Connect with us

Kerítésen innen

Ízlelgessük: „szuverenitásvédelmi információgyűjtés” a magánbankszámlákról (Átlátszó) – Így érthető Orbán kp-fétise – Frissítve!

Ízlelgessük: „szuverenitásvédelmi információgyűjtés" a magánbankszámlákról (Átlátszó) - Így érthető Orbán kp-fétise
Megosztás

Az idén februártól működő Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) elnöke, Lánczi Tamás idén március végén összesen hat állami szerv és köztestület vezetőjének küldött levelet. Az Átlátszó azt írja, Lánczi konkrét kéréseket fogalmazott meg a szervezetek felé, több esetben ezek közt szerepelt, hogy végezzenek folyamatos „szuverenitásvédelmi” információgyűjtést, és a begyűjtött adatokat küldjék meg a hivatalnak.

Van ami örömmel, van, ami nem…

Az Átlátszó információi szerint négy megkeresett állami szerv – az MNB, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH)pozitívan válaszolt a megkeresésre, illetve megkezdte az együttműködés „kereteinek kialakítását”. A Magyar Ügyvédi Kamara és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) az ügyvédek és a könyvvizsgálók törvényben foglalt titoktartási kötelezettségére hivatkozva lényegében visszautasította a kéréseket.

A kis kíváncsi….

Az Átlátszóhoz eljutott infók szerint Lánczi azt kérte az MNB-től,

  • hogy illesszék a kereskedelmi „bankok egyedi IT infrastruktúrájához és ügymenetéhez” azt, ahogy az SZH jövőbeni kéréseik hozzájuk befutnak,
  • hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések történnek”,
  • hogy az SZH kapjon ilyen, a „szuverenitásvédelmi törvény szemszögéből megalkotott” kimutatásokat, „amelyek alkalmasak a projekt cégek és ad-hoc, magánszemélyekre vonatkozó, a szuverenitásvédelmi törvényben foglalt tényállás kimerítésére”,
  • illetve hogy mesterséges intelligenciát is hasznosítsanak „a mintázatok és rejtett összefüggések kimutatására”.

 

A cikk szerint Matolcsy György válaszlevelében utalt arra, hogy együttműködési megállapodás fog létrejönni a két szervezet között. Az Átlátszó megkereste a központi bank felügyeleti sajtóosztályát, hogy milyen eljárásrend mellett férhet hozzá a Szuverenitásvédelmi Hivatal a kereskedelmi banki ügyfelek számlatörténetéhez, de nem kaptak választ.

VIA 444.hu

Emlékeztetőül…

Ha eddig úgy gondolta, hogy magánügye, mit tesz a leadózott pénzével, csalatkoznia kell. „Kormányék” úgy döntöttek, hogy jobban rálátnak, ha nem a cihában van otthon, hanem náluk tartja a kedves állampolgár.

Az eddigi gazdaságfehérítő kormányzati intézkedések eredményesek voltak, a pénzügyi tárca tovább folytatja a gazdaság fehérítését, a jövőben újabb automatákat, például a parkolókban és az autómosókban üzemelőket kötik majd be a NAV rendszerébe

– mondta Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium (PM) pénzügyekért felelős államtitkára a Portfolio.hu szakmai konferenciáján, kedden Budapesten. Az államtitkár kiemelte: tavaly a gazdaságfehérítő intézkedések hatására 350 milliárd forint többlet-adóbevétele lett a központi büdzsének. Gion Gábor jelezte:

európai összehasonlításban is nagyon magas Magyarországon a készpénz használata, ráadásul folyamatosan emelkedik a lakosságnál lévő készpénz nagysága, amely a mostani becslések alapján mintegy 6000 milliárd forintra rúg, ezt a jövőben a kormány és a jegybank jelentősen le kívánja csökkenteni.

Frissítés!

„Az MNB a híradónak küldött válaszában azt írta hétfőn, hogy

jelenleg ilyesmiről nincs szó.

Közölték azt is, hogy

az együttműködési megállapodások során az MNB kötelező betartani a hatályos EU-s és magyarországi jogszabályi előírásokat.

Az RTL kereste a Szuverenitásvédelmi Hivatalt is, de nem kaptak választ.

Szerző