Connect with us

Kerítésen innen

Jó reggelt, Magyarország! Viszlát, kétharmad!

Jó reggelt, Magyarország! Viszlát, kétharmad!
Megosztás

Egy újabb, sokat ígérő elképzelés a Fidesz regnálásának megtörésére a taktikai szavazás lehetősége. Jó lehet az ötlet, mert a NVB már ellenlépésen töri a fejét. Hogy mi is ez pontosan? 

Csírájában oltanák ki a lehetőséget?

Ha listán a kedvenc pártunkra, egyéniben viszont a helyben legesélyesebb ellenzéki jelöltre szavazunk, akkor számos egyéni választókörzetet át lehet billenteni, és el lehet nyerni a kormánypárttól. Ha a Fidesz 15–20 körzetet veszít, biztosan nem lesz kétharmada. Ha 40–50 körzetet veszít, az egyszerű többséget is elbukhatja. Egyre többen hallják és értik azt az üzenetet, amit a Viszlát Kétharmad Mozgalom is képvisel. (viszlatketharmad.blog.hu)

Persze azonnal lettek kétkedők, akik jobb megoldást nem kínálnak, megelégszenek a meglévő ekézésével. Ők – akaratlanul is – a Fidesz malmára hajtják a vizet, mert a letargia ragályos. Pedig a spontán átszavazásra volt példa az időközi választásokon is, áprilisig pedig még több taktikai szavazó lesz, ha tudatosítjuk az emberekben ezt a lehetőséget.

A Nemzeti Választási Iroda komolyan vette, hogy van ráció a fenti elgondolásban,

mert kivonták nemzeti kardjukat és támadásba lendültek. Az MTI híre szerint az NVB keddi ülésén úgy döntött, iránymutatást ad ki a a pártok országos listájával kapcsolatban. A lényeg, hogy ha egy párt egyéni jelöltjeinek száma 27 alá csökken, és nem felel meg a jelöltállítás területi követelményének, akkor törölni kell az országos listát.

Ami azt jelenti, hogy szűk korlátok közé szorítják, hogy az ellenzéki jelöltek még a választás előtt visszaléphessenek a választókerületben legesélyesebb jelölt javára. Márpedig egyre több jel van arra, hogy ez is valós opció lehet a Fidesz leváltása érdekében.

Emlékezetes, hogy 1998-ban, az első forduló után a Fidesz vesztésre állt az MSZP-vel szemben,

de Torgyán József, az FKGP akkori elnöke 82 kisgazda képviselőjelöltet léptetett vissza a Fidesz javára a második forduló előtt, és így a Fidesz nyerte a választást.

A 2010-es, kétharmados győzelem után a Fidesz egyik első lépése volt a választási törvény módosítása, és ennek részeként a választást egyfordulóssá alakították át. Akkor is tudható volt, hogy az ellenzéktől ugyanazt a jelölt-koordinációs lehetőséget veszik el ezzel, ami 1998-ban éppen a Fideszt segítette hatalomra.

A Nemzeti Választási Iroda felhasználásával a regnáló úgy döntött,

esélyt sem ad az ellenzéknek, vagyis nem elég a jelöltek regisztrációja és a jelöltséghez szükséges ajánlások összegyűjtése, az országos pártlista állításához szükséges feltételeket a választásokig meg kell tartani. Ezek pedig:

  • legalább 27 egyéni választókerületben legyen regisztrált jelöltje az adott pártnak
  • legalább kilenc megyében és Budapesten legyen jelöltje az adott pártnak

Ha valamelyik feltételt nem teljesíti az adott párt, akkor törlik az országos listáját.

Gyurcsány: a választási rendszer jelenleg nem szabad és nem igazságos, de küzdeni és győzni kell

Van, amitől félhet a Fidesz a választáson

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Gábor Miakich

    2018.01.25 09:22 at 09:22

    Már most tisztázni kellene a jogi helyzetet. A jogszabály azt mondja, hogy:
    67. A lista kiesése
    138. § A lista kiesik, ha a jelölő szervezet a listát visszavonja, a szavazás megkezdése előtt a listán szereplő valamennyi jelölt kiesik, továbbá ha a választási bizottság a jelöltet állító jelölő szervezetet törli a jelölő szervezetek, jelöltek és listák nyilvántartásából. A kiesett listát a jelölő szervezetek, jelöltek és listák nyilvántartásából, valamint a szavazólapokról törölni kell.

    Országos lista bejelentése

    (2) A Nemzeti Választási Bizottság törli a nyilvántartásból a pártlistát, ha a jelölő szervezet jogerősen nyilvántartásba vett, valamint a bejelentett, de még jogerősen el nem bírált egyéni választókerületi jelöltjeinek száma együttesen nem éri el a törvényben foglalt minimumot.

    Tehát a lista elfogadása után csak akkor törölhető, ha valamennyi jelölt kiesik. Hiszen a második a lista bejelentésének feltételéhez kapcsolódik, és nem a már elfogadott listához.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük