Kerítésen innen
Lattmann Tamás: valaki magyarázza el Varga Judit „kolleginának”, hogy az EP képviselőséggel járó mentesség minden ellen nem véd
„Azt hiszem, az a helyes, ha az igazságügyi tárca vezetését átadom olyannak, aki erre száz százalékban tud koncentrálni”– ezekkel a szavakkal jelentette be Varga Judit, hogy lemond igazságügyi miniszteri pozíciójáról, mert a továbbiakban az EP-választási kampányban vállalna „aktív szerepet”.
„Azt hiszem, az a helyes, ha az igazságügyi tárca vezetését átadom olyannak, aki erre száz százalékban tud koncentrálni”– ezekkel a szavakkal jelentette be Varga Judit, hogy lemond igazságügyi miniszteri pozíciójáról, mert a továbbiakban az EP-választási kampányban vállalna „aktív szerepet”.
Beindult a találgatás….
Kezdjük a „hivatalos magyarázattal” magától Vargától:
„Az nem titok, hogy a magyar érdekekért elkötelezetten dolgozó állami vezető voltam eddig is, de erre a kampányra sokkal jobban fel kell készülni, mint korábban. A 2024-es EP-választásnak most nagyon nagy a tétje: konzervatív fordulatot kell elérni az európai intézményekben, és ebben szeretnék aktív szerepet vállalni. Ez a feladat viszont, ahogyan miniszteri teendőim is, egész embert kíván, ezért a miniszterelnök úrral már közöltem is a lemondási szándékomat július 31-ével.
Azt hiszem, az a helyes, ha az igazságügyi tárca vezetését átadom olyannak, aki erre száz százalékban tud koncentrálni. Hatalmas megtiszteltetés volt számomra ez a négy év, és felemelő érzés volt a magyar érdekeket képviselni. Ezt fogom tenni a jövőben is, de most már egy kampány fókuszában. Az alaphírt nem szeretném megerősíteni, hiszen a konkrét listához a Fidesz elnökségének döntése szükséges. Az viszont igaz, hogy az Európai Parlamentben képzelem el a jövőmet.
Sokaknak volt ötletük arra nézvést, hogy mi, vagy ki és miért késztethette Vargát a lépésre, ezek között szemezgettünk:
Ungár Péter (LMP) úgy véli:
„Sok minden más mellett azért jelent problémát, ha egy párt olyan sokáig van olyan domináns pozícióban, mint a Fidesz, mert a rendszer egy idő után már irreálisan kevés energiát fordít az ország működtetésére, és irreálisan sokat a saját tökéletességének bizonyítására. Az ilyen rendszerekben például fontosabb kitartani az oroszbarát politika mellett, még akkor is, ha ezért hatalmas árat fizet minden magyar ember, mert a hatalom szempontjából nagyobb kockázat elismerni azt, hogy az elmúlt tíz évben hibáztunk, mint nekiállni a hiba kijavításának. Egy ilyen rendszerben akkor is akkumulátorgyárakat építünk, ha mindenki látja, hogy ennek semmi értelme, mert ellenkező esetben megdőlne a rendszer tévedhetetlenségébe vetett hit, márpedig az a hatalomnak fontosabb a jövőnknél is. És egy ilyen rendszerben nem képzelhető el, hogy a hatalom bármelyik képviselője megbukik. Vagyis persze megbuknak, de ezt tagadja a rendszer, és ilyenkor halljuk a jól ismert frázist, mely szerint „érdemei elismerése mellett új feladatokat kap”. Nekünk viszont érdemes nem bedőlni ennek a színjátéknak.
Azzal, hogy Varga Judit lett a Fidesz EP-listavezetője, nem új feladatot kapott, hanem megbukott. Teljesen jogosan, mert kinevezése óta botrányt botrányra halmozott, influenszerként jobban teljesített, mint miniszterként. Amennyire lehet tudni, nem hatalmi ármány áldozata lett, nem volt semmilyen belső leszámolás, egyszerűen politikusként annyira rossz teljesítményt nyújtott, hogy mennie kellett.
Ha nem dőlünk be a színjátéknak, ha nem gondoljuk azt, hogy ez a döntés is csak Orbán Viktor egy újabb ördögi lépése a sakktáblán, akkor ez siker a független nyilvánosságnak, és részben siker és útmutató az ellenzéknek. A sajtó feltárta az egészen döbbenetes botrányokat a minisztériumban, a Fidesz túl akart lépni rajta, de a következetes és kitartó támadások miatt be kellett látnia, hogy nem tudja megtenni, és ezért egy fontos emberét most fel kell áldoznia. A rendszer bukását pedig nem egy nagy kordonbontás fogja elhozni, hanem sok tucat ilyen eredményből fog felépülni.”
A Demokratikus Koalíció szerint
az igazságügyi miniszter belebukott a Völner-ügybe és a Pegasus-botrányba, ezért a Fidesz most kimenekíti őt Brüsszelbe. A Gyurcsány Ferenc vezette párt régóta követeli Varga Judit lemondását. Kálmán Olga, a DK országgyűlési képviselője még februárban a következőket nyilatkozta:
„Egyre mélyebben van a Fidesz a Völner-ügyben, aminek szálai az Orbán-kormányban egyre magasabbra érnek. A Demokratikus Koalíció választ vár az Orbán-kormánytól és a Fidesztől arra, hogy kik azok a további kormánytagok és fideszes képviselők, akik az ismert neveken kívül még érintettek lehetnek a Völner-ügyben. Kik akarhattak még hasznot húzni a magyar emberek kétségbeejtő anyagi helyzetéből, a kilakoltatásokból a saját végrehajtói kinevezésével? A Demokratikus Koalíció szerint a magyar embereknek joga van tudni, hogy milyen magasra érnek a végrehajtói korrupció szálai. Sem a kormány, sem a Fidesz nem hallgathat tovább a korrupciós botrányban, hiszen a nyilvánosságra került tanúvallomásokból az is kiderült, hogy lényegében az Igazságügyi Minisztériumból irányíthatták a végrehajtói korrupciót”
– nyilatkozta még februárban Kálmán Olga, a párt országgyűlési képviselője.
Az MSZP a Facebook-oldalán reagált a hírre,
úgy fogalmazva, hogy Varga Judit „önként” lemond, mielőtt utolérné a Völner–Schadl-ügy. Ha a távozása hozzájárul ahhoz, hogy az uniós pénzek megérkezzenek Magyarországra, akkor mindenképpen üdvözlendő, mert a miniszterasszonyt személyes felelősség terheli az uniós pénzek visszatartásért – írják a szocialisták.
A Párbeszéd társelnöke
és országgyűlési képviselője, Tordai Bence is azt közölte a Facebook-oldalán, hogy a tárcavezető szerinte nem önként mondott le, és csak azért távozik, mert kormánytagként utolérni a Völner–Schadl–Rogán-ügy.
Donáth Anna, a Momentum és a Renew Europe EP-képviselője
„Varga Judit váratlan lemondásával lényegében elismerte, amit a közvélemény eddig is sejtett: ő is érintett a minisztériumában történt, végrehajtói maffiával kapcsolatos visszaélésekben, és jobbnak látja, ha Brüsszelbe távozik. Sokadik botránya ez: két éve például az is kiderült, hogy falusi csok-támogatásból újította fel a balatoni nyaralóját. Csak azt nem értem, hogyan gondolhatja akár ő, akár a miniszterelnök, hogy az Európai Parlament lesz a megfelelő menekülőút számára.
Csak szólok: az EP-ben százszor szigorúbb felügyeletre és figyelemre számíthat. Ott nem bújhat el a kérdések elől, és nem fog a segítségére sietni a propaganda, az ügyészség, meg az egész hatalmi gépezet.”
Lattmann Tamás alkotmányjogász úgy gondolja….
„Valaki magyarázza el Varga Judit „kolleginának”, hogy az EP képviselőséggel járó mentesség minden ellen nem véd… Mindazonáltal szép futás, csak épp felesleges.
Mondjuk történelmi, sikerült alámenni a 2009-es Göncz Kinga-félének. Ott ugye a hivatalban lévő külügyminiszter mondott le egy mezítlábas EP-képviselőségért, csak hogy még öt évig fix legyen a pénz, de ott legalább a másik oldalon az EP legnagyobb frakciója volt, Varga Judit meg a csóró „független” státusz miatt dobja el az uniós politika irányítását… Ennyit akkor a haza mindenek felett való szolgálatáról.
Mondjuk, lehet hogy ő is érzi, hogy szarul csinálta, jobb lesz ez mindenkinek. A propos, irányítás. Idáig az volt a mondás, hogy az EP képviselők választása fujj, rossz, tagállami delegálás kéne. Na most akkor mi van? Na jó, oké, Fidesz listavezető lesz, lényegében delegált…
Viszont láthatóan esik Orbán főjogászi szolgálatának értéke.
Navracsics még röhejre megkapta a beígért uniós biztosságot, Trócsányinak már csak ígérni tudta, Varga már meg sem próbálja beváltani. No way but down…
… és megvan az utód is….
Friss
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben
- Mit keresett Magyar Péter Lévai Anikó ölében? – Megoszlanak a vélemények az Orbán családban…
- Meddig még a pitlákság útján? -érdeklődött egy kommentelő, amikor kiderült, hogy lenyúlta a kormány a gyermekotthonból a tegnap átadott TISZA-ajándékokat