Banánköztársaság
Kémek az Európai Unióban, Brüsszel a spionfészek – Folyamatos hajsza
Kémek ezúttal nem a sasfészekben hanem Brüsszelben.
Az, hogy a falaknak van füle, már régóta tény a brüsszeli életben. A kémkedés elleni küzdelem azonban egyre nagyobb figyelmet kap, mivel az EU kémfogói megkettőzik erőfeszítéseiket az orosz ellenségeskedéssel, a kínai kémkedéssel és a nagyhatalmi geopolitika visszatérésével szemben – írja a Politico, az Unio lapja.
Véget nem érő lista
Brüsszel nemcsak az EU intézményeinek és a NATO-nak ad otthont, hanem mintegy 100 más nemzetközi szervezetnek és 300 külföldi diplomáciai képviseletnek is. A belga külügyminisztérium szerint ezek összesen mintegy 26 000 bejegyzett diplomatát alkalmaznak – mindegyik egy lehetséges kém. Tény, hogy senkisem tudja, hány kém működik az EU fővárosában. Amikor a belga biztonsági tisztviselőket erről kérdezik, így viccelődnek: ha valaki megtudja, mondja el nekik is.
Erre, erre!
Egy kém számára a diplomata útlevél jelenti a végső fedezetet. A „munkaköri leírásban” ugyanis nemcsak a vezető tisztviselőkhöz való dörzsölködés és az információk feltárása szerepel, de az is vonzó, hogy Bécsi Egyezmény értelmében a diplomatákat is védik a vádemeléstől. Belga biztonsági tisztviselők becslése szerint egyes nagykövetségeken a diplomaták 10-20 százaléka titkosszolgálati tiszt. A tudományos körök, vagy az agytrösztök is olyan helyek, ahol az emberek fizetést kapnak az információk megszerzéséért és elemzéséért – szintén vonzó fedezetek.
Nincs EU-s ernyőszervezet
A Brüsszelben működő kémek „hatástalanítása” elsősorban a belga hatóságokon múlik, mert nincs hivatalos EU-s hírszerző ügynökség, vagy akár ernyőszervezet sem, amely koordinálná a blokk 27 nemzeti kémszolgálatát – ellentétben például a nemzeti rendőrségekkel, ahol az Europol koordináló szerepet tölt be.
„Tudom, hogy ez érzékeny egyes tagállamok számára, de ésszerű lenne egy európai szintű hírszerző ügynökség létrehozása Európa stratégiai érdekeinek védelmében (…) A kémkedés veszélye fennáll, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni”
– mondta Samuel Cogolati Belga zöldpárti képviselő.
Ehelyett a felelősség nagy része a Belga Állambiztonsági Szolgálatra és az Általános Hírszerző és Biztonsági Szolgálatra hárul – akik 80 ország 120 szolgálatával dolgoznak együtt kémvadászataik során.
-írja a Politico.
Friss
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben
- Mit keresett Magyar Péter Lévai Anikó ölében? – Megoszlanak a vélemények az Orbán családban…
- Meddig még a pitlákság útján? -érdeklődött egy kommentelő, amikor kiderült, hogy lenyúlta a kormány a gyermekotthonból a tegnap átadott TISZA-ajándékokat
- Különvélemény a magdeburgi terrorcselekmény után – Orbán Viktor ellenében is
- Horoszkóp az év legkülönlegesebb napjára
- Orbán: olyat fogunk csinálni, amit korábban még nem – Jesszuskám, csak nem? Megpróbálják lopás nélkül? – Napi Lendvaiság…
- Már megint Novák Katalin! – Most éppen az a hír, hogy festménnyé lett Sólyom falán
- Ájulat, hogy mekkorát nőtt a tanárok száma – lelkendezik a regnáló, de nézzünk picit a katedra mögé….