Connect with us

Banánköztársaság

Magyar György: „Színház az egész világ” – Magyar Péter pedig kétségkívül az egyik főszereplő

Magyar György: „Színház az egész világ” – Magyar Péter pedig kétségkívül az egyik főszereplő
Megosztás

„Színház az egész világ. De minden előadásnak vége lesz egyszer” – hangoztatja Magyar Péter azzal összefüggésben, hogy „ha a jelenlegi ellenzék valóban előrehozott választást akarna, akkor már rég nem asszisztálna a Fidesz színházához, és már rég nem ülnének bent milliókért az ellenzéki képviselők a rendeleti kormányzás évei alatt feleslegessé tett Országgyűlésben”. A DK elnökét is kemény szavakkal illette, mondván, őt senki nem kérte arra, hogy határozati javaslatot nyújtson be az Országgyűlés feloszlatásáról. Ha nem ő, akkor ki teheti ezt meg?

A Tisza Párt elnöke biztosan nem

Magyar Péter újévi beszédében előrehozott választást követelt, Gyurcsány Ferenc pedig nem sokra rá közölte, hogy támogatja az ötletet. Sőt, a DK szombaton már be is nyújtotta az Országgyűlés feloszlatásáról és a választások előrehozásáról szóló határozati javaslatát. Gyurcsány – a Tisza Párt elnökéhez hasonlóan – azzal érvelt, hogy az ország sokkal rosszabb állapotban van, mint hogy a Fidesz még 15-16 hónapig hatalmon maradjon, és a közéletben láthatóan van igény arra, hogy akár már idén az urnák elé járuljanak a választók. Magyar Péter ezután Facebook-bejegyzésében közölte, hogy ők a húszéves Orbán-Gyurcsány korszakot szeretnék és fogják lezárni.

„Orbán nélkül nincs Gyurcsány és Gyurcsány nélkül nincs Orbán. Az általuk fémjelzett húsz év, az elvesztett lehetőségek két évtizede volt hazánk számára”

– írta, hozzátéve: szerinte

„2006-ban az általa okozott morális és gazdasági válság miatt”

Gyurcsánynak le kellett volna mondania, de a saját jólétéért és a rövid távú politikai túléléséért „beáldozta” az országot és a politikai közösségét.

„Most senki sem kérte, de ő már intézkedne. Ő, aki 15 éve ül Orbán parlamentjében, és ez egy dologra volt jó, hogy Orbán Viktor minden választáson kétharmadot szerezzen… Érdekes módon az nem zavarta a jelenlegi parlamenti ellenzéket, hogy a Fidesz jövőre az eddigi közpénzmilliárdokat megduplázva, újabb óriási összegeket szavazott meg a parlamenti frakcióknak, hogy a valós társadalmi felhatalmazással már rég nem bíró pártok még szórhassák a milliárdokat a következő választásig”

– hangsúlyozta Magyar.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

 

Magyar Úgy véli,

„ha a jelenlegi ellenzék valóban előrehozott választást akarna, akkor már rég nem asszisztálna a Fidesz színházához, és már rég nem ülnének bent milliókért az ellenzéki képviselők a rendeleti kormányzás évei alatt feleslegessé tett Országgyűlésben”.

Majd azzal zárta: „Színház az egész világ. De minden előadásnak vége lesz egyszer”. A teljesség kedvéért azonban idézzük pontosan Shakespeare-t, mint klasszikust:

„Színház az egész világ, / És színész benne minden férfi és nő: mindenki / Fellép s lelép, s mindenkit sok szerep vár/ Életében, melynek hét felvonása” van (Szabó Lőrinc fordítása).

Gyurcsány Magyar Péter bírálatával kapcsolatban kijelentette:

„A végső kérdés, az, hogy mi/ki a fontosabb: a haza vagy a politikus? Ha a haza, akkor nem lehet az a vita fő tárgya, hogy ki mondta ki először, hogy új választás kellene. Aki esetleg nem emlékszik, annak azért mondom: hónapok óta ezt mondta/mondja Jakab Péter, Dobrev Klára, Hadházy Ákos. Az elmúlt napokban Magyar Péter folytatta a sort.”

Egy ember, több szerep….

Ezt azzal egészíthetnénk ki, hogy – legalábbis Shakespeare szerint – juthat több szerep is egy személyre életének hét felvonása során. Gondoljunk csak a valaha liberális Orbán Viktorra, a „pufajkás” Horn Gyulára, a pártállami titkosszolgálat egykori tisztjére, Medgyessy Péter volt miniszterelnökre, esetleg Kövér László házelnökre, aki nem titkolta, hogy 1989-ben Soros alapítványának pénzéből élt. Magyar Péter pályafutásáról pedig már ne is beszéljünk.

„Kis ország vagyunk, egy csőcselékünk van, azzal kell mindent megoldani”

mondta 1946-ban Heltai Jenő Kossuth-díjas író, miután a kávéház ablakából azt látta, hogy ugyanazok masíroznak az utcán a kommunista párt színeiben, akik pár hónappal korábban még nyilasok voltak. Mellesleg Heltai ebben a díjban 1957-ben, tehát a forradalmat követő megtorlások idején, élete szinte utolsó napjaiban részesült.

A bonmot máig érvényes

Kis ország, egy csőcselék – idézhetnénk Hofi Gézát is –, ezzel kell gazdálkodnunk. Így nem tudunk mit tenni, mint bizalmat szavazni azoknak, akiknek esetleg lehet valamilyen sötét folt a múltjukban, ám szakítottak korábbi nézeteikkel, és elkötelezettek a Magyar Köztársaság demokratikus intézményrendszerének helyreállítása iránt. Orbán Viktor 2005. júliusi beszéde szerint persze kizárólag a baloldal „rontott rá a saját nemzetére”, ha hatalmi pozícióba került, csakhogy 2010 óta, vagyis a NER regnálása alatt számos példát találhatunk arra, miként élt vissza nemzete rovéséra a Fidesz a kétharmados többségével. De térjünk vissza ismét az Ahogy tetszik című Shakespeare-drámához: az élete során mindenkinek több szerep juthat.

Eljöhet előbb a „cifra szitkok”, a „kényes becsület”, a „robbanó düh”, majd a „kappanon hízott kerek potroh”, a „lapos közhelyek”, a „jól ápolt ficsúr”, végül a „teljes feledés” időszaka.

Terjedelmi okokból ezek önkényesen kiragadott, de a szövegkörnyezetükből kiemelve is máig érvényes gondolatok, és azt üzenik, hogy adjunk mindenkinek esélyt egy új szerep betöltésére.

Gyurcsány nézeteit lehet vitatni,

de abban egyetérthetünk, hogy „nem lehet az a vita fő tárgya, hogy ki mondta ki először, hogy új választás kellene”. Ha erről folyik a polémia, az nem vezet sehová. Kétségtelen persze, hogy az „óellenzék” bizonyos mértékig felelős azért, mert hagyta szétverni a jogállamiság fundamentumait. Külön tanulmány tárgya lehetne azonban, hogy a 2010 óta regnáló kétharmaddal szemben mit tehettek volna.

Például a 2014-es választás bojkottja – amikor a NER alapjaiban írta át a játékszabályokat – rövid ideig reális lehetőségnek tűnt.

Amivel talán érdemes lett volna élni, mert az igazi választási csalás maga a parlament létszámát radikálisan csökkentő, az egyfordulós rendszert bevezető választási törvény, a választókörzetek átrajzolása, a kampányfinanszírozás szabályainak módosítása volt. Ez a hajó azonban akkor elment. Mellesleg a választási jogszabályokat azóta is farigcsálják – minden különösebb társadalmi visszhang nélkül. A DK–MSZP–Párbeszéd EP-listavezetője, Dobrev Klára szerint ha június 9-én az ország többsége kinyilvánítja, hogy nem kér az Orbán-rezsim kormányzásából, akkor előrehozott választásokért indulnak harcba.

A választást azonban 44 százalékkal a jelenlegi hatalom nyerte

„Amennyiben a Fidesz az EP-választáson 45 százalék alatt teljesítene, az a párt számára hatalmas vereség lenne. Ám ha 40 százalék alatt lesznek, végük van. Vagy előrehozott választás lesz, ami nagyon kockázatos, de esetleg bebiztosítják magukat négy évre. Én ezt csinálnám a helyükben. Vagy azt csinálják, mint a szocialisták 2006-ban, semmit, de felhasználják az időt, hogy még többet lophassanak”

– nyilatkozta Magyar Péter 2024 májusában.

„A kormánypárt az elmúlt két évben elveszítette szavazóinak harmadát, egymillió embert. A pártot botrányok tépázzák, sorai láthatóan rendezetlenek. Na hagyjuk őket csatasorba rendeződni! Most van itt az esély, hogy társadalmi nyomásgyakorlással, ha kell tömegdemonstrációkkal, blokádokkal, de kikényszerítsük a hazugsággal megválasztott parlament feloszlatását, s az előrehozott választás kiírását”

– írta Jakab Péter, a nem is mérhető támogatottságot élvező Nép Pártján elnöke tavaly augusztusban. Azt is ígérte, hogy országgyűlési képviselőként benyújtja a parlamentben az ehhez szükséges határozati javaslatot, a Tisza Párt elnökétől pedig azt kérte, biztosítsa a társadalmi, utcai nyomásgyakorlást.

Mindehhez képest ott tartunk,

hogy Magyar Péter az újévi beszédében előrehozott választást követelt, amit szerinte április végén meg is lehetne tartani. Gyurcsányt viszont senki sem kérte a közreműködésre – tette hozzá –, hiszen már intézkedett: benyújtott a parlament feloszlatásáról szóló határozattervezetet. Lehet ezért gyalázni, ám legalább tett valamit. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a Tisza Párt elnöke mit akar lépni, mert országgyűlési képviselet nélkül semmilyen javaslatot nem terjeszthet a Ház elé.

Így legfeljebb azt javasolhatjuk, ha már Shakespeare-t idézte, olvasgassa az Ahogy tetszik című darabot, és keresse meg a saját szerepét.

Forrás

Szerző