telik az év utolsó hete? Akkor nosza….
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére