Kiemelt hírek
Jelentős politikai erők dolgoznak az európai liberális demokrácia ellen, hogy lerombolják az Európai Uniót
Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) aggódik amiatt, hogy a politikai rendszerek Európában kezdenek elmozdulni az illiberális demokrácia irányába, és arra szólította fel az Európai Unió tagállamait, hogy tartózkodjanak az ilyen rendszerek létrehozására irányuló kísérletektől.
A demokratikusan választott vezetők alapvető jogokat korlátoznak
Az EGSZB – az Európai Unió konzultatív szerve – szerint jelentős politikai erők dolgoznak az európai liberális demokrácia ellen azzal a céllal, hogy lerombolják az Európai Uniót. Noha ezek elsősorban szélsőjobboldali mozgalmakhoz és pártokhoz köthetők, egyes tagállamokban ezek a csoportok már kormányon vannak – fogalmazott nyilatkozatában a bizottság.
Emlékeztettek arra, hogy
az EGSZB egy közelmúlt-béli állásfoglalása az illiberális demokráciákat olyan politikai rendszerekként definiálta, amelyekben a demokratikusan megválasztott vezetők korlátozzák a polgári jogokat, a szabadságjogokat és a kisebbségek védelmét.
Véleményük szerint a tekintélyelvű kormányok által irányított uniós tagállamok egyre gyakrabban tesznek kísérletet az európai demokratikus civil szervezetek működésének aláásására. Ezért arra kérték az Európai Uniót, hogy lépjen fel a tekintélyelvűségbe süllyedő tagállamokkal szemben, a nem demokratikus politikai pártokat pedig zárják ki európai parlamenti képviselőcsoportjukból.
„Ha a tagállamok engednek a tekintélyuralomnak, az uniónak maradéktalanul alkalmaznia kell a jelenlegi jogi eszközöket, beleértve a kötelezettségszegési eljárásokat és a 2014-es jogállamisági keretet”
– fogalmaztak.
Kényszerítő gazdasági intézkedések az uniós értékek védelmére
A dokumentum szerint
kényszerítő erejű gazdasági intézkedéseket kell bevezetni arra az esetre, ha valahol nem tartják tiszteletben az uniós értékeket. Ezek a forráscsökkentések azonban nem érinthetik hátrányosan a civil társadalmat és azokat, akiket e csoportok segítenek.
Az EGSZB arra kérte a tagállamokat, hogy adóügyi ösztönzőket vezessenek be a civil társadalom támogatására, valamint azt szorgalmazta, hogy a 2020 utáni új többéves pénzügyi keretből nagyobb támogatást kaphassanak az uniós értékek iránt elkötelezett civil szervezetek abban az esetben, ha a kormányok politikai okokból csökkentik vagy beszüntetik a finanszírozásukat.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek