Kerítésen túl
Magyar WhatsApp-felhasználók ellen is bevetették az izraeli Pegasus kémprogramot
Bírósági adatok szerint az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét összesen 1223 WhatsApp-felhasználó ellen vetették be 51 országban, köztük Magyarországon is – írta meg a Facebookon Panyi Szabolcs, az egyik újságíró, akit megfigyeltek a szoftverrel.
8 magyar „delikvens”
A múlt héten közzétett kaliforniai bírósági dokumentumokat a Meta nyújtotta be annak a pernek a részeként, amelyet még 2019-ben indított az izraeli kémprogramgyártó NSO Group ellen. A Meta azzal vádolja a céget, hogy kihasznált egy sérülékenységet a Meta egyik üzenetküldő alkalmazásában, a WhatsAppban, és ezen keresztül 2019-ben két hónap alatt 1223 WhatsApp-felhasználó telefonját fertőzte meg.
A dokumentumokról a VSquare cikkében írnak részletesebben, amelyből kiderül, hogy
- a legtöbb áldozat Mexikóban volt, összesen 456 fő, amit
- India követ 100 megfigyelt emberrel.
- Spanyolországban 12 főt,
- Hollandiában 11-et,
- Magyarországon 8-at,
- Franciaországban 7-et,
- az Egyesült Királyságban 2-t, és
- egy célpont Csehországban is volt.
A bírósági dokumentumok szerint
Magyarországon nem csak célpontjai voltak a WhatsApp sérülékenységét kihasználó Pegasus kémszoftveres támadásoknak, de a támadó infrastruktúra egy része is itt működhetett.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Emlékeztetőül….
A Direkt36 2021-ben írta meg, hogy
évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.
Panyi Szabolcs pénteki posztjában arról ír, hogy az ő vizsgálataik során az derült ki, hogy
a magyar újságíró-célpontok egy jó részének telefonját az iPhone-ok iMessage alkalmazásának sérülékenységén keresztül fertőzték meg, de WhatsApp-on keresztüli támadásra nem emlékszik.
Ez azt is jelenti, hogy
a Meta által benyújtott dokumentumokban szereplő célpontok mások lehettek, mint, akiket mi megtaláltunk, és akiknek a telefonját kielemeztük. Hogy kik ők, nem tudjuk, ahogy azt sem, hogy legitim vagy illegitim, politikai indíttatású megfigyelések áldozatai lehettek-e
– fogalmaz az újságíró.
Az ügyben több feljelentés született, nyomozások is indultak, sőt még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, Péterfalvi Attila is külön vizsgálatot indított.
Ez a jelentés elismerte, hogy voltak megfigyelések a Pegasusszal Magyarországon, de azt is állította, hogy a jog betűje szerint törvényesek voltak.
Szerző
Friss
- A magára hagyott választó
- Kocsis közszolga szerint minden bajunk okozója visszamenőlegesen és a jövőbe látva is Magyar Péter és pártja
- Ujhelyi: Orbán elmeháborodott politikai lépése – Végleg elárulta a határon túli magyarokat
- Körözött lengyel politikus búvóhelyét találták meg Budapesten – Hiába no, szép ez a mi fővárosunk….
- Bruck András: elváltak haragos útjaik
- Nem egyszerű manapság Tiborcznak lenni….
- Újabb ‘saját láb’ nőtt az Orbán-lány és Tiborcz-vő ‘házatáján’
- Az új Rajk-per elé…
- Péntek a Ferenciek terénél a TEK -kormány?- miatt ült dugóban az arra autózó, méghozzá az ukránokkal vívott kémháború okán
- Történelmi fintor