Blogbazár
Lendvai Ildikó: forradalom a kolera idején
Előszedtem ugyan a kokárdát a varródobozból, de ez a március 15-e nem lesz túl vidám. Járványveszély van, az ünnep helyett inkább ezen jár az eszünk.
De a járványnak nagyon sok köze volt a forradalomhoz és a szabadságharchoz is.
Akkor a kolerának. 1831-ben egyszer már megtanult félni tőle az ország: sokszázezer embert vitt el. 1848-49-ben újra jött. Van, aki azt mondja:
három ellenség győzte le a magyar forradalmat, az osztrákok, az oroszok és a kolera.
Akkor még nem fedezték fel a fertőző betegségek kórokozóit, abban sem voltak biztosak, hogy ragályos. Így a betegeket sokszor otthon ápolták -amúgy is a sebesült honvédek töltötték meg a kórházakat-, ezért egész családok pusztultak el. Csatornázás nem volt, szervezett szemétszállítás se. Még Pesten is a többség tisztítatlanul itta a Duna vizét. 200-250 ezren betegedtek meg, és közel felük meghalt.. (Összehasonlításként: a szabadságharc csatáiban 25-30 ezren estek el.)
Az egyetlen szerencse, hogy a védelem akkor kitűnő emberek kezében volt. Maga Kossuth is tudta, miről van szó: 1831-ben megyéjében „kolerabiztos” volt.
Klauzál Gábor minisztériuma volt felelős a közegészségügyért,
aki azonnal megalakította az „Országos Choleraügyi Választmányt”, és eszébe sem jutott, hogy ne orvosok legyenek a tagjai. A „Magyarország főorvosa” címet Bugát Pál, a tekintélyes tudós-orvos, az Akadémia tagja viselte, a szabadságharc leverése után egy ideig bujdosnia is kellett. (Remek ember volt, nemcsak szavakban hazafi. Mivel saját gyereke nincs, nyolc szegény csángó magyar fiút nevelt és taníttatott.) Azonnal felvették a megyei főorvosokkal a kapcsolatot, felmérték a kórházak állapotát, az orvosok, ápolók létszámát. Ahol nem volt patika, ott az orvosoknak osztottak ki gyógyszereket..
Végül a kolera még a szabadságharc végébe is beleszólt. Az orosz cári seregben is kitört a járvány, ők 20 ezer halottat vesztettek. Állítólag Világos után ezért vonultak ki olyan gyorsan az országból. Márquez híresen szép regényének a címe: Szerelem kolera idején.
Peches nép vagyunk:
nálunk történelmi próbatétel, harc volt kolera idején. A halálos járvány közben folyt az élet-halál küzdelem a szabadságért.
Legyünk büszkék ük-ükszüleinkre: minden hőstettük duplán számít.
Szerző
Friss
- Nekem például a bögyömben – felelte egy kommentelő a Telex Orbán fellelhetőségét firtató cikkére
- Oscar-jelölés: két magyar is várományos
- Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő Magyar Péter letartóztatásával példálózott
- Európa felveszi a Trump által arcába vágott kesztyűt
- Itt van teljes terjedelmében az iskoláknak küldött terrorlevél + Tarjányi Péter elemzése
- Alkohol és muzsikusok egy munkahelyen? – Aki kérdez: Juszt László
- Na mi aztán jól nézünk ki!
- Kormányinfó – A színpadon a Gulyás-Vitályos páros
- Újabb gyermek-egészségügyi intézmény esett ki az ellátásból – Mi így ‘repülőrajtolunk’
- Bombariadó volt csütörtök reggel több budapesti és vidéki iskolában