Connect with us

Budapesti hétköznapok

„Közös kiállás egy jobb egészségügyért” – Tüntetés élőben, akár a fotelból….

„Közös kiállás egy jobb egészségügyért” - Tüntetés élőben, akár a fotelból....
Megosztás

Február 5-én jelentette be a Magyar Orvosi Kamara elnöksége, hogy a Magyar Orvosok Szakszervezetével együtt tüntetést szerveznek egy jobb egészségügyért. „A magyar egészségügynek átfogó reformra van szüksége, mert emberéletek múlnak rajta. Álljon ki velünk egy működőképes egészségügyért! Mert minden magyar ember egészsége többet érdemel.” – írták az esemény közösségi oldalán, ahol élőben lehet követni az eseményt.

„Minden magyar ember egészsége többet érdemel”

A MOK szerint három évtizede nincs érdemi reform az egészségügyben, és az állam nem megfelelően biztosítja a forrásokat. Az alulfinanszírozottság az egyik legnagyobb probléma: az uniós országok átlagosan a GDP 8, míg Magyarország kevesebb mint 5 százalékát költi az egészségügyre. Problémaként fogalmazták meg azt is, hogy a magyarok halnak bele legnagyobb eséllyel a rákos megbetegedésekbe az egész unióban, valamint évente 60 ezer ember hal meg olyan okok miatt, amik hatékony szűréssel és kezeléssel elkerülhetők lennének. A MOK szerint a háziorvosi rendszer is válságos állapotban van. A demonstráció Facebook-eseményében a szervezők pontokba szedték, hogy az egészségügy melyik égető problémáit kéne megoldani:

  • a kórházak túlterheltsége,
  • összeomló háziorvosi rendszer,
  • elégtelen finanszírozás, korszerűtlen eszközök,
  • folyamatosan növekvő várólisták,
  • több tízezer elkerülhető haláleset és megbetegedés,
  • orvos- és ápolóhiány.

Magyarország kevesebbet költ az egészségügyre, mint az európai uniós átlag:

utóbbi évente 3319 euró, vagyis 1 350 ezer forint, Magyarországon viszont csak 1352 euró, ami 550 ezer forintnak felel meg. Ez a legkevesebb költést jelenti az egészségügyre az Európai Unióban

– mondja a Magyar Orvosi Kamara a tüntetés előtti felvezetőjében.

képernyőkép

Nem telt meg a Kossuth tér, de sokan vannak a tüntetésen

Délután kettőre, bár nem teljesen telt meg a Kossuth tér, de kifejezetten sok ember gyűlt össze a Parlament előtti téren. Fiatalok, családosok, idősebbek is kijöttek a tüntetésre. A demonstráció kezdete előtt a téren mindenhol a magyar egészségügy problémáiról beszélő embereket lehetett hallani, sokan közülük orvosként beszéltek a tapasztalataikról. Pontban két órakor hangszórón lehetett hallani a Magyar Orvosi Kamara üzenetét arról, hogy más eu-s országokhoz képest milyen kevés pénzt költ az állam az egészségügyre, és ez milyen problémákat okoz ezen a területen.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szégyen!

Szombat reggel a kormány feltöltött egy videót a Facebook-oldalára, amelyben Takács Péter egészségügyi államtitkár sorra veszi, hogy az elmúlt években mennyit költöttek egészségügyi, illetve bérfejlesztésekre. A videót azzal zárja:

A Magyar Orvosi Kamara ekkora orvosi béremelés mellett is politikai akciókat szervez és plakátolgat. Ez pedig csak egyet jelenthet: a MOK egyszerűen beállt az ellenzéknek kampányolni. Ezt ismerte fel az a több ezer egészségügyi dolgozó, aki kijelentette, hogy ebben a politikai színjátékban nem kíván részt venni. Ezúton is köszönöm nekik, hogy inkább a hivatásukat, a gyógyító munkájukat és a betegeket választották és nem hagyják, hogy őket is dróton rángassák.

Élőben a fotelból….

Belecsaptak a lecsóba…(forrás)

  • Svéd Tamás, az esemény moderátora, az Orvosi Kamara titkára bevezetőjében hangsúlyozta, hogy nincs jobb vagy baloldali egészségügy. Ezt követően felolvasta Gálvölgyi János levelét, aki személyesen nem tudott megjelenni. A színművész felidézte a vele történteket, dicsérte az egészségügyi dolgozókat, de felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszer rossz, késlekedő mentőautókkal, málló vakolatokkal.

Képernyőkép

  • Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke következett utána, aki főleg a munkaerőhiányról beszélt. Túl sokat dolgoznak a dolgozók, egyre kisebb létszámmal, gyakran a pihenőidőt sem kapják meg és a pótlékokat sem – mondta. Sokan akár havi 270 órát is munkával töltenek – tette hozzá. Túl sok az adminisztráció, kevés a munkát támogató eszköz – mondta. Drága az életünk, szeretnénk, ha tovább tartana – fogalmazott. Kérte a kormányt, hogy tegyen többet a magyarok egészségének javításáért, mert a magyarok egészsége többet érdemel.
  • Ezt követően Sodró Eliza színésznő olvasott fel egy levelet, amit az orvosi kamarához küldött egy nő.

