Connect with us

Kerítésen innen

Kiút az Erasmus-csapdából – A Mellár-modell

Megosztás

A Párbeszéd  politikusa Mellár Tamás professzor, ismertette azt a modellt amivel kilábalhatnánk az Erasmus-csapdából.

Megosztás

Legalább két hete attól zeng az ország, hogy az Eu. elzárta a magyar fiatalok elől az Erasmus ösztöndíjhoz vezető utat. A Párbeszéd  politikusa Mellár Tamás professzor reagált Navracsics Tibor miniszternek arra véleményére, hogy még több egyetemet kellene bevonni az új alapítványi formába. a pécsi képviselő arra szólítja fel a kormányt, hogy alakítsa át az alapítványi egyetemek kuratóriumait.

A Mellár-modell

Mellár Tamás országgyűlési képviselő hétfői, online sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az alapítványi egyetemek eleshetnek az erasmusos támogatásoktól.
A politikus kijelentette, akkor lehetne hathatósan fellépni, és az EU véleményét megváltoztatni, ha az alapítványok kuratóriumait teljes egészében átalakítanák. Elképzelésüket ismertetve leszögezte, törvényileg kellene megtiltani, hogy politikai szereplők ilyen posztot vállalhassanak.

A képviselő azt is felvetette lehetőségként, hogy a kuratóriumok tagjainak egyharmadát az egyetem szenátusa, egyharmadát az egyetemi oktatók és dolgozók érdekképviseleti szervezete, egyharmadát pedig a helyi önkormányzat nevezhetné ki.

 

Az Orbán-modell, Navracsics száján át

Navracsics Tibor azt is mondta Fiala János KELJFELJANCSI című műsorában :

„Egyre több érv szól amellett, hogy például az ELTE, a BME, a Képzőművészeti Egyetem vagy a Zeneakadémia esetében is végrehajtsák az alapítványi konstrukcióra való áttérést. És tudom is, hogy fontolgatják már az alapítványi átalakulást, mert egy kifejezetten sikeres modellről van szó, és sokkal több forrást kaptak az utóbbi időben, mint a magyar felsőoktatás 1990 óta bármikor.”

– fogalmazott a miniszter, aki azt is hozzátette: mindemellett egyáltalán nem biztos, hogy egy ilyen változtatásnak a felsorolt intézményeknél is lenne értelme.

Kapcsolódó: A Varga-Navracsics páros menni Brüsszel:

 

Szerző