A középiskolákban a tanárok csökkenő száma miatt már 12 diákra jut egy oktató. Magyarország az EU-átlag 3,5 százalékával szemben a GDP alig 2,83 százalékát költi közoktatásra.
A felsőfokú képzéseknél a tavalyi 2,2 után a most záruló tanévben 1,6 százalékkal csökkent a hallgatói létszám, miközben az oktatók száma 3 százalékkal nőtt, a középiskolákban azonban nemcsak a diákok, de a tanárok száma is csökkent, 2,3 százalékkal – írja a Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján.
Egy tanárra a szakközépiskolákban a tavalyi 10,6 gyerek helyett már 12,1 tanuló jut.
A mobilitás is középfokon válik jelentősé, a diákok 16,4 százaléka tanul lakóhelyétől eltérő megyében. A legnagyobb mozgás Pest megyében van, ahol a diákok több mint fele máshol, többségük Budapesten tanul. A Nógrádban élők harmada jár másik megye oktatási intézményébe, a legnagyobb befogadó megye Heves, ahol a diákok egyötöde érkezik máshonnan.
Kisebb mértékben, mint korábban, de az idei tanévben is csökkent a felsőoktatásban részt vevők száma.
A 2017–18-as tanévben nappali képzésben 202,3 ezer fiatal vesz részt, csaknem 3300 fővel (1,6 százalék) kevesebb, mint az előző esztendőben. A 2016–17-es oktatási évben mellesleg 2,2 százalékos volt a csökkenés aránya – derül ki a KSH adataiból.