Gryllus Dorka: az orvosok ott voltak az életem legfontosabb pillanataiban, ezért nekem is itt kell lennem

Gryllus Dorka színésznő azt mondta: az orvosok ott voltak az életének legfontosabb pillanataiban, ezért neki is ott kell lennie a tüntetésen, hogy megköszönje nekik mindezt.

„Soha nem tudhatjuk, mikor leszünk újra páciensek”.

Dobrai Sarolta egy írásából olvasott fel egy részletet, aki a János Kórházzal gyerektraumatológiáján szerzett tapasztalatairól írt még 2017-ben. Felidézte, mekkora bizalom kell ahhoz, hogy valaki a saját gyerekét átadja egy ismeretlen orvosnak.

Magyar Péter is ott van a tüntetésen

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is ott van a MOK tüntetésén.

 

„Kiállunk az egészségügyi dolgozóink és a minőségi egészségügyi ellátás mellett. El a kezekkel a kórházainktól! Nincs jobb- és baloldali egészségügy. Az állami egészségügy a legjobb befektetés a gyermekeink oktatása mellett”

-írta közösségi oldalán.

Magyar Orvosok Szakszervezete: az egészség kérdése más érdekek és szempontok között mindig hátramaradt

Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke azt mondta: alapértékünk, az egészség, nincs a megfelelő módon kezelve. Az egészség kérdése más érdekek és szempontok között mindig hátramaradt. Azt mondta: ha bizonyos betegségekben idő előtt halunk meg, az nem azért van, mert az orvosok nem végzik megfelelően a munkájukat, hanem azért, mert kevesen vannak, és nem megfelelő körülmények között dolgoznak.

“Az egészségre fordított kiadás nem luxusköltés, hanem befektetés. Befektetés abba, hogy egészségben neveljük fel gyermekeinket. Befektetés abba, hogy az unoka mellett legyen nagyszülő”

– tette hozzá.

„Az egészségügy befektetés a jövőbe (…) az egészségügyi dolgozó nemcsak nemzeti erőforrás, de ember is…”

Hábetler András: Ne a kapcsolatrendszerein múljon, hogy túlél-e valaki, vagy sem

Hábetler András orvos, operaénekes azt mondta: azt hitte, kevesebben lesznek a tüntetésen. Felidézte, hogy Budapesten többféle háziorvosi praxisban helyettesít, mert kevés az orvos, és dolgozik egy hajléktalanokat ellátó intézményben is. 20 év után tért vissza orvosnak operaénekes munkájából, pont a Covid-19 alatt.

„A legerősebb motiváló tényező az volt, hogy volt egy veserákom, 2018-ban derült ki. Óriási szerencsém volt, mert a Covid-19 előtt két héttel az ország egyik legjobb vesespecialistája megműtött. És most itt vagyok, ez egy csoda”

– mondta.

„Bevallottam magamnak, hogy ez nem egyszerű szerencse volt, hanem kapcsolataim voltak. Ennek a kapcsolatrendszernek volt az köszönhető, hogy megműtöttek, és most itt vagyok.”

Azt mondta, ha nem lettek volna ilyen kapcsolatai, nem lenne most ott, biztos, hogy sokkal lassabban járta volna be a betegutat, és két héttel később nem műtötték volna meg.

„Nekem a magam apró eszközeivel tennem kell, hogy ne a kapcsolatrendszerein múljon, hogy valaki túlél-e, vagy sem. Ez legyen alanyi jog!”.

Képernyőkép

Hábetler szerint elfogadhatatlan, hogy aki betegként bekerül az egészségügybe, az emberi méltóságát is el kell, hogy veszítse.

„Nyakon ragadnám a mi magyar politikusainkat, és behoznám őket, hogy csak egy éjszakára éljék meg ezt”

– mondta, arra utalva, hogy mi zajlik a kórházakban.

„Nem tudom elképzelni, hogy utána lenne más preferenciája a költségvetésnek. Kit érdekel a repülőtér, a stadion? Ha ez már működik, akkor ide nekünk az oroszlánt is”.

Azt mondta, az orvosoknak adósságuk van a szakdolgozókkal szemben, ezt az adósságot pedig ki kell fizetni. Ezzel arra utalt, hogy a szakdolgozók bére jelenleg nagyon alacsony.

„Magyarország harcban áll. Nem Magyarország, a szabadon választott kormánya”

– mondta. Párhuzamot vont azzal, hogy az orvosok is folyamatosan harcolnak a betegségekkel és a halállal. Felszólította a magyar politikusokat, hogy álljanak harcba velük.

Szegeden is zajlik megmozdulás egy jobb egészségügyért

Szeged belvárosában a Magyar Orvosi Kamara budapesti demonstrációjával egyidőben kezdődött megmozdulás, amit az aHang helyi szervezete, az aPont rendezett. A Facebookon meghirdetett akcióra majdnem 150-en jeleztek érdeklődést, de valószínűleg nem jöttek el ennyien.

A szervezők szerint ez nem tüntetés, hanem „közös kiállás egy jobb egészségügyért”.

Szerző