Connect with us

Ez a nap

A korrupciókutató szerint Orbánia olyan, mint egy banánköztársaság

Megosztás

Dél-amerikai és afrikai országokban találni olyan visszaélésre kifejlesztett hálót, mint ami mára Magyarországon kiépült – véli Jancsics Dávid korrupciókutató, a san diegó-i állami egyetem professzora.

Részletek a Népszavának adott interjújából:

„- Az OLAF szerint szervezett csalási mechanizmust építettek ki Orbán Viktor vejének volt cégénél. Ez az igaz maffiaállam?

– Nevezhetjük annak, bár a többi gyakran hallott koncepció, mint például a haveri kapitalizmus, patrónus-kliens rendszer vagy rendszerszintű korrupció szintén megragadják egy-egy fontos elemét annak, amit ma látunk. A Magyar Bálint által bevezetett maffiaállam azért találó, mert a maffia klánokban megfigyelhető családi szerkezet metaforáját használja a rendszer leírására. A csúcson található a teljhatalommal rendelkező keresztapa, őt veszik körbe a családtagok, akik lojalitásukról biztosítják a családfőt.”

„A Nokiás-doboz mellett szinte a rendszerváltás óta létezett a korrupciónak egy szervezett formája, amikor oligarchák, politikusok foglyul ejtettek önkormányzatot, állami vállalatot és onnan közpénzt szivattyúztak ki. Azonban szerencséjük a politikai váltógazdaság függvényében forgandó volt, nem bírtak korlátlan védettséggel. Egy-egy botrány, cikksorozat, vizsgálat elsodorhatta őket. Ez 2010 óta megváltozott, a mai szereplők érinthetetlenek. Csak akkor eshet bántódásuk, ha kegyvesztetté válnak és a politikai család kitaszítja őket, lásd Simicska Lajos vagy Spéder Zoltán.”

„…a nálunk megfigyelhető rendszerszintű korrupció nagyon nehezen megragadható, hiszen a szereplők bonyolult szerződések és szervezeti, tulajdonosi szerkezetek mögé rejtik az állami döntésekkel előre megtámogatott lopást. Az egész egy vertikális hálózatot alkot és néhány informális kulcsszereplő, ha úgy tetszik, klán vezér kezében fut össze. Ilyen jellegű, a politika csúcsáról szervezett korrupció a nyugati világban példa nélküli. Talán Dél-Európában, Olaszországban vannak, vagy voltak nyomai, de leginkább olyan helyeken találkozhatunk vele, mint Oroszország, Azerbajdzsán vagy egyes dél-amerikai, afrikai országok.”

„A verseny hiánya a haveri kapitalizmusban azt is jelenti, hogy az állam jóval a piaci ár felett szerez be termékeket, szolgáltatásokat. Ezt az egészet még jelentős részben EU-s pénzekből finanszírozzák. Persze a bürokrácia ettől még úgy ahogy ellátja a feladatait, kiadják a jogosítványt, bejegyzik az új ingatlant, de az olyan bonyolult nagy rendszerek, mint az oktatás vagy az egészségügy gyengén teljesítenek. A fontos politikai döntések nem az intézményi mechanizmusokon keresztül, hanem informális módon, a hivatalos rendszeren kívül születnek.”

„A komoly szereplők védve vannak, a legtöbb antikorrupciós intézményt pedig kikapcsolták vagy kézivezérlésen tartják. Az oknyomozó újságírók hetente, sokszor naponta közölnek cikkeket gyanús céghálókról, szerződésekről, tulajdonosi viszonyokról, de nyomozás soha nem indul. Ha az ember azt látja, hogy senki nem lép a korrupció ellen, akkor előbb-utóbb az lesz a túlélési stratégiája, hogy megpróbál ő is benne lenni vagy legalább nem kirúgatni magát egy kritikusabb megjegyzés miatt. Csak azok mernek nyíltan beszélni, akik egzisztenciálisan nem függenek a rendszertől.”

(Forrás: Népszava)

Kapcsolódó:

https://varosikurir.hu/orban-maffiafonok/

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Por Öcsi

    2018.02.11 08:53 at 08:53

    egy, csak egy legény van a talpán a rókaszivü orbánviki !! Lesz bajságod !!!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